banner

Média

Tlačové správy

24. september 2019

Máte radi Denníky odvážneho bojka? Skvelého kamoša budete milovať.

Spoznajte Rowleyho Jeffersona v prvom Denníku skvelého kamoša.

Nový knižný hrdina od autora Jeffa Kinneyho prichádza!

Hrdina Denníka odvážneho bojka Greg Heffley sa stal obľúbencom slovenských čitateľov už dávno. Jednotlivé diely vychádzajú už viac ako 10 rokov a aktuálne sa pripravuje jeho 14-te pokračovanie. Grega teda už všetci dobre poznáme ako veľkého výmyselníka, ktorý občas používa aj drsnejšie žartíky. No teraz prichádza Rowley, ktorý je tak trochu Gregovým opakom. Je dobrý, milý a navyše....je to skvelý kamoš! Ak ste mali radi Grega, Rowleyho budete zbožňovať.

Nie je však čitateľom Denníka odvážneho bojka úplne neznámy. Rowleyho čitatelia poznajú z doterajších trinástich dielov odvážneho bojka ako vedľajšiu postavu. No nastal čas, aby ste sa na svet pozreli aj Rowleyho očami a nazreli do jeho osobného denníčka. Do Denníka skvelého kamoša si zapisuje vlastné zážitky a skúsenosti a súhlasil aj s úlohou Gregovho životopisca. Veď Greg raz bude bohatý a slávny a všetci budú chcieť poznať jeho príbeh. Ale Rowleymu to veľmi nejde a jeho Gregov „životopis“ je tak trochu zlátanina. Tak či tak ponúka úplne nový pohľad na odvážneho bojka – taký, ktorý si jeho priaznivci určite nenechajú ujsť!

 

 

Z anglického originálu Jeff Kinney: Diary of an Awesome Friendly Kid (Amulet Books, New York 2019) preložila Elena Guričanová.

 O autorovi:

Jeff Kinney sa so sériou Denník odvážneho bojka dostal na prvé miesto v rebríčku najpredávanejších autorov časopisu New York Times a v hlasovaní detských divákov televízie Nickelodeon šesťkrát získal cenu za najobľúbenejšiu knihu. Časopis Time ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Založil webovú stránku Poptropica, ktorú časopis Time začlenil do rebríčka päťdesiatich najlepších na svete. Detstvo prežil vo Washingtone a v roku 1995 sa presťahoval do Nového Anglicka. Teraz žije s manželkou a dvoma synmi na juhu štátu Massachusetts, vlastnia kníhkupectvo s názvom An Unlikely Story (Neuveriteľný príbeh).     

 Skutok skvelého kamoša:

Keďže je Rowley Jefferson prototypom skvelého kamoša,  vydavateľstvo IKAR sa rozhodlo motivovať deti prostredníctvom tejto knihy ku konaniu dobrých skutkov voči svojím kamarátom. Prostredníctvom webovej stránky Denník odvážneho bojka sa v októbri 2019 spustí súťaž Skutok skvelého kamoša, do ktorého sa budú môcť zapojiť triedy základných škôl. Mladšie deti budú môcť posielať ilustrácie s kratším textom, staršie deti napísané príbehy o tom, ako pomáhajú/pomohli svojim kamošom. Nakoniec sa vyhodnotí najlepší skutok a tento skvelý kamoška alebo skvelá kamoška vyhrá zájazd do Family parku v Rakúsku aj so svojou triedou. Súťaž potrvá do konca januára 2020 a vo februári sa vyhodnotí. Výhru si môže víťazná trieda užiť do konca školského roka 2020.

Viac na www.dennikodvaznehobojka.sk

Kniha Denník skvelého kamoša vychádza na 224 stranách a maloobchodná cena je 9,90 eur.           

                              


19. september 2019

 

Pred pár dňami vyšli pamäti bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena s názvom

Permanent Record

Knihu v slovenskom preklade prinesie vydavateľstvo IKAR  

Edward Snowden, ktorý po vyzradení tajných informácií žije v ruskom exile, vydal knihu pamätí v utorok 17. septembra v Metropolitan Books / Henry Holt & Company amerického vydavateľského domu Macmillan Publishers. Pred vydaním knihy whistleblower zároveň požiadal francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby mu udelil azyl. Kniha v anglickom jazyku už počas prvých dní zaznamenáva umiestnenie v rebríčkoch predajnosti. V slovenskom preklade sa pripravuje na vydanie vo vydavateľstve IKAR.

„Edward Snowden sa vo veku 29 rokov rozhodol vzdať svojej budúcnosti pre dobro krajiny,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ vydavateľstva Macmillan Publishers USA John Sargent.

Ako uviedla správa Literárnych novín, vo svojej knihe Edward Snowden opisuje svoj životný príbeh a tiež vysvetľuje prečo riskoval slobodu a odhalil rozsiahlu telefonickú a elektronickú špionáž. Whistleblower uvádza, že pri práci pre NSA a CIA dospel k záveru, že americké tajné služby zneužili ústavu, preto nemal inú možnosť, než sa o svoje zistenia podeliť s tlačou.

„Uvedomil som si, že som bol naivný, keď som si myslel, že by najvyšší súd, Kongres alebo prezident (Barack Obama), snažiaci sa dištancovať od administratívy prezidenta Georga Busha vôbec niekedy kvôli čomukoľvek pohnali tajné služby k zodpovednosti,“ píše Snowden v knihe.

Link na článok:

https://literarnenoviny.sk/servis/whistleblower-edward-snowden-vydava-pamati-vysvetluje-v-nich-svoje-rozhodnutia/?fbclid=IwAR21ArVF1pohp2w2P2eWgQSRD7gTOnsaij_CEyf7kriCepoWJCm1ky9IQC0

https://www.nytimes.com/2019/09/13/books/review-permanent-record-edward-snowden-memoir.html

 

Kniha vyšla momentálne vychádza v 11 edíciách. V ponuke slovenských kníhkupectiev je dostupná zatiaľ v angličtine. V slovenskom preklade vyjde v prvej polovici roka 2020.

 

 

 

17. september 2019

Bývalý policajt píšuci pod pseudonymom Peter Šloser prichádza so svojím debutovým krimi románom:

Mafiánska poprava?

Vychádza práve dnes vo vydavateľstve IKAR  

Pod pseudonymom Peter Šloser píše bývalý policajt, ktorý svoju 30-ročnú kariéru ukončil ako plukovník. V posledných rokoch bol okrem zločincov nútený bojovať aj proti „krivákom“ vo vlastných radoch. Hlavne vďaka nim vznikla jeho prvá kniha. O tom, prečo sa rozhodol písať knihy hovorí na svojej sociálnej sieti toto: „Nikdy som svoju budúcnosť nespájal s písaním kníh. Ale život je ako šachová partia. Hráč si niekedy zbytočne pripraví stratégiu, pretože tá sa môže zmeniť po neočakávanom ťahu súpera. V živote je súperom každého z nás osud. A ten zohral najväčšiu úlohu aj v mojom prípade. Samozrejme s aktívnym pričinením mojich protihráčov. Hodenie polien pod nohy z ich strany bola tá najlepšia vec, ktorá sa mi mohla pritrafiť.“ Za svoju dlhú kariéru získal množstvo inšpirácie hneď na niekoľko kníh. Podľa vlastných slov je teraz odhodlaný minimálne počas rovnakého obdobia využívať nadobudnuté skúsenosti a prostredníctvom kníh sa o ne deliť s čitateľmi.

 

O čom je Mafiánska poprava?:

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.
Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu. Všetko, čo pri vyšetrovaní mafiánskych vrážd a iných zločinov vnímal svojimi zmyslami, podáva formou, ktorá je nespojiteľná s realitou.

Trailer ku knihe:

https://www.facebook.com/petersloserautor/videos/465753517369307/

 

Ukážka z knihy:

Na úzkej ulici pred jedným z rodinných domov v obci Híd na južnom Slovensku zaflekovalo čierne béemvéčko.
„Čau, otec, čo sa pripravuješ na preteky?“ prihovoril sa vodičovi mladý chalan v mikine s kapucňou na hlave, keď si sadol na miesto spolujazdca.
„Erik, si myslíš, že by som ťa budil ráno o piatej, aby si mi išiel robiť navigátora?“ odpovedal vodič, pričom auto prudko akcelerovalo a letelo úzkymi uličkami. Svetlomety rozrážali tmu a auto o necelú minútu vyletelo na hlavnú cestu vedúcu do okresného mesta.
„Tak povedz konečne, čo sa stalo,“ dobiedzal syn. Aj v matnom svetle šíriacom sa z prístrojovej dosky auta si Erik všimol na otcovej tvári zachmúrený výraz.
„Nejaká sviňa nám podpálila kamióny,“ povedal bez toho, aby pozrel na syna. „Pred chvíľou mi volali policajti.“
Erik vedel, čo to znamená, ale aj tak sa spýtal: „Čo chceš teraz robiť?“
„Teraz? Ideme do firmy a pozriem sa, ako to vlastne vyzerá.“
„Koľko kamiónov zhorelo? Všetky?“
„To ešte neviem.“
„Ale veď ti volali policajti. Ti nepovedali?“
„To mi volal policajt zo stopäťdesiatosmičky. A ten to nevedel. Hneď som na seba hodil šaty a volal som ti.“
„Hm. Podozrievaš niekoho?“ spýtal sa syn, aj keď poznal otcovu odpoveď.
„Erik, to je zbytočná otázka. Bratia Diňovci týmto vykopali vojnovú sekeru. A za to mi zaplatia. Kruto zaplatia.“
Erik vedel, čo má otec na mysli. Často to doma opakoval. A vedel, že je toho schopný.

Viac o knihe:

https://www.bux.sk/knihy/424986-mafianska-poprava.html

https://www.facebook.com/petersloserautor/

Kniha Mafiánska poprava? vychádza na 416 stranách. Maloobchodná cena je 13,90 €.

 

 

 10. september 2019