banner

Média

Tlačové správy

24. 7. 2019

V týchto dňoch vychádza kriminálny triler V klietke

Čo sa skrýva za závojom smrti?

 

Autorka Ellison Cooperová prichádza s drsným príbehom o sérií vrážd mladých dievčat. Vrah necháva dievčatá vyhladovať na smrť vo visiacej klietke. Podarí sa neurologičke, ktorá pracuje pre FBI, Sayer Altairovej dopadnúť sériového vraha skôr, ako pribudne ďalšia obeť?

O čom je kniha V klietke:
Neurologička FBI Sayer Altairová hľadá zlo v najhlbších kútoch ľudskej mysle. Hoci sa ešte nespamätala zo snúbencovej náhlej smrti, veľmi túži pokračovať vo svojom výskume mozgu sériových vrahov. Washingtonská polícia však objaví hrôzostrašné miesto vraždy s visiacou klietkou, v ktorej niekto mladé dievča pomaly vyhladoval na smrť. Sayer poveria vedením vyšetrovania. Len čo obeť identifikujú ako dcéru prominentného senátora, Sayer sa nečakane ocitne v žiare reflektorov.
Zatiaľ čo verejný tlak na dolapenie páchateľa silnie, Sayer zistí, že uniesli ďalšie dievča, ktoré balansuje na hranici života a smrti. Kým jej kolegovia skúmajú pribúdajúce dôkazy, Sayer sa ponáhľa na pomoc druhej obeti. Lenže odkaz v doručenej obálke neveští nič dobré: Keď mi vezmete jedného z mojich... Čoskoro si uvedomí, že prenasledujú vraha s nebezpečnou posadnutosťou, ktorý je vyšetrovateľom hrozivo blízko.

Z anglického originálu Caged (Minotaur Books, New York 2018) preložila Jana Seichertová.

Kniha bola zvolená za titul londýnskeho knižného veľtrhu v roku 2018.

 

 

Vypočujte si audio ukážku z knihy v podaní Vlada Kobielskeho:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-v-klietke-ellison-cooperova

Viac o knihe na: https://www.bux.sk/knihy/396520-v-klietke.html

        

                                                                                                            

O autorke:

Ellison Cooperová získala doktorát z antropológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA), kde sa špecializovala na archeológiu, kultúrnu neurovedu, staroveké náboženstvá, kolonializmus a ľudské práva. Ako výskumníčka pôsobila v Strednej Amerike, v Západnej Afrike, v Mikronézii a v západnej Európe. Pracovala ako vyšetrovateľka vrážd vo Washingtone, D. C., a je členka federálneho kynologického pátracieho a záchranného útvaru K9. S manželom a so synom žije v Bay Area.

 

 

18. 7. 2019

Osvojme si Umenie obyčajného života.

100 denných praktík od japonského zenového mnícha, vďaka ktorým dosiahneme pokojný a radostný život.

 

Šunmjó Masuno nás v útlej knižke Umenie obyčajného života naučí 100 zdanlivo jednoduchých praktík, vďaka ktorým si môžeme celkom výrazne poupratovať vo svojom živote. Prostredníctvom týchto techník sa napríklad naučíme správne dýchať, zjednodušiť si a vyčistiť priestor okolo seba, naučiť sa odkladať topánky a rôzne iné užitočné veci. Zenový mních Masuno nás nenúti od základov zmeniť svoj život. Nabáda nás k realizácii drobných posunov, ktoré môžu mať zásadný vplyv na jeho kvalitu.

 

O čom je kniha Umenie obyčajného života:
Každý si praje nájsť v živote šťastie a pokoj. V strhujúcom víre súčasného sveta je to možné pomocou tejto svetovo úspešnej príručky na uľahčenie života od japonského mnícha, ktorý stelesňuje múdrosť zenu. Naučte sa počas 100 dní žiť podľa princípov tohto tisícročiami prevereného učenia. Zenová prax vám pomôže prostredníctvom malých zmien dosiahnuť zmenu zásadnú.

Odhaľte, ako môže...

úhľadné uloženie topánok po vyzutí vniesť poriadok do vašej mysle,
spojenie dlaní v geste gaššó zmierniť podráždenosť a konflikt,
odloženie vidličky po každom hlte pomôcť byť vďačnejší za to, čo máte,
pochopenie konceptu iči-go iči-e prispieť k väčšej zmysluplnosti vašich každodenných vzájomných vzťahov,
zasadenie kvetiny a sledovanie jej rastu naučiť prijať zmenu,
pozorovanie západu slnka urobiť každý deň slávnostnejším.

Minimalistická perokresba na úvod kapitol vám umožní uvoľniť sa a hlboko nadýchnuť medzi jednotlivými lekciami. Pri každom z cvičení sa naučíte nájsť šťastie nie vo vyhľadávaní mimoriadnych zážitkov, ale pomocou drobných zmien vo svojom živote, v otvorení sa obnovenému pocitu mieru a vnútorného pokoja.

Z anglického originálu The Art of Simple Living  preložila Anna Rácová.

 

Vypočujte si audio ukážku z knihy v podaní Alfréda Swana:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-umenie-obycajneho-zivota-sunmjo-masuno

Viac o knihe na: https://www.bux.sk/knihy/427216-umenie-obycajneho-zivota.html

 

O autorovi:

Šunmjó Masuno je hlavný majster v zenovom budhistickom chráme v Japonsku starom 450 rokov, uznávaný architekt zenových záhrad vytvorených pre klientov na celom svete, profesor environmentálneho dizajnu na jednej z popredných japonských umeleckých škôl. Prednášal na mnohých školách vrátane Harvardovej vysokej školy dizajnu, Cornellovej a Brownovej univerzity.

 

10. 7. 2019

Stefan Ahnhem prichádza s mrazivým trilerom Motív X.

Ako chytiť vraha, ktorý zakaždým vraždí inak?  

Ak niekto dokáže písať naozaj drsné severské krimi, tak je to práve Stefan Ahnhem. Jeho krimi trilery Obeť bez tváre, Deviaty hrob či 18 pod nulou sa stali vo svete bestsellermi práve pre Ahnhemove majstrovské zaobchádzanie s psychikou čitateľa a jeho schopnosť budovať napätie. Motív X voľne nadväzuje na predchádzajúce trilery v hlavnej úlohe s detektívom Fabianom Riskom, no rieši aj pomerne závažnú spoločenskú tému, ktorá rezonuje v celej Európe - rasovú nenávisť. V mnohých častiach knihy je možné nájsť paralely aj so Slovenskom.

 

O čom je kniha Motív X: Fabian Risk bdie pri lôžku dcéry Matildy v helsingborskej nemocnici. Postrelili ju, leží v kóme – a vinu pripisuje sebe. V tom čase brutálne zavraždia jedenásťročného chlapca, prisťahovalca zo Sýrie. Je to rasistický útok? Mestská kriminálna polícia sa púšťa do komplikovaného vyšetrovania prípadu. Pribúdajú ďalšie zdanlivo náhodné vraždy a Liljaová, Bralo a ostatní z helsingborskej polície sa pri prenasledovaní viacerých páchateľov ocitnú pod príliš veľkým tlakom. Napokon sa Fabian musí vrátiť do služby, hoci rodina ho potrebuje. Šéfka kriminálnej polície Astrid Tuvessonová preruší svoj dvanásťkrokový program odvykania od alkoholu, aj keď sotva začala, pretože musí viesť prácu v paralelných vyšetrovaniach. Fabian vyzbrojený informáciami, ktoré po sebe zanechal jeho mŕtvy kolega Hugo Elvin, začne vlastné vyšetrovanie, ktoré však môže súdržnú vyšetrovaciu skupinu navždy zmeniť, a v stávke je aj jeho vlastný život.
V súčasnosti autor pracuje na druhom diele Motívu X.

Zo švédskeho originálu Motive X (Forum, Stockholm 2018) preložila Jana Melichárková.

Ukážka z knihy:
Fabian bez toho, aby sa dotkol obsahu, zásuvku znova zatvoril a vôbec si na ňu nespomenul. Až na Elvinovom pohrebe. Tam sa stretol s dávnou štokholmskou kolegyňou, kriminalistickou techničkou Hillevi Stubbsovou. Ukázalo sa, že pozná oboch, Elvina i Molandera, z čias, keď všetci traja chodili na policajnú akadémiu. So smiechom odmietla informácie o tom, že by Elvin chcel podstúpiť operáciu na zmenu pohlavia, čo teóriu o samovražde postavilo do úplne nového svetla.
Fabian odsunul šálku a prešiel k bielej tabuli. Zatiaľ bola prázdna a čakala na to, aby ju zaplnil fotografiami, podozreniami, stopami a teóriami. Nechcel na ňu umiestniť všetky Elvinove nápady a myšlienkové postupy zo zásuvky. Chcel ju zaplniť vlastnými závermi a tým, čo sám určí.
Odteraz šlo o jeho vyšetrovanie. Nie Elvinovo. A aby to zdôraznil, pripevnil na ňu snímku, ktorú sám urobil, keď našiel kolegu visieť na háku od lampy, oblečeného v kvetovaných šatách, s náušnicami a ohnivočervenými namaľovanými perami.
V prvom rade musel Fabian preskúmať každučký detail Elvinovej smrti a zistiť, či jestvuje čo len najmenšia možnosť, že za všetkým stojí Molander.

 

Vypočujte si audio ukážku z knihy Motív X v podaní Vlada Kobielskeho:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-motiv-x-stefan-ahnhem

 Viac o knihe na: https://www.bux.sk/knihy/417274-motiv-x.html

 

 O autorovi:

Stefan Ahnhem (1966) žije v Kodani a už vyše dvadsať rokov píše scenáre pre televíziu aj film. V roku 2014 debutoval románom Obeť bez tváre (IKAR 2017), ktorým priviedol švédsky detektívny román k novým výškam prostredníctvom inteligentnej koláže psychologického trileru, americkej akčnosti a severskej detektívnej tradície. V roku 2015 zaň získal cenu za debut Crimetime Specsavers Award. Postavu detektíva Fabiana Riska oživil aj v ďalšej časti série Deviaty hrob, ktorej dej sa odohráva pol roka pred udalosťami opísanými v Obeti bez tváre. Z oboch kníh sa len vo Švédsku predalo viac ako 200 000 výtlačkov. Osemnásť pod nulou je tretia časť série.

 

 

26. 6. 2019

Vychádza Rastarika, polofantastický román venovaný pamiatke novinára Paľa Rýpala

 

Novinár Daniel Forgács prichádza so svojím debutovým románom nazvaným Rastarika: Prekliate územie. Rastarikou pomenúva fiktívnu ostrovnú krajinu v Karibiku, ktorej spoločnosť však nesie v sebe paralely s tou našou - slovenskou. Kniha je akousi polovičnou fantastikou, no pri jej čítaní sa môžete zamýšľať nad podobnosťou jednotlivých charakterov a hľadaním spojitostí s tým, čo denne sledujete v médiách.

Kniha o mafiánskom ostrove, ktorý má po stáročia vybudované nadštandardné vzťahy so Slovenskom, je inšpirovaná námetom strateného novinára Paľa Rýpala. Tento špičkový investigatívny novinár už chcel mafiánske kauzy zavesiť na klinec a venovať sa inému typu tvorby. Rastarika malo byť satirické rozhlasové pásmo, ale nestalo sa ním, lebo Paľo Rýpal koncom apríla 2008 záhadne zmizol a odvtedy ho niet. Najmä po smrti novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky sa javí ako stále pravdepodobnejšia možnosť, že sa práve Paľo Rýpal stal prvou novinárskou obeťou mafiánskej vraždy.

Román, inšpirovaný Rýpalovým námetom, napísal Daniel Forgács na jeho pamiatku.

 

 

 

 

O knihe Rastarika napísal spisovateľ Jozef Banáš:

„Pútavý, dynamický, vtipný Forgácsov štýl zaručuje, že knihu prečítate rýchlo, pozastavíte sa len kde-tu pri predstave, koho mal tou či tým na mysli.

Novinár Daniel Forgács románom Rastarika rozohráva nevážny seriál absurdít, konšpirácií, povedomých právd i poloprávd a krkolomných dejov, v ktorom každý každého spoznáva, ale nikto sa k nikomu nepriznáva. Čo má stredoeurópske Slovensko spoločné s ostrovnou krajinou kdesi v Karibiku? Novinár Forgács to spoločné našiel v neumelom spojení moci a politiky, v bujnejúcich rudimentoch prízemného paternalizmu, deformáciách prirodzenosti vo vládnutí a vo verejnom ohlupovaní, v spoločenskej atmosfére i osobných postojoch mladých či starých ľudí, ktorí sa kedysi volali občanmi. Vyzerá to tak, že všetci sme hodní jeho humoru, i keď svoju polofantastickú knihu napísal, aby si uctil pamiatku záhadne zmiznutého novinára Paľa Rýpala.“

Ukážka z knihy:

José, skrytý za Andreou, mal dosť času na to, aby ho celou silou udrel širokým drevorubačským oblúkom popolníkom rovno do čela. Popolník sa rozlomil na tri kusy a stodvadsaťkilové Jogurtovo telo zletelo ako neriadená strela dozadu na bar. Hlavou trafil do mramorového obloženia a zložil sa na zem.
Josému ani nenapadlo vyjednávať. Vedel, že prvý tučniak dostal poriadnu šupu, vypustil ho teda z focusu svojej pozornosti a sústredil sa na druhého. Sledoval súpera a mal dobrý pocit – všetko možné bolo v tomto neznámom svete iné, ale chlapi sa bili rovnako ako na Rastarike.
Pokúsil sa udržať si odstup od Róma tým, že ho celou silou kopol pod koleno nohy, o ktorej si myslel, že na nej stojí, a bleskovo odskočil. Lenže Tybyke stihol preniesť ťažisko na druhú nohu a prekvapivo šikovne sa vrhol na rybára. Zamladi bol jedným z nádejných rómskych boxerov a nebil sa prvý raz.

Viac o knihe na: www.bux.sk/knihy/431071-rastarika-prekliate-uzemie.html

 

 

 

O autorovi:

Daniel Forgács (1971) vyštudoval žurnalistiku, pracoval v denníkoch Národná obroda, 24 hodín, v týždenníku Live!, bol parlamentným spravodajcom TASR a v súčasnosti pôsobí ako šéfredaktor portálu tejto tlačovej agentúry Teraz.sk. Externe spolupracoval s celou škálou slovenských médií. Pôsobil ako hovorca Občianskeho oka a s touto organizáciou bol na množstve pozorovacích misií na voľbách vo svete. Do Miloševičovej Juhoslávie ho nepustili cez hranice, ale na jednej z prvých misií OBSE po skončení bombardovania v tejto krajine sa už ako pozorovateľ zúčastnil. Okrem viacerých balkánskych misií pozoroval aj voľby v Kirgizsku a opakovane aj na Ukrajine. Mal možnosť sledovať atmosféru na Majdane krátko predtým, ako sa tam začala streľba do protestujúcich ľudí. Improvizovanú ošetrovňu zriadili v hoteli, kde bol ubytovaný...

 

 

 

19. júna 2019

Dnes sa udeľovali  ceny Slovenského literárneho fondu za rok 2018


Literárny fond ich odovzdal v bratislavskom Zichyho paláci za minuloročnú literárnu tvorbu. Laureátom Ceny SLF sa stal Jozef Banáš za knihu Prebijem sa! Štefánik muž železnej vôle.
V kategórii detskej literatúry získal Roman Brat cenu za interaktívnu rozprávkovú knihu Stratený kráľ. Cenu pre vydavateľstvo IKAR prebrala Generálna riaditeľka Gabriela Belopotocká.

Ďalej ocenili autorov ako Ján Tazberík, Dana Podracká, Milan Zelinka, Stanislav Štepka, Ivan Szabó, Ján Zambor.

Blahoželáme!

 

   

   

Foto: Dušan Kittler

 

7. jún  2019

Andreas Cellarius: HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA

 Neodolateľná exkurzia do histórie pozorovania hviezd

 

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA je moderné faksimile, teda verná kópia originálu, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu. Publikácia z roku 1661 je jednou z naj­krajších a najvýznamnejších kníh 17. storočia. Prináša obsa­hovo, esteticky i graficky nádherne vyvážené dielo, ktoré prostredníc­tvom máp a komentárov predstavuje duchovný i hviezdny obzor od antiky po raný novovek a je fascinujúcou vý­pravou do sveta spred troch storočí.  Kniha, kto­rá bola vo svojej dobe pýchou historických knižníc, teraz vychádza v novom exklu­zívnom vydaní v limitovanom počte 111 očíslovaných výtlačkov.

 

Publikácia je neobyčajným sprievodcom na ceste k pochopeniu hviezdnej oblohy. Prináša príbeh o jej vnímaní, o prepojení sveta a vesmíru, ale aj o tom, čo znamenali nebeské zjavenia a ako prebiehal zápas pri vysvetľovaní nových objavov s konzer­vatívnymi názormi. Kniha je aj svedectvom o odmietaní vedy a jej tŕnistej ceste k poznaniu a je právom považovaná za nenahraditeľ­ný knižný skvost o dejinách astronómie.

 

 

HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA je tiež prezentáciou európskeho mediryteckého umenia a holandskej kartografickej školy. Kniha obsahuje 29 ručne nalepených dvojstrán na lomoch papiera, ktoré zobrazujú unikátne mapy a medirytiny v originálnej mierke. Vďaka odborným komentárom nadobúdajú tieto umelecké diela svoj plný význam. Precízne mapy sú doplnené podrob­nými vysvetleniami o Ptolemaiovej geocentrickej sústave, nechýbajú zaují­mavé údaje o astronómovi Mikulášo­vi Kopernikovi a jeho heliocentrickej teórii či informácie o kompromisných riešeniach najlepšieho a najpresnejšie­ho pozorovateľa hviezdnej oblohy tých čias Tycha Brahe.

 

Nechajte sa unášať exkluzívnou obrazovou prezentáciou Harmónie veľkého sveta:

https://www.luxusnakniznica.sk/harmonia-velkeho-sveta


Komplet HARMÓNIA VEĽKÉHO SVETA obsahuje: výpravnú, ručne viazanú knihu v koži (333 x 523 mm); titulný list je pozlátený 22-karátovým rýdzim zlatom; predná a zadná strana, rovnako aj chrbát knihy je zdobený zlatou razbou, identickou s pôvodným vydaním z roku 1661, exkluzívnu plátennú kazetu v zlatom prevedení s koženým chrbtom, astroláb umiestnený v špeciálnom priestore kazety a brožúru s popisom na jeho používanie, rukavice a dekrét o vlastníctve.

 

6. 6. 2019

Druhá vlna jarného Knižného kompasu prináša to najlepšie!

V deň svetovej premiéry vychádza aj na Slovensku severské krimi Nôž z pera JO NESBØA.

 Zároveň si po prvýkrát môžu čitatelia prečítať román od najpredávanejšieho českého autora PATRIKA HARTLA v slovenčine.

Knižný kompas  sa prehupol do svojej druhej vlny, ktorá prináša top tituly tejto jari z vydavateľstva IKAR. Okrem dlho očakávaného titulu Nôž od najpredávanejšieho zahraničného krimi autora na Slovensku Jo Nesbøa sa môžete tešiť aj na pokračovanie románu Sľúbená s názvom Zakázaná od Jodi Ellen Malpasovej, novinku od Nicholasa Sparksa Kým budeme žiť a dýchať, drsný krimi triler Bábkové divadlo, ale aj nádhernú detskú knihu Na vrchol kopca od Marianne Dubucovej. Po prvýkrát vychádza v slovenskom preklade český bestseller Patrika Hartla: Prvok, Šampón Bodka a Karol. Celkovo prinesie druhá vlna Knižného kompasu 20 noviniek.

Všetky tituly nájdete na www.kniznykompas.sk

Opäť každú z kníh odporučí autor, prekladateľ, knižný publicista, alebo osobnosť, ktorá knihu prečítala. Vďaka odporúčaniam sa budú môcť čitatelia dozvedieť o knižnej novinke niečo zaujímavé. Navyše ku každej knihe z ponuky Knižného kompasu získava darček - Zábavné krížovky len za 1 euro.

  

              

 

Druhá vlna štartuje dnes, 6. júna! Knižné novinky nájdu čitatelia už dnes v každom dobrom kníhkupectve. V každej z kníh je umiestená záložka, s ktorou môžu súťažiť o množstvo knižných cien.

Možnosť vyhrať až 120 kníh, 50e-kníh a získať bonus! Súťaž pokračuje až do konca augusta.

Pre čitateľov pripravil IKAR v rámci knižného kompasu množstvo súťaží. Na záložkách, ktoré sú vložené v každej knihe patriacej do Knižného kompasu môžu čitatelia vylúštiť tajničku a prostredníctvom webu sa prihlásiť do súťaže. V hre je až 170 kníh a e-kníh, o ktoré je možné súťažiť a súťaž potrvá až do 30. augusta 2019.

Knižný kompas na sociálnych sieťach.

Na facebooku Knižného kompasu čakajú čitateľov live videá - kvízy, v ktorých môžu hádať jednotlivé knižné tituly a vyhrávať knižné ceny. Okrem toho tam nájdu množstvo video contentu s odporúčaniami, predstavovanie jednotlivých kníh známymi osobnosťami. Knižný kompas má aj svoj Instagram účet, kde chystáme množstvo nových postov, videí a instastories.

 

Ako dokáže čítanie kníh urobiť život krajším?

·        Pomáha prekonávať problémy

·        Obohacuje nás  (nielen duševne)

·        Naučí deti zvládať emócie

·        Redukuje stres

·        Zlepšuje prospech v škole

·        Spomaľuje starnutie

·        Rozširuje nám obzory a predstavivosť

 

31. 5. 2019

Jeden z najvýznamnejších slovenských textárov Ľuboš Zeman oslavuje cez víkend životné jubileum.

 

Pri tejto príležitosti mu vo vydavateľstve IKAR vychádza kniha básní a textov Malá tichá radosť

 

Textár Ľuboš Zeman sa 2. júna 2019 dožíva životného jubilea 70 rokov. Pri tejto príležitosti vychádza výber z jeho diela - kniha poézie a piesňových textov Malá tichá radosť ilustrovaná Alexejom Vojtáškom a zostavená Natašou Ďurinovou. Kniha obsahuje Zemanove slovenské aj české texty, nájdete tu piesne, z ktorých sa stali slovenské megahity ako napríklad Kaskadér, či Umenie žiť od skupiny Elán ale aj Taliansky muzikál od súrodencov Hečkovcov či Nepriznaná od Vaša Pateidla. Doslov ku knihe napísal Ľuboš Jurík.

Zeman sa do slovenskej aj českej populárnej hudby zapísal nezmazateľným spôsobom, na jeho piesňach vyrástli dve generácie mladých ľudí. Spolu s Filanom či Peterajom patria do veľkej trojky slovenských tvorcov populárnych piesní v období osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Doposiaľ napísal približne 500 piesňových textov. Text piesne V Slovenských dolinách v podaní Karola Duchoňa už zľudovel.

O Ľubošovi Zemanovi píše redaktorka knihy Malá tichá radosť Nataša Ďurinová:

Je to možno iba zhoda okolností, ale najsilnejšia trojka našich textárov – Boris Filan, Kamil Peteraj a Ľuboš Zeman – sa narodila v Bratislave. Nie je preto náhodné, že všetci traja písali aj pre skupinu Elán, ktorej zakladajúci členovia vyrastali v blízkosti Račianskeho mýta. A všetci traja sa stali predstaviteľmi výsostne mestskej poézie. Básnik a textár ĽUBOŠ ZEMAN v mladosti patriaci k tvorivej bohéme možno nepredpokladal, že jeho texty si raz obľúbia celé generácie Slovákov. Kaskadér, Ulica, Tuláci v podchodoch, Voňavky dievčat, Žuvačka za uchom, Taliansky muzikál a mnohé z ďalších takmer 500 piesní, pre ktoré napísal text, doteraz vysielajú naše rádiá. Niektoré z hitov napísal aj po česky pre Věru Špinarovú či Karla Gotta. Je majiteľom deviatich Bratislavských lýr a za Čardáš dvoch sŕdc získal cenu na svetovom festivale Yamaha v Japonsku. No najvyšším ocenením pre tohto v duši veľmi skromného človeka je azda to, že jeho text V slovenských dolinách v podaní skvelého Karola Duchoňa už zľudovel. Ľuboš Zeman, navonok búrlivák, milovník dobrého vína, džentlmen a pravý muž je však aj hĺbavý filozof a výborný básnik.


Vietor sú slová Boha
Je s nami aj keď nefúka
A vonia ako spovednica
Kde mníšky tajne fajčia cigaru
Alebo
Zomrieť je ľahšie ako žiť
Ak pri tom nechceš stratiť tvár
Život je tenký ako niť
Na konci uzlík samotár
Jeho druhá tvár intelektuála hľadajúceho skutočné hodnoty života, často polemizujúceho s konformizmom, je však aj plná krehkej lyriky a úprimnosti. A to sa v dnešných časoch cení.

„Keby som nemiloval, nič by som nenapísal“

Ľuboš Zeman

 

23. 5. 2019