banner

Média

Archív


Tlačová správa
26. októbra 2018

 

Život Adama 3 je na svete! Adam je už dvanásť rokov rebelom.

Peter Petko Opet napísal tretie pokračovanie úspešnej série o rebelovi Adamovi.

 

Úspešný hudobník a dlhoročný člen skupiny Polemic Peter Petko Opet dokazuje, že je aj rovnako úspešným autorom. Prvé dva diely knihy pre starších detských čitateľov Život Adama výrazne zarezonovali a stali sa jednými z najpredávanejších detských kníh. V tretej knihe sa Adam pomaly prehupol do takmer teenagerského obdobia - rieši iné problémy, ešte viac rebeluje. Vytáčajú ho dospeláci ako takí, no najviac jeho rodičia  - exoti.

O čom je Život Adama 3:

Ako by knihu predstavil rebel Adam?

Ahoj!
Volám sa Adam, som siedmak, mám dvanásť rokov. Mám aj dvoch súrodencov, s ktorými sa musím deliť o peniaze svojich rodičov. Našťastie, som najstaršie z detí, a preto mám vlastnú izbu, do ktorej ostatní vstupujú len na moje povolenie. Mám aj oboch rodičov, a to je v našej triede exotika. Ale naši sú naozaj exoti. Zobrali sa po dvadsiatich rokoch chodenia na svadbe, o ktorej sa mama dozvedela dvadsať minút pred ňou.
Vytáča ma, keď ma dospeláci stále berú ako decko, ktoré treba poučovať. Akoby oni nerobili žiadne chyby. A milujem porušovanie zákazov! Ja totiž viem o živote oveľa viac, ako si všetci myslia. Veď som už skoro tínedžer!

 

Čo hovorí o knihe autor Peter Petko Opet?

„Kniha opisuje skutočné príbehy skutočného chlapca, ktorý má divokú pubertu a rodičov, ktorí ho podľa jeho slov vôbec nechápu. Adam je veľká duša, plná porozumenia a pochopenia a zäroveň takmer tínedžer, ktorý hľadá cestičky, ako od neho dostať čo najskôr čo najviac s čo najmenšou námahou. Jeho rodičia ho milujú a snažia sa ho vychovávať najlepšie ako vedia, ale jemu sa ich výchovné metódy akosi nepozdávajú... Viem to zodpovedne potvrdiť, pretože hlavný hrdina knihy je môj syn :)“ 


 

 

 

Ukážka z knihy:

Alkohol a iné drogy

„Kedy si mal prvýkrát alkohol?“ spýtal som sa tatka. Zavolal som ho do izby, aby sme sa porozprávali pred spaním. Častejšie si pred spaním čítam, ale dnes som mal chuť popýtať sa na niečo veľmi dôležité.

„V pätnástich. Oslavovali sme narodeniny u suseda a skončilo sa to tak, že som grcal z balkóna,“ bez vykrúcania odpovedal otec. Ty kokso! Aké priznanie?! Takto by sa mal tatko so mnou baviť stále. Som rád, že vie byť úprimný. Aj keď na otázku, koľko zarába za koncert, alebo kedy mal prvý sex, sa mi z neho odpoveď ešte nepodarilo dostať. Ale zase od niektorých spolužiakov viem, že ich rodičia sa na takéto témy úplne odmietajú baviť.

„Čo si pil?“ pokračoval som vo vyzvedaní.

„Neviem, asi tvrdý alkohol, niečo ochutené, už si presne nepamätám. Vo veku tínedžera ti nechutí poriadny alkohol, ale maximálne tak niečo sladké,“ lovil otec v pamäti.

„Pil si aj fernet?“ doplnil som svoju otázku, aby tatkovi bolo jasné, že sa nebaví s nejakým deckom, ako je môj brat, ktorý pozná z alkoholu maximálne pivo, víno a dedkovu slivovicu.

 „Nie, nikdy mi to nechutilo. Keď tak, Becherovka mi šmakovala,“ pokračoval vo vysvetľovaní.

„To naozaj? A chutí ti aj teraz?“ vyzvedal som ďalej.

„Nie,“ krátko odvetil otec.

„Becherovka, to je niečo ako Jäger?“ znovu som prejavil svoju znalosť nápojov.

„Áno, je to podobné. Extrakty z byliniek vylúhované v alkohole. Ale musí sa to piť v malom množstve ako liek. Panáka a dosť. Lebo čím viac cukru je v alkohole, tým horšia opica a krutý bolehlav na druhý deň,“ sypal tatko zo seba svoje skúsenosti s alkoholom.

„Veď som ti hovoril, že tvrdý alkohol nepijem viac ako dvadsať rokov, lebo mi nerobí dobre,“ pripomenul mi tatko svoj obľúbený výrok. Podľa mňa si ním len chce ospravedlniť, že mu chutí víno a niekedy ho vypije aj celú fľašu. Pritom to je tiež alkohol a pekne hnusný. Vôbec mi nechutilo, keď som ho skúsil.

„Prečo sa ma vlastne na to pýtaš? Chceš skúsiť alkohol?“ precitol otec.

„Chcem vodnú fajku,“ vyletelo zo mňa. Necítil som sa na odpoveď, ktorú odo mňa rodič očakával.

„Vodnú fajku?“ zopakoval otec moje slová.

„Áno, chcem vodnú fajku,“ potvrdil som správnosť požiadavky.

„Prečo sa ma pýtaš na alkohol, keď chceš vodnú fajku? Niečo mi tu uniká,“ krútil otec hlavou na znak toho, že nechápe.

„Neviem,“ odpovedal som nepresvedčivo.

„A ty si ešte neokoštoval tvrdý alkohol, Adam?“ spýtal sa otec priamo.

„Počkaj,“ vyslovil som slovo, ktoré mi malo dať čas na rozmyslenie odpovede. Pochopil som hneď, že nemá zmysel zatĺkať a budem musieť aspoň čiastočne povedať pravdu.

„Podľa mňa ste už určite s kamošmi niečo skúšali,“ pustil sa do mňa otec s úsmevom. Úplne inak, ako keď do mňa hustí pri vysvetľovaní výslovnosti slovíčok z nemčiny. 

„Nie, len mi bolo ponúknuté,“ zareagoval som ihneď.

„Mal si im povedať: Nie, radšej knihu!“ spomenul si otec na potlač tričiek, ktorú poznám aj ja. Ukazoval mi raz logo s týpkom, ktorému ponúkajú pohárik alkoholu a on to gestom odmieta a hovorí toto heslo. Zasmial som sa. Tento večer bol tatko už dvakrát vtipný. Láme rekordy, pomyslel som si.  

O autorovi:

Peter „Petko“ Opet je muzikant, spevák, autor hudby a textov. Realizuje sa najmä v skupine Polemic. Má tri deti, najstarší syn Adam ho priviedol na spisovateľskú dráhu. Napísal o ňom knižky Život Adama Zápisky rebela z piatej triedy (2016) a Život Adama 2. Rebel to má ťažké! (2017). Táto knižka je ich pokračovaním.

 

Viac na www.bux.sk

 


Tlačová správa
18. októbra 2018

 

Včera odštartoval Knižný kompas!

V dvoch vlnách prinesie 35 pôvodných aj prekladových titulov od top autorov.

Prvých 28 kníh je už na pultoch kníhkupectiev.

 

 Knižná akcia, aká na Slovensku ešte nebola. 17. október bol tento rok sviatkom všetkých milovníkov kníh. Už včera sa na pulty kníhkupectiev dostalo 12 noviniek od slovenských autorov a 16 prekladových titulov. Nechýbajú medzi nimi veľké mená ako Jozef Karika, Veronika Homolová Tóthová, Jana Pronská, Arpád Soltész, Kristína Tormová, Andrea Coddington, Paolo Coelho, Jojo Moyesová, E L James, Daniel Cole a mnohé iné.

Cieľom Knižného kompasu je podľa slov Generálnej riaditeľky vydavateľstva Ikar Gabiky Belopotockej zoznámiť čo najviac ľudí s pozitívnymi aspektmi čítania a priviesť ich späť ku knihám. Knižný kompas priniesol Ikar po prvýkrát už na jar ale na jeseň zašlo vydavateľstvo ešte o krok ďalej. „Pripravili sme pre čitateľov naozajstný knižný sviatok! V jeden deň sme vydali 28 vynikajúcich titulov, vďaka ktorým bude zážitok z čítania ešte omnoho intenzívnejší. Inšpirovali sme sa v zahraničí, kde podobné akcie fungujú veľmi dobre. Vydať 28 titulov v jeden deň s obrovskou mediálnou a marketingovou podporou je akcia, ktorá nemá v histórii Slovenska obdobu. Skúšame to po prvý raz a vkladáme do Knižného kompasu veľkú nádej.“ dodáva G. Belopotocká.

Marketingový riaditeľ Michal Synak hovorí o najväčšej podpore, akú doteraz mali knihy vo vydavateľstve Ikar. „Chceme vrátiť ľudí späť k čítaniu a ku knihám, lebo veríme, že to má pozitívny vplyv na ich život. Kampaň Knižného kompasu je naozaj intenzívna,  má vlastnú webovú stránku, tlačí sa takmer 800 000 katalógov, Knižný kompas je podporený online komunikáciou, rozhlasovými spotmi, citylightmi a súťažou na špeciálnych záložkách. Odštartovali sme tlačovou konferenciou s 11 slovenskými autormi a čitateľov čaká množstvo autogramiád a stretnutí s autormi v rôznych mestách Slovenska. Našim cieľom je dostať top tituly tejto jesene k čo najväčšiemu počtu čitateľov, dať im silnú marketingovú aj PR podporu. Knižnému kompasu absolútne veríme.

Knižný kompas je rozdelený na dve vlny, v druhej vlne, ktorá štartuje 6. 11. sa k dvadsiatim ôsmim titulom pridá 7 ďalších. Čitatelia sa môžu tešiť napríklad na novú knihu najúspešnejšej slovenskej spisovateľky Táne Keleovej Vasilkovej Tri sestry, ale aj na seriálovú knihu Oteckovia, ktorá bude veľkým hitom a predstavíme ju na veľtrhu Bibliotéka. Zo zahraničných titulov jednoznačne na bestseller Prezident je nezvestný od Billa Clintona a Jamesa Pattersona.

 

Kompletný zoznam titulov prvej aj druhej vlny nájdete na www.kniznykompas.sk

Zoznam besied a autogramiád s autormi sa bude priebežne dopĺňať. Nájdete ho rovnako na webovej stránke.

 

 

 

 

Tlačová správa
9. októbra 2018
 

15 príbehov, kde šlo o život 

Pätnásť ciest z bolesti a beznádeje od pätnástich vynikajúcich slovenských autoriek a autorov, to je zbierka poviedok Ži vo mne, ktorú dnes vydáva IKAR.

Kniha obsahuje skutočné príbehy reálnych ľudí - pacientov, v ktorých naozaj išlo o to najvzácnejšie - o život. Príbehy prepísalo 15 známych slovenských autorov do poviedok. Poviedky zachytávajú autentickosť prežitia ťažkej životnej etapy, kedy sa hlavný hrdina ocitá v obzvlášť zložitej zdravotnej situácii, v bezprostrednom ohrození života. Čo je človek ochotný podstúpiť, kam až dokáže zájsť? Ocitá sa zoči voči situácii, o ktorej by predtým nikdy nechcel počúvať, nechcel hovoriť. Odrazu sám verí a spolieha sa na bezhraničnú ľudskosť a lásku, na čistú, altruistickú pomoc iných. Každá poviedka je iná, podaná inou rečou, v inom štýle, inom  žánri, z pohľadu inej osoby. Všetky však majú spoločné jedno - záchranu človeka prostredníctvom daru, ktorý znamená život. Iniciátorom tejto aktivity je OZ Dar života, ktoré združuje pacientov po transplantáciách. Knihu zostavil jeden z autorov Silvester Lavrík. Ambasádorkou knihy sa stala herečka Slovenského národného divadla Táňa Pauhofová. Autorom grafického návrhu obálky je Ondrej Jób.

Autorky a autori poviedok:

Silvia Bystričanová, Andrea Coddington, Ľubo Dobrovoda, Oľga Feldeková, Gabriela Futová, Daniel Hevier, Peter Karpinský, Silvester Lavrík, Petra Nagyová - Džerengová, Daniel Pastirčák, Dana Podracká, Ján Púček, Alexandra Salmela, Veronika Šikulová, Pišta Vandal.

 

 

 

O knihe povedali:

Silvester Lavrík, jeden z autorov a zostavovateľ:

Keď profesor Barnard v roku 1967 urobil prvú transplantáciu srdca, otvoril cestu, po ktorej sa, naivne povedané, dá vrátiť z druhého brehu. Navzdory Cháronovi, navzdory osudu, navzdory tým, ktorí v nič také neveria. Lenže zároveň, hoci to zámerom toho juhoafrického chirurga určite nebolo, výrazne skomplikoval život spisovateľom, dramatikom a filmárom. Hlavne tým, ktorí sa radi pohybujú v pološere možného a nemožného, reálneho a vysnívaného. Lebo veď čo si budeme hovoriť – aj keď naoko rešpektujú starú pravdu, ktorá hovorí, že fantázia skutočný život nikdy neprekoná, pokúšajú sa o to znova a znova.

Autori textov prítomných v tejto knihe sa podujali porozprávať skutočné príbehy skutočných ľudí, z ktorých každý sa dotkol absolútna a – nerozplynul sa v ňom. Nestiahlo ho na svoju stranu. Vrátili sa do života plného veľkých aj malých starostí, vznešených aj podlých ľudí, maloverných aj veľkorysých okamihov. Sú to príbehy ľudí, ktorí vďaka súčasnému stavu ľudského poznania a nesmiernej vlastnej húževnatosti sú tu, aby nás, ostatných, posmelili žiť tak, aby sme si svoje životy zaslúžili.

Táto kniha vznikla, aby vzdala hold ženám a mužom, ktorých životné príbehy sa stali predobrazom poviedok prítomných v tejto knihe a podieľnikom ich súčasného žitia.  Redakčnému tímu sa podarilo osloviť spisovateľky a spisovateľov, ktorí svoje remeslo ovládajú tak dobre, že slovo, výdatne sýtené z poznania, že báť sa treba s odvahou, šarmom a hlavne preto, aby sme sa nabudúce – nezľakli, používajú hlavne na to, aby tým úžasne inšpiratívnym životným príbehom zodpovedne poslúžili a sprostredkovali ich čitateľom.

Táňa Pauhofová, herečka a ambasádorka knihy

Tieto príbehy spája okrem podobnej skúsenosti túžba žiť a vďačnosť. A prijímanie života ako veľkého daru. Prijatie daru vlastného života je uvedomením si a ctením života navôkol.

Bodaj by sme ho dokázali prirodzene tak vnímať všetci, aj bez

tej ťažkej skúšky predtým. Tak ako je našou povinnosťou nebrať druhým elementárnu

chuť žiť, je našou povinnosťou pristupovať k tomu svojmu hravo, ale zodpovedne. Aj keď to znie ako oxymoron. Vždy však máme možnosť rozhodnúť sa. Niektorí túto slobodu

využijú, a môžu sa tak stať inšpiráciou. Hrdinami života, ktorých tak veľmi potrebujeme.

Ďakujem za možnosť údivu.

/úryvok k úvodu o knihe/

PhDr. Pavla Nôtová PhD., klinická psychologička

Dúfam, že kniha ŽI VO MNE osloví čitateľov jednak z pohľadu rôznorodosti spracovania, literárneho štýlu. Príbehy pacientov možno napomôžu slovenskej verejnosti zamyslieť sa nad touto závažnou problematikou a tým podporia program darovania orgánov. Lebo stále je to tabuizovaná téma, a stále slovenská verejnosť má málo informácií o transplantačnej problematike.

 

 

Tlačová správa

2. októbra 2018

Po takmer sto rokoch vychádza komplexný román o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Jozef Banáš sa v obsažnom diele pokúša odhaliť najväčšie tajomstvá spojené so Štefánikom a jeho dobou.

* Stál za jeho smrťou Beneš?
* Bol Štefánik slobodomurár?
* Kto v skutočnosti vyhlásil Česko-Slovenskú republiku?
* Bol viac čechoslovakistom alebo Slovákom?
* Čím imponoval ženám a prečo sa neoženil?

V knihe Prebijem sa! Štefánik sa dozviete aj to, aký svetový rekord vytvoril a či sa stretol s Dubčekom. Prečítate si, o čom hovoril s Tolstým a prečo necestoval Titanicom, hoci to bolo v pláne, dozviete sa o stratenom zlatom poklade ruského cára aj o tom, prečo nemecké tajné služby financovali ruských boľševikov.

Milan Rastislav Štefánik dokázal nepredstaviteľné. Chlapec zo zabudnutých kopaníc Horného Uhorska sa presadil priamo v Paríži – centre vtedajšieho sveta.
Mladík z chudobnej rodiny neznámeho národa sa stal hvezdárom a generálom svetovej mocnosti. Čím sa motivoval a kde čerpal železnú vôľu siahať vždy až na dno síl? Aj o tom je beletrizovaný príbeh najvýznamnejšieho muža slovenského národa.

***

Jozef Banáš o knihe:Knihou o najvýznamnejšom Slovákovi som chcel vzbudiť emócie, ale emócie pozitívne, emócie lásky a príkladu. Štefánik si zaslúži, aby sme ho milovali. So všetkými jeho slabosťami a pochybnosťami. Mal ich dosť, ale dokázal ich prekonať.
Dokázal do bodky naplniť antickú múdrosť: Per aspera ad astra – cez prekážky ku hviezdam. Alebo ako on vravieval: Rastúcimi prekážkami rastie moja energia na ich prekonávanie. Stal sa hrdinom nie vďaka svojej smrti, ale vďaka svojmu životu..."

Vypočujte si úryvok v podaní herca Borisa Farkaša:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-prebijem-sa-stefanik-jozef-banas

 

Povedali o knihe:

Pavol Kanis (znalec M.R.Štefánika, bývalý politik): Skĺbenie faktografie a románovej fikcie. Autor rozdelil dramatický život hrdinu do 79 kapitol. V dôsledku toho román vyvoláva podobný dojem ako Breughelove obrazy. Až keď sa im detailne prizriete, žasnete, koľko informácií o živote príslušnej doby prináša každý ich štvorcový centimeter. Keď sa začítate do hociktorej zo 79 kapitol, nájdete niečo zaujímavé, čo si treba osobitne všimnúť, zamyslieť sa nad tým a možno si aj niečo zapamätať...

Miroslav Musil (historik, diplomat a publicista): Aký výstižnejší model by si uletený svetobežník Jozef Banáš mohol zvoliť z našej domácej historickej scény, ak nie práve Štefánika? Azda ešte tak Beňovského (ale toho som mu už vyfúkol ja). Keď sa Banáš zaľúbi do hocijakej témy, zahryzne sa do nej sťa buldog a nepovolí, kým sa mu dielo nepoddá. Aj ja sa Štefánikovi už roky venujem ako zakladateľ Diplomatického múzea rezortu zahraničných vecí, no nepoznám nikoho, kto by sa tejto osobnosti zmocnil tak dôkladne a mnohostranne ako práve autor.

 

Prečítajte si úryvok z knihy:

Keď zaklopal na dvere s prostou menovkou Tomáš Garrigue Masaryk mierne sa mu potili dlane. Po prvýkrát v živote sa stretne s človekom, ktorý je pre neho stelesnením cnosti a pravdy, s človekom, ktorého považoval za pokračovateľa svojho idolu – Jana Husa. Namiesto zvolania „ďalej“ sa dvere otvorili a v nich stál doširoka usmiaty chlapík s briadkou, mohutnými fúzmi, ostrým pohľadom a orlím nosom, na ktorom trónil typický cviker.
„Dobrý deň, som Štefánik. Prišiel som ako ste povedali...“
„Milan, vitajte, poďte ďalej,“ pokynul mu profesor prekvapujúco po slovensky a ukázal na kreslo. Sám zaujal miesto oproti hosťovi. Štefánik rozpačito mlčal, profesor si ho chvíľu skúmavo obzeral.
„Prišli ste bez kabáta, vonku je chladno, nie je vám zima?“
„Dá sa to vydržať,“ odvetil nepresvedčivo.
Masaryk sa díval na drobného študentíka a nechápal kde sa v tomto útlom mladíkovi berie toľká energia a odhodlanie, ktoré je cítiť z každého jeho článku, gesta, nadšeného pohľadu, ktorému je len ťažko odolať. „Viete, že vás poznám už dlhšie?“
„A to ako?“
„Odvtedy ako čítam vaše články. Vaše politické názory sú veľmi moderné a majú to, čo máloktorí autori – staviate ich na demokracii, mravnosti, spravodlivosti, historickom a prirodzenom práve a navyše pozorujem váš umelecký talent poeticky formulovať. Vaše články majú srdce, sú jasné a úprimné. Píšete, že Slovensko je krajom spustošených vrchov a ten kraj treba zúrodniť. Pekná metafora. Pozrite, tu sú všetky vaše články – či už z Hlasu, alebo Času mám ich odložené. Ak dovolíte, môžem z nich občas citovať?“
Štefánik sedel ako obarený. „Ale... prepáčte... ako viete, že sú to moje články? Veď nie sú podpísané...“
„Ich dikcia, štýl, myšlienkové pochody a najmä tá neskutočná, priam plamenná zanietenosť sú pre vás typické,“ usmial sa Masaryk.
„Vy, profesor Masaryk chcete citovať študenta Štefánika?“
„Takže smiem, ďakujem. Na oplátku vy môžete pokojne citovať mňa. Napokon sme takmer krajania. Viem, že miesto vášho a môjho narodenia sú si veľmi blízko. Hodonín a Košariská sú vzdušnou čiarou vzdialené asi šesťdesiať kilometrov.“
„Vy viete, že pochádzam z Košarísk?“
„Mám vo zvyku vždy sa o ľuďoch, ktorí ma zaujmú, dozvedieť čo najviac. Páči sa mi, že aj v Prahe hovoríte po slovensky, veď ja som tiež Slovák a my si predsa rozumieme. Poprosil som kolegu Šrobára, aby sprostredkoval naše stretnutie. Chcem vám poďakovať za to že píšete do Času v slovenskej rubrike. Robíte to výborne. Vaše citlivé a srdcom písané úvahy o rodnom kraji ma veľmi oslovujú, veď som sám takmer kopaničiar...“

 

 

Vydavateľský dom IKAR vyjadruje hlboký zármutok nad úmrtím speváčky Jany Kociánovej.

Jana Kociánová podľahla vo veku 72 rokov ťažkej chorobe. Bola talentovanou speváčkou, trojnásobnou víťazkou Zlatej bratislavskej lýry, venovala sa spievaniu jazzových a bluesových melódií. Vo vydavateľstve IKAR vyšla koncom roka 2016 životopisná kniha Zahoď starosti, v ktorej sa s Janou Kociánovou o jej živote rozprávala novinárka a publicistka Marika Studeničová. Vydavateľstvo IKAR vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým a priateľom Jany Kociánovej. Jej piesne a životný optimizmus zostávajú naďalej v našich srdciach.

 

 

Tlačová správa

19. septembra 2018

Rekordný úspech už počas prvého dňa!

Román Jozefa Kariku Priepasť dosiahol to, čo sa doposiaľ nepodarilo žiadnej slovenskej knihe. Počas prvého dňa predpredaja zaznamenal najvyššie čísla predajnosti v celej histórii kníhkupectva Martinus.

 

O tom, že Jozef Karika patrí medzi top slovenských spisovateľov niet pochýb. Jeho nový román Priepasť, ktorý sa dostane na pulty kníhkupectiev v polovici októbra dosiahol už za prvý deň predpredaja rekordné čísla. Ako informuje kníhkupectvo Martinus, ide o najvyšší denný predpredaj slovenského autora v celej histórii Martinusu. Za jeden deň sa podobný rekord podaril iba jednej knihe a tou bolo ôsme pokračovanie série o čarodejníckom učňovi Harry Potter a prekliate dieťa. Celkovo možno povedať, že je iba veľmi ojedinelým prípadom, že sa kniha v prvý deň predpredaja dostane na prvé miesto v rebríčku bestsellerov. Tento úspech prekvapil aj samotného autora. "Nemám na to slov. Prosto mám najfantastickejších čitateľov a čitateľky, veľmi im za takú podporu ďakujem." vyjadril sa Jozef Karika.

 

O čom je kniha Priepasť?


Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti.
Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile zhadzujúcej ľudí do hlbín iba strašidelná fáma, alebo obsahuje zrnko pravdy? Nová nebezpečná kniha od autora fenomenálnej Trhliny – majstra strachu Jozefa Kariku, ktorá vás chytí a strhne. Do priepasti.

Rebríček predajnosti kníhkupectva Martinus k 18. 9. 2018

www.martinus.sk/knihy/najpredavanejsie

O autorovi:

Jozef Karika patrí k najúspešnejším a najobľúbenejším slovenským spisovateľom. Píše o všetkom, čo patrí k životu – aj o tých odvrátených stranách. Práve pre svoje trilery a horory sa stal populárny, no nesnaží sa šokovať za každú cenu. Dokazujú to mnohé ocenenia vrátane nominácie na cenu Anasoft Litera 2017.

Jozef Karika vyštudoval históriu a filozofiu. Pracoval ako redaktor v televízii. Zameriaval sa najmä na politické a investigatívne reportáže. Je držiteľom Ceny Béla za najlepšiu hororovú poviedku a niekoľkých ďalších novinárskych i literárnych ocenení.

Na literárnu scénu vstúpil v roku 2001 ako kmeňový autor internetových stránok G.O.M. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), neskôr vydal publikácie Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal súbor esejí pod názvom Liber 767 (2009).
V roku 2010 mu vyšla kniha V tieni mafie, ktorá sa stala bestsellerom nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Aj jej voľné pokračovania – V tieni mafie II: Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) – sa zaradili medzi najpredávanejšie slovenské romány. Za romány V tieni mafie aj Čas dravcov získal ocenenie Zlatá kniha, ktoré sa udeľuje za viac než pätnásťtisíc predaných výtlačkov.
Vo vydavateľstve Ikar mu vyšiel aj dvojdielny román Na smrť a Na smrť II – Bez milosti (2012, 2013) o priateľstve a láske, ktoré sa zmenili na smrteľnú nenávisť. Nasledovali horory Strach (2014), Tma (2015) a politický triler Čierna hra: Vláda mafie (2015). Z tohto románu vznikla aj audio kniha, ktorú načítal Peter Sklár. V roku 2016 vydal mysteriózny román Trhlina, z ktorého sa doposiaľ predalo viac ako 31 000 výtlačkov a knihu nominovali do najlepšej desiatky prestížneho ocenenia Anasoft Litera. Napokon získal Karika Cenu čitateľov Anasoft Litera 2017. Trhlina bola zároveň ocenená Platinovou knihou. V súčasnosti sa pripravuje jej filmové spracovanie. Premiéra filmu Trhlina je plánovaná na január 2019.  V roku 2017 vyšla Jozefovi Karikovi novinka Čierny rok: Vojna mafie. Ide o veľkolepú kriminálnu drámu s prvkami trileru a zároveň najväčší slovenský román za posledných 50 rokov. Za oba romány Čierna hra aj Čierny rok získal Karika ocenenia Zlatá kniha. V októbri 2018 mu vychádza mysteriózny triler Priepasť.

Jozef Karika: Priepasť, 272 strán, cena 12,90 eur. Vychádza 16. októbra 2018.

 

 

Ikar na ceste hrdinov

Smolenice - Dobrá voda - Brezová  - Bradlo

Kedy sa vybrať na Mohylu, kde je pochovaný Milan Rastislav Štefánik, keď nie v roku, kedy vydávame vo vydavateľstve Ikar dve knihy práve o tejto jedinečnej osobnosti.
Na začiatku bol nápad urobiť niečo pre zdravie, urobiť si aktívny teambuiding a niečo pekné vidieť. Pobudnúť v prírode, obkolesení lesmi a začať sa viac hýbať. Potom nás inšpiroval Štefánik. Jeho meno sa vo vydavateľstve skloňovalo často, lebo bola práve v procese príprava knihy Prebijem sa!, ktorá vychádza 2. októbra a jej autorom je Jozef Banáš a kniha Generál M. R. Štefánik autorky Marianny Čengel Solčanskej, ktorá sa objaví na trhu o dva týždne neskôr. Cieľ začal byť pomerne jasný. Pôjdeme na Mohylu na Bradle. Keďže sme chceli prejsť počas dvoch dní minimálne 40 kilometrov, vyrazili sme z nádherných Smoleníc.
 
Prvý deň - 17. augusta 2018 sme prešli trasu zo Smoleníc na Dobrú vodu. Trasa merala 23 km a prešli sme ju v plnej zostave 15 ľudí.
Na druhý deň 18. augusta sme už v zmenšenej zostave 9 ľudí navštívili faru Jána Hollého a miesto jeho odpočinku a vyrazili sme smer Brezová pod Bradlom.
Asi okolo 16:00 popoludní sme po viac ako 20 kilometroch dorazili do cieľa - na Štefánikovu Mohylu na Bradle. Posledná časť cesty bola najnáročnejšia, no jej cieľ stál za to.
Jurkovičova architektúra spoločne s nádherným slnečným počasím a jedinečný génius loci robí z Bradla magické miesto.
 
 
 
 
     

 

    

 

  

 

 

Tlačová správa

19. júna 2018

Slovensko má byť na čo hrdé!

Dnes vychádza obrazová publikácia venovaná krojom a folklóru Odetí do krásy autorky Jany Kucbeľovej a fotografa Petra Brenkusa

 

Tradícia všitá v nás:

Po prvýkrát vychádza na Slovensku kniha, ktorá okrem dôstojnej prezentácie bohatého kultúrneho dedičstva prináša aj pohľad na skutočnú krásu. Krásu a farebnosť slovenských krojov, ktoré zozbierala rodáčka z detvianskych lazov Jana Kucbeľová. Jej zbierka obsahuje vzácnosti, ktoré istým spôsobom predstavujú náš národný poklad. Každý kúsok má nesmiernu historickú a kultúrnu hodnotu, ktorú zachytil fotograf Peter Brenkus na fascinujúcich záberoch. V knihe okrem zaujímavých historických faktov spoznáte aj príbehy jednotlivých krojov, osudy ich nositeľov či výrobcov.

Vydajte sa na cestu naprieč kultúrnym bohatstvom Slovenska a spoznajte jeho rozmanitosť zahalenú do súkna, čipky a výšiviek.

Osvojte si dedičstvo predkov a obdivujte dobový zmysel pre krásu.

 
 
   
 

Publikácia zobrazuje kroje zo zbierky Jany Kucbeľovej podľa kultúrnych regiónov Slovenska.

 

V 19 kapitolách nájdete kroje z týchto oblastí:

KYSUCE    ŽILINSKÁ OBLASŤ   POVAŽIE   LIPTOV   SEVERNÝ SPIŠ  JUŽNÝ SPIŠ   ŠARIŠ    PODJAVORINSKÁ OBLASŤ    PONITRIE    POHRONIE   HOREHRONIE   ZÁHORIE   TRNAVSKÁ OBLASŤ   MALOKARPATSKÁ OBLASŤ   TEKOV    PODPOĽANIE    HONT   NOVOHRAD   GEMER – MALOHONT

 

O čom je kniha:

Kniha Odetí do krásy je unikátna encyklopedicko-zážitková publikácia, ktorá vám prináša dedičstvo našich predkov. Táto kniha – plná jedinečných fotografií – vám predstaví krásu slovenských krojov a poodhalí zabudnuté tajomstvá ich výroby a nosenia. Posolstvo ukryté na stránkach tejto knihy priblíži naše národné dedičstvo nielen vám, ale aj vašim deťom a vnúčatám. Obdivujte spolu s nami bohatstvo Slovenska.

V tejto jedinečnej publikácii sa snúbi:

Unikátna kolekcia stoviek krojových variácií na 945 farebných fotografiách

Zabudnuté tajomstvá výroby a zvyky odievania

Neskrývaná láska ku krojom a ľudovej kultúre v 19 svojráznych oblastiach Slovenska

O autoroch:

Láska ku krojom a k ľudovej kultúre sa u Jany Kucbeľovej rozvinula už v detstve, pretože vyrástla na detvianskych lazoch Krnô. V roku 1991 otvorila v Detve predajňu ľudovoumeleckých výrobkov PARTA – Slovenské ľudové umenie, ktorú neskôr rozšírila o krajčírsku dielňu a výrobu krojov a liturgických textílií. Dnes šije kroje a je aj autorkou mnohých výstav, koncertov a programov počas Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve.

Pôsobivé fotografie v knihe sú dielom známeho slovenského fotografa Petra Brenkusa. Jeho vášňou je fotografovanie tanca a folklóru, ktorému sa intenzívne venuje odmlada. Dlhé roky bol exkluzívnym fotografom súborov Lúčnica, SĽUK, tanečného divadla Bralen a viedenského hudobného telesa Klangforum. V roku 2000 získal v súťaži Czech Press Photo v dvoch kategóriách prvú a tretiu cenu, vydal množstvo publikácií, vystavoval vo Viedni, v Grazi, Sydney, Štrasburgu, Budapešti, New Yorku, vo Varšave a v Berlíne.

 

 

Čo hovoria o knihe autori a spolupracovníci:           

Je to kniha o mojej záľube, o mojom zberateľstve a o výsledku tejto celoživotnej vášne, ktorou je zbierka krojov. Je v nej aj časť môjho vlastného života, kus srdca, nehasnúca túžba po poznaní, hlboká vášeň objavovať a napokon bezhraničná láska k všetkému, čo súvisí s krojmi a odievaním v minulosti,“ napísala autorka Jana Kucbeľová o svojej knihe.      

„Len takí niečo dokážu, ktorí si kladú veľké ciele.“ povedal na margo publikácie autor fotografií Peter Brenkus.  

„Kniha je v podstate náhradou za výstavu časti kompletných krojov, ktoré dosiaľ Jana Kucbeľová zozbierala, a ide vskutku o pozoruhodnú a veľmi hodnotnú zbierku. Upozorňuje na niektoré prvky, ktorých získanie ju najviac potešilo, ale miestami spomenie aj tie odevné kusy, čo sa jej napriek úsiliu získať nepodarilo. Všetku tú krásu vkusne nasnímal fotograf Peter Brenkus, ktorý plne rešpektoval dokumentačný prístup. Pre milovníkov krojov, etnoštýlu, ľudovej kultúry či jednoducho krásy bude táto publikácia určite nevšednou lahôdkou.“ napísala v úvodnom slove ku knihe prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc. z Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied.

 Odbornú pomoc a konzultácie poskytol PhDr. Mojmír Benža, PhD.

 

 

 

Tlačová správa

12. júna 2018

Emil Babín prichádza s novinkou Chytil zlatú rybku.

Druhá kniha aforizmov od skvelého autora a novinára je na svete. Rozhodne pobaví každého milovníka humoru a minimalizmu.

 

Emil Babín je autorom, ktorý nie je slovenskému čitateľovi neznámy. Svoju prvú básnickú zbierku vydal už  v roku 2 000 (Svätci na smetisku - vydavateľstvo Petrus). Kniha aforizmov Chytil zlatú rybku je jeho piatou knihou v poradí a druhou, ktorá vychádza vo vydavateľstve Ikar. Krátkymi a výstižnými výpoveďami glosuje súčasnú spoločnosť so všetkými jej drobnými aj väčšími nedostatkami. Na malom priestore povie často veľmi veľa. Kniha je dokonalým spoločníkom na letné dovolenky, cesty, či oddych pri vode. Pobaví, rozosmeje a udrží v kondícii váš najcennejší orgán - mozog.

O čom je kniha:
Po svojej prvej knižke aforizmov Pil na sekeru (IKAR 2016) pokračuje básnik a skvelý novinár Emil Babín v skratkovitom hodnotení našej prítomnosti. V ďalšej knižke Chytil zlatú rybku Babín zaostruje svoje videnie na „veci a vecičky“, ktoré sa krivia a deformujú vplyvom našej ľudskej nedokonalosti. Jeho ponor do reality sa odohráva v duševnej samotke, vo vtipnej a trefnej významovej skratke, neraz v nápaditej slovnej hračke, ale najmä cez optiku pichľavej satiry a dobrosrdečného, oslobodzujúceho humoru. V duchu autorovho aforizmu Senzačný objav: „Mozog hlupáka má len sivú kôrku...“

 

Čo hovoria o knihe slovenskí humoristi:                    

„Emilove aforizmy sú ako párty vozeň vysokorýchlostného vlaku TGV. Je to ohromná zábava, ktorá dorazí vždy presne do cieľa.“

Dano Dangl

 

„Milujem stručnosť. Na malom priestore je pointa vtipnejšia a údernejšia. Okrem toho Emil šetrí lesy. Gratulujem mu k tomuto podarku a teším sa na dlhé chvíle pohody vďaka krátkym momentom čítania.“

Adela Vinczeová

 

„Emil Babín je ako šikovný šachista, ktorý vám dá mat už po pár ťahoch. Je ako portrétista, ktorému stačí pár čiar na presnú podobizeň. Je ako iluzionista, ktorý urobí kúzlo len niekoľkými pohybmi. Nájdite si aj vy vlastnú definíciu toho, keď sa človek zrozumiteľne, výstižne a naozaj vtipne vyjadruje v skratke.“

Michal Kubovčík

       

Ukážky aforizmov z knihy Chytil zlatú rybku:

JEDNOSMERKA

Každý plot možno preliezť oboma smermi. Okrem ostnatého.

 

DOBRO VERZUS ZLO

Keď dobro ťahá za kratší koniec, zlo na druhom konci preň začne robiť slučku.

 

ROZPRÁVKA PRE SENIOROV

A žili spolu šťastne a tak prenáramne dlho, že už sa vôbec nespoznávali.

 

O autorovi:

Emil Babín (1960) vydal básnické zbierky Svätci na smetisku (2000) Jar v raji (2010) a Čítanie tváre (2017) všetky vo vydavateľstve Petrus. Vo vydavateľskom dome Ikar mu vyšla knižka aforizmov Pil na sekeru (2016). Jeho verše preložili do bulharčiny, nemčiny a francúzštiny. Pracuje ako editor v týždenníku Báječná žena. Tvorí striedavo v bratislavskej Petržalke a na chalupe v Píle. Rád sa túla po Malých Karpatoch, zbiera huby a bankovky vyššej nominálnej hodnoty. Z aforizmov sa ešte nikdy nikto nenajedol.

Emil Babín: Chytil zlatú rybku, 104 strán, cena 9,90 eur.

 

 
 
Tlačová správa

7. júna 2018

Kniha Tetovač z Auschwitzu je skutočným príbehom Laleho a Gity Sokolovcov. Príbehom ich lásky a boja o prežitie v neľudských podmienkach.

„Ak ste sa ráno zobudili, je to dobrý deň.“ Lale Sokolov

Príbeh Slováka z Krompách Laleho Sokolova uzrel svetlo sveta po sedemdesiatich rokoch. Je skutočným príbehom dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne našli svoj nový domov v Austrálii. Lale na sklonku svojho života vyrozprával svoj životný príbeh spisovateľke pochádzajúcej z Nového Zélandu, žijúcej v Austrálii, Heather Morrisovej. Tá ho najskôr po mnohých hodinách počúvania podrobností z Laleho života napísala ako filmový scenár. Po dvanástich rokoch ho prepísala do formy románu a vydala ako svoj literárny debut. Kniha sa stala bestsellerom a predáva sa v 29 krajinách sveta. Slovensko je odteraz jednou z nich.

O čom je kniha:

Lale Sokolov v tábore dostal prácu tetovača. Jeho povinnosťou bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive, teda vpichávať im do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom – jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Minimálnu slobodu pohybu, ktorú mu umožňovala táto funkcia, využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch, čím nejedného spoluväzňa zachránil pred vyhladovaním. Jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní jej vďačili za prežitie.

 

Jedného dňa sa v rade na tetovanie vyskytlo vystrašené a roztrasené mladé dievča... Pre Laleho – fičúra, frajera a trochu aj dobrodruha – to bola láska na prvý pohľad. Zaumienil si, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita.

 

To, čo robí túto knihu zvlášť pozoruhodnou, je Laleho životný elán. Vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, on sa však rozhodol nepoddať neľudskosti tábora, zachovať si dôstojnosť, osobnú integritu a žiť čo najplnšie, ako to bude možné. Napriek všetkej svojej drsnosti je Tetovač z Auschwitzu príbehom nádeje a odvahy, a hoci to znie neuveriteľne, aj príbehom veľkej lásky.

Tetovač z Auschwitzu je príbeh dvoch obyčajných ľudí, ktorí žili v neobyčajnom čase, pozbavení nielen slobody, ale aj dôstojnosti, mien a totožnosti. Laleho výpoveď hovorí o tom, čo všetko museli robiť, aby prežili. Lale sa celý život držal motta: „Ak si sa ráno zobudil, je to dobrý deň.“

Čo hovorí o knihe autorka Heather Morrisová:

„Laleho príbeh dvanásť rokov existoval vo forme scenára. Moja vízia sa vždy realizovala na obrazovke – veľkej i malej, ako prišlo. Teraz ho predkladám ako román. Niekoľko mesiacov som dva- až trikrát týždenne chodievala k Lalemu. Niekedy rozprával svoj príbeh po kúskoch, neraz obrovským tempom, takmer nesúvislo a bez časovej nadväznosti. To mi však neprekážalo, už len počúvať ho bolo fascinujúce. No až keď sa mi rozložilo v hlave, o čom to vlastne hovorí, uvedomila som si závažnosť a význam jeho výpovede.“

Heather pracovala na románe veľmi dlho a zanechávalo to na nej stopy. Rodina na nej spozorovala, že často, keď sa vrátila od neho, bývala dosť nekomunikatívna. Istá staršia sociálna pracovníčka jej vysvetlila pojem prenosu, známy z psychoanalýzy, a navrhla jej aby si po najbližšom „ťažkom“ stretnutí dôkladne všimla Laleho správanie. „Naozaj, po tomto sedení sa mi zdal šťastný, usmieval sa a takmer poskakoval po byte,“ dodáva s úsmevom Heather.

Ako pre rozprávačku Laleho príbehu sa pre ňu stalo dôležitým identifikovať, ako ľudská pamäť a dejiny niekedy tancujú spolu v plavnom súlade, kým inokedy sa v napätí rozchádzajú. „Mojou ambíciou nebola ďalšia lekcia z histórie, akých sú už plné regály, ale jedinečná lekcia o ľudskosti. Laleho spomienky ako celok boli pozoruhodne jasné a presné. Pre tohto prekrásneho starého muža neexistovala nijaká rozluka osobnej pamäti s dejinami – tancovali v dokonalom súlade.“

 

Ukážka z knihy Tetovač z Auschwitzu:
Vlak, ktorý vezie 24-ročného Laleho, uháňa krajinou, no on sa neopúšťa a s nikým nedebatuje. Nevie, prečo by mal nadviazať nejaký kontakt s mužom, ktorý sedí vedľa neho a občas sa nakláňa k jeho plecu. Lale ho neodtláča. Je súčasťou masy ľudí, ktorých napchali do vozňov určených na prepravu dobytka. Keďže mu nikto ani len nenaznačil, kam smeruje tá cesta, dal si na seba to čo zvyčajne: vyžehlený oblek a čistú bielu košeľu aj s viazankou. Vždy sa obleč tak, aby si urobil dojem.
Skúša odhadnúť rozmery priestoru, do ktorého ho uzavreli. Vozeň má asi dva a pol metra šírky, dĺžku nevie odhadnúť, lebo nedovidí na jeho koniec. Snaží sa porátať spolucestujúcich, ale neustále tam vyskakuje a stráca sa toľko hláv, že sa napokon vzdáva. Nevie, koľko vozňov má tento vlak. Chrbát aj nohy ho bolia. V tvári ho svrbí, strnisko na nej mu pripomína, že odkedy nastúpil do tohto vlaku, čo sú už dva dni, sa nekúpal a neholil. Cíti sa čoraz menej vo svojej koži.
Keď sa muži okolo neho pokúšajú nadviazať s ním rozhovor, má pre nich najmä povzbudzujúce slová, chcel by zmeniť ich strach na nádej. Stojíme v hovne, no neutopme sa v ňom. Ozývajú sa hanlivé narážky na jeho oblečenie i spôsob vystupovania. Obviňovanie za to, že pochádza z vyššej triedy. „A teraz, len sa pozri, kam si sa dostal.“ Odráža invektívy a na gánivé pohľady reaguje úsmevom. Koho to chcem oblafnúť? Veď aj ja sa tak isto bojím ako oni.
Nejaký mladík nadväzuje s Lalem zrakový kontakt a cez zhluk tiel sa prebíja k nemu. Niektorí muži ho cestou od seba odtláčajú. Len ten priestor bude tvoj, ktorý si pre seba uchrániš.
„Ako môžeš byť taký pokojný?“ vraví ten mladík. „Oni mali pušky. Tí hajzli na nás mierili puškami a hnali nás do tohto… tohto dobytčieho vlaku.“
Lale sa naňho usmieva. „Naozaj to nebolo to, čo som očakával.“
„Čo myslíš, kam ideme?“
„Na tom nezáleží. Pamätaj, že sme tu na to, aby boli naše rodiny doma v bezpečí.“
„Ale čo ak…“
„Nijaké ,čo ak‘. Ja neviem, ty nevieš, nikto z nás nevie. Skrátka, treba sa držať toho, čo nám povedali.“
„Nemáme sa pokúsiť premôcť ich, keď zastaneme? Veď je nás o toľko viac ako ich.“ Mladíkovu poblednutú tvár poznačuje zmätená agresivita. Vzrušene šermuje pred sebou zovretými päsťami.
„My máme päste, oni pušky – čo myslíš, kto v tej bitke zvíťazí?“
Mladík stíchne. Jeho plece sa opiera o Laleho hruď, Lalemu udiera do nosa pach oleja a potu z jeho vlasov. Jeho ruky klesnú a bezvládne mu odvisnú popri tele. „Ja som Áron,“ hovorí.
„Lale.“

Vypočujte si ukážku v podaní Vlada Kobieskeho:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-tetovac-z-auschwitzu-heather-morrisova

 

O autorke:

Heather Morrisová sa narodila na Novom Zélande a v súčasnosti žije v Austrálii. Niekoľko rokov pracovala vo veľkej verejnej nemocnici v Melbourne a zároveň študovala aj písala filmové a televízne scenáre. Heather pôvodne napísala Laleho príbeh ako scenár, neskôr ho prepracovala na svoj literárny debut Tetovač z Auschwitzu.

 

Tlačová správa

6. júna 2018

Stand-up komik Matej Adámy dnes predstaví svoj knižný debut
Šálka v prachu.

V kníhkupectve Martinus v Bratislave knihu uvedie do života Samo Trnka.

O čom je kniha Šálka v prachu:

Vitajte v osobitom, veselom, trpkom a všetkými spôsobmi zneuctenom svete Mateja Adámyho. Knižná prvotina jedného zo spoluzakladateľov slovenskej stand-up scény je nefalšovanou sondou do duše komika, ktorý na otázky okolia často nemá odpoveď, ale aspoň sa ju snaží hľadať. Šálka v prachu obsahuje mnoho zaschnutých stôp: po detstve v Petržalke 90. rokov, platonickej láske k prvej slovenskej premiérke, nástupe a odchode z nadnárodnej korporácie či po nešťastnom štamgastovi malej krčmy v Plaveckom Petrovi. Autorov jazyk v sebe kĺbi spomienkový impresionizmus, presnosť vtipov rokmi ladených na klubových pódiách a svojráznosť úvah, vďaka ktorej je ojedinelým zjavom na domácom poli humoru. Knihu svojimi ilustráciami skvele dopĺňa Broňa Schragge.   

                                                                                                                                   

 

Ukážka z knihy Šálka v prachu:

Môj slnečný štát

Príchodom jesene ma zachytila vlna sebadekonštrukcie. Okrem lístia a viečok začalo klesať k zemi aj moje sebavedomie, ktoré som sa snažil – so striedavými úspechmi – budovať osem rokov. Som komik, a to je fakt. Nehanbím sa to povedať. Dobre, občas hej, keď sa ma niekto spýta, kde pracujem. Vtedy pódium nezmienim, lebo by to voči nemu nebolo úplne fér. Živíme a ubíjame sa navzájom, to áno, ale tak nepracovne. A občas to ani sranda nie je, s tým však človek veľa nenarobí. Každý poriadny komik berie humor sakramentsky vážne.

Zase som na pochybách. Normálny človek chodieva na kávu, na dovolenku, komik ide na pochyby. Tak si predstavujem svoj slnečný štát, ostrov Pochyby. V ponukách cestovných kancelárií naň nenájdete žiaden „last minute“, zato v hlave sa naň dostanete „any time“. V tomto slnečnom štáte, na rozdiel od Campanellovej vízie, nevládne rozum, ale sebapodceňovanie a žiarlivosť. A na to všetko zo svojho neohroziteľného trónu dohliada závislosť. Od smiechu a uznania, ktorých nikdy nie je dosť. Závislosť sa nemusí báť konkurencie, pretože ju nemôže nahradiť nič silnejšie. Na Pochyby žiadne slnko nesvieti – v tomto je označenie slnečný štát dosť problematické –, lebo je furt zamračené, s občasnými návalmi dažďa. Zvyčajne sa zapíjajú vínom. Keby víno pršalo, bolo by zle, pretože to by človek z Pochýb nikdy neodišiel a napokon by tam aj zahynul/našiel aj svoju smrť.

Dovolenka na Pochybách sa časom zdá nekonečná, podobne ako dovolenka na priváte v Chorvátsku. Človek chodí v kruhoch, po víne aj v elipsách, a väčšinou na nič nepríde. Len tak sa poneviera, a aj keď pozná cestu von, veľmi sa do toho nenúti. Istým zvráteným spôsobom je na Pochybách dobre. Je to tam známe, bezpečné a vďaka kruhom spochybňovania neexistuje roh, za ktorým by čakalo prekvapenie. Je to organizmus, ktorý pojedá sám seba a je výživný sám pre seba a pre každého návštevníka je všetkého dostatok. Perpetuum debile. Mimochodom, tak sa volá aj miestna krčma.

Pochyby majú veľmi jasný daňový systém – platím daň za to, že nie som a netúžim byť ako ostatní, daň za originálny hlas, ktorý sa mnohým nechce počúvať, daň za neschopnosť sa podriadiť, prispôsobiť, zohnúť a čosi aj prehltnúť, daň za velikášstvo a ohromnú malosť, daň za lenivosť (najmä tá sa mi nechce platiť), daň za hlúposť a, okrem mnohých ďalších, daň za bezbrehú neistotu. Je to komikova nevlastná sestra. Má kopu otázok, ale aby pomohla nájsť odpovede, to nie. Smejú sa dosť? Prečo sa smejú málo? Som dobrý? Som potrebný? Ako dlho sa mi ešte toto chce trpieť? Prečo majú ostatní väčší úspech? Prečo je štandard na autorstvo humoru tak nízko? Som vôbec o niečom? Dano Čistý by mi povedal, že mám viac otázok ako predavačka v Subwayi. To nie ja, odvetil by som, to moja nevlastná sestra. Aj ty máš jednu, poznajú sa? Poznajú. Všetky nevlastné sestry, všetky neistoty, sú dobré kamarátky, ktoré si pätnásť minút pred vystúpením sadnú do zákulisia a objednajú si kávu. A to by v tom bol čert, keby sa nemali o čom porozprávať.

 

O autorovi:

Matej Adámy sa narodil v máji 1985 v Bratislave a odvtedy z nej neodišiel. Počas štúdia politológie ho zaujal úplne iný typ tliachania a dal sa na stand up. Scenáristicky sa podieľal na dvoch projektoch, z ktorých ani jeden neuzrel svetlo sveta, a tak dal dokopy knihu Šálka v prachu, nech po ňom niečo zostane.

 

 

Tlačová spáva 30. 5. 2018

Tri knihy z vydavateľstva IKAR získali ocenenie za najlepší umelecký a odborný preklad udeľované Literárnym fondom za rok 2017.

Literárny fond odovzdával v bratislavskom Zichyho paláci ocenenia za najlepšie odborné a umelecké preklady zahraničných titulov vydaných v roku 2017.

Cenu Jána Hollého za preklad umeleckej prózy fond udelil spisovateľovi a prekladateľovi Petrovi Macsovszkému za preklad humorne ladenej prózy Miklósa Szentkuthyho Burgundská kronika, ktoré vydalo vydavateľstvo Drewo a srd.

Za preklad poézie bola ocenená poetka a prekladateľka Jana Kantorová Báliková za titul Johna Donneho Vzduch a anjeli (Ikar).

Cenu Blahoslava Hečka za celoživotné dielo dostala od Literárneho fondu prekladateľka Viera Hegerová.

Cenu Mateja Bela za vedecký a odborný preklad v kategórii spoločenských vied získal Imrich Nagy za preklad Belovho diela Zvolenská stolica.

Prémie za knižnú tvorbu získali: Katarína Jusková za preklad románu Iana McEwana V orechovej škrupinke (Slovart), Ján Štrasser za preklad knihy Bezbožná ulička od Mariny Stepnovovej (Slovart), Anna Fosse za preklad diela Jon Fosse – Hry (Divadelný ústav), Igor Hochel za preklad prózy Jordana Radičkova Prak a iné prózy (AlleGro) a Marián Hatala za preklad románu Rafika Schamiho Sofia alebo začiatok všetkých príbehov (Zelený kocúr).

V kategórii spoločenských vied získala prémiu Adriena Richterová za preklad diela Roberta K. Wittmana a Davida Kinneyho Diablov denník. V kategórii prírodné a lekárske vedy bola ocenená Mária Galádová za preklad vedeckej publikácie Hviezdy. Obe knihy vyšli vo vydavateľstvo Ikar.

Vydavateľstva Drewo a srd a Ikar získali Poctu za významný edičný čin a vydavateľstvá titulov ocenených prémiou Uznania Literárneho fondu.

     

 

Tlačová správa 28. 5. 2018

Vydavateľstvo Ikar získalo v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska tri ocenenia

Ocenenými titulmi sú: Sloveské povesti o strašidlách, detská kniha Keď ťa chytím, tak ťa zjem a veľká obrazová publikácia
Texty v obrazoch, obrazy v textoch.

Súťaž NKS je pokračovateľom tradície založenej v roku 1965, ktorá od svojho vzniku sleduje zámer zvyšovať výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh.Hlavným usporiadateľom súťaže je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, spoluusporiadateľmi sú: Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenská národná knižnica a Zväz polygrafie na Slovensku. Cieľom súťaže je podporiť a oceniť zvyšovanie výtvarnej úrovne a kvality polygrafického spracovania neperiodických publikácií knižného charakteru.

Knihy prihlásené do súťaže sa zaraďujú a hodnotia v siedmich skupinách:

a) vedecká a odborná literatúra,

b) krásna literatúra,

c) literatúra pre deti a mládež,

d) učebnice,

e) knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie,

f) bibliofilské tlače,

g) študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl.

Prihlásené knihy hodnotí 20 členná odborná porota podľa výtvarných a polygrafických hodnôt i podľa súhry všetkých zložiek knižného celku.
Každý rok tak vzniká ocenená kolekcia maximálne 20 kníh, ktoré spĺňajú náročné výtvarné a technické kritériá a sú vyhlásené za Najkrajšie knihy Slovenska.

Autorovi, vydavateľovi alebo tlačiarni udeľujú usporiadatelia súťaže ceny: 

Cenu MK SR vydavateľstvu za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy,

Cenu MK SR autorovi za vynikajúce ilustrácie,

Cenu MK SR autorovi za vynikajúcu grafickú úpravu,

Cenu MK SR vydavateľstvu za bibliofilské vydanie,

Cenu MŠ, vedy, výskumu a športu SR vydavateľstvu za učebnicu,

Cenu ZPnS tlačiarni za mimoriadne polygrafické spracovanie,

Cenu BIBIANY vydavateľstvu za najkrajšiu detskú knihu,

Cenu SNK za študentskú prácu 

Do súťaže vydavatelia prihlásili 163 kníh v kategóriách: vedecká a odborná literatúra, krásna literatúra, literatúra pre deti a mládež, učebnice, knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie, bibliofilské tlače, študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl. 10 titulov získalo osem cien:
Ceny Ministerstva kultúry SR, Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Cenu Zväzu polygrafie na Slovensku, Cenu BIBIANY
a štyri práce Cenu Slovenskej národnej knižnice. Porota vybrala ako Najkrajšie knihy Slovenska 20 kníh a 6 študentských prác.
Predsedom poroty bol Igor Piačka. Ocenenia Najkrajším slovenským knihám boli odovzdané 17. mája v Bibiane.

               


 

Tlačová správa

17. mája 2018

Práve vychádza unikátna kniha slovenskej autorky Zuny Vesan Kozánkovej Tao - Cesta ku zdraviu.

Je praktickým manuálom moderného človeka, ktorý si aj v súčasnom uponáhľanom svete hľadá svoju cestu z zdravému životnému štýlu.

O čom je kniha TAO - cesta ku zdraviu:

Kniha TAO cesta ku zdraviu, autorky Zuny Vesan Kozánkovej, je teoretickým i praktickým manuálom pre aktívneho človeka, ktorý chce žiť zdravý a zmysluplný život. Autorka v knihe ukazuje, že cesta ku zdraviu je v podstate jednoduchá. Stačí sa riadiť zákonitosťami múdrej vedmy – Matky prírody.
Kniha predstavuje myšlienky taoistickej filozofie a čínskej medicíny, ktoré tieto prírodné zákonitosti pozoruje už tisícky rokov a riadi sa podľa nich. Zároveň otvára cesty, ako sa na tieto zákonitosti naladiť, ako porozumieť svojmu telu a logike jeho orgánového systému. Ukazuje, ako naše telo ovplyvňujú rôzne energie, ktoré sa spájajú s ročnými obdobiami a dáva dôraz na porozumenie vzťahu medzi telom a dušou. Ponúka cesty k uvedomeniu, že zdravie neznamená uzdraviť sa z choroby, ale že zdravie je v prvom rade k chorobe nedospieť. Autorka podnecuje čitateľa vnímať svoje zdravie ako obrovský poklad, za ktorý sme sami zodpovední. Podnecuje k citu pre prevenciu. K tomu využíva niekoľko zásadných aspektov taoistickej filozofie, ktoré detailne rozoberá. Je to energia čchi, ktorá prúdi našim telom a na jej plynulom toku naše fyzické i duševné zdravie závisí. Ďalším aspektom je rovnováha medzi jin-jang a ich rozvinutie do piatich premien energie (5 prvkov), v ktorom sa čchi vyvíja, cirkuluje a zároveň regeneruje. Na všetko sa pozerá tak trošku z „východného“ pohľadu, ktorý menej analyzuje, ale viac pozoruje a cíti; menej oddeľuje, ale viac prepája; zameriava sa viac na proces než výsledok; rieši viac príčinu než následok a podobne. Univerzálnosť týchto myšlienok poskytuje možnosti, ktoré sa dajú aplikovať nielen v súvislosti so zdravím, ale aj v práci, vo vzťahoch, vo varení atď. Kniha je napísaná veľmi prístupne a zrozumiteľne, je preto aj ľahko čitateľná pre laikov a ľudí, ktorí sa vo filozofii, či východnej medicíne až tak neorientujú.

 

    

 

 

Ukážka z knihy TAO - Cesta ku zdraviu:

PÁR SLOV O KÁVE
Káva v malých dávkach prospieva, no vo veľkých škodí. Nič nové pod slnkom, ani to, že je to návyková . Dať si kávu z času načas s priateľmi pre pocit pohody je fajn. Indiáni považujú kávu za šamanskú bylinu, teda určenú šamanom pri špeciálnych príležitostiach, a nie na dennodennú spotrebu a nie pre hocikoho. Káva je prirodzene horkej chuti, v primeranej miere nášmu srdcu a celému okruhu, ktoré má srdce na starosti, prospieva. Dávať si však kávu na riešenie svojej ospalosti, nie je to najlepšie riešenie. Siahame po káve, keď trpíme únavou, ospalosťou či nedostatkom koncentrácie, alebo keď potrebujeme obalamutiť svoj organizmus presvedčením, že ešte chvíľu vládzeme. Únava a nedostatok koncentrácie majú však svoj dôvod, a tým je nedostatok čchi v slezine-slinivke a nedostatok jangu v obličkách. Káva nám síce nachvíľu pomáha prekonať alarmujúce signály tela, ale neodstráni príčinu. Naopak, káva tento stav prehĺbi, vydrancuje tieto orgány ešte viac, z
obličiek vyťahuje esenciu ťing a tá patrí medzi tri poklady, ktoré si treba nadmieru chrániť. Únava a ospalosť sú vlastne akýmsi pudom sebazáchovy tela, ktoré nás tak limituje a vyzýva k oddychu. Preto ak trpíme nadmernou potrebou kávy, treba to brať ako varovný signál a dať si energeticky do poriadku obličky a slezinu-slinivku. Jednoduchou cestou, na ktorú nepotrebujeme ani lekára, je viac oddychovať, robiť si v práci priebežne prestávky, chodiť na prechádzky, a tým si oživiť mozog a podobne. Ak je naša únava spojená s nízkym krvným tlakom, namiesto kávy pomôže žuvanie schizandry čínskej. Kofeín je navyše akýmsi „blokátorom“. Pri veľkom množstve či pravidelnej konzumácii blokuje vstrebávanie potrebných živín do organizmu.


Osobnosti o knihe povedali:

Unikát na slovenskom trhu. Úžasná a komplexná kniha s návodom, ako byť zodpovedný za svoje zdravie a ako byť sám sebe lekárom. Autorka v diele prehľadne a zrozumiteľne spracovala poznatky z tradičnej čínskej medicíny obohatené o taoistickú duchovnú tradíciu a skúsenosti z vlastnej terapeutickej praxe. Ako jediná na slovenskom trhu brilantne zvládla do knižnej podoby vybrať z kvánt informácií a postupov tie, ktoré sú pre čitateľa prínosné a pochopiteľné. Kniha podnecuje čitateľa k skúmaniu vlastného tela, orgánov a ich prepojenia s emóciami a duchovným aspektom v nadväznosti na cyklické premeny prírody a vesmíru. Knihu odporúčam každému do „domácej lekárničky“.

MUDr. Martina Hrošová

Kniha je veľmi zrozumiteľným sprievodcom vlastným zdravím. Tak, ako autorka píše v úvode, k jej poznaniu ju priviedlo pozorovanie okolia, v ktorom sa všetka zodpovednosť za zdravie dáva do rúk lekárom. Zrejme preto, že sme sa od vnímania vlastného tela a jeho kontextu s prírodou vývojom civilizácie príliš vzdialili. Čínska medicína nie je žiadna exotika, jej pravidlá platia aj u nás. S našimi potravinami, našimi bylinkami, našou prírodou. Pri čítaní tejto knihy som si opäť potvrdila, ako ďaleko som sa v každodennosti od svojho tela ocitla. Pochytila ma drobná „depka“, ale ako autorka sama hovorí: „To pre začiatok tiež nie je zlé“. Tým chcem len upokojiť všetkých, ktorí by pocítili čosi podobné. Bez ohľadu na to si vaše telo zaslúži túto knihu prečítať.

Adela Vinczeová

Táto kniha ma počas čítania stále príjemne prekvapovala. I napriek tomu, že sa čínskej medicíne už niekoľko rokov venujem, pomohla mi kadečo lepšie uchopiť. Vďaka použitým slovám, z ktorých cítiť Zuninu telesnú skúsenosť a hlavne i jej záujem o sociálny kontext každodenného človeka, je určite knihou, ktorú odporúčam každému, kto sa o seba zaujíma. Je praktickým „handbookom“, čiže knihou, ktorú je dobre mať poruke, kým ju človek v sebe neobsiahne.

Marek Bohunický, lektor a terapeut s 20-ročnou praxou

O autorke:

Zuna Vesan Kozánková (1973) celý život tancuje. Pôsobí ako tanečnica, tanečná pedagogička a choreografka www.artyci.com. S telom však pracuje aj na inej úrovni. Aktívne pôsobí ako shiatsu terapeutka a pedagogička shiatsu od roku 2002. Shiatsu študovala v škole Shiatsu Ki v Českej republike. V roku 2014 úspešne ukončila 6-ročné štúdium akupunktúry v Prahe. Posledné roky študuje na Akadémii čínskej metafyziky, venuje sa taoizmu. Má vlastnú shiatsu prax v Bratislave a vlastnú Školu shiatsu.

Vo svojej shiatsu praxi sa okrem tanečníkov a športovcov, s ktorými denne prichádza do kontaktu, venuje aj „bežným“ ľuďom, ktorí prichádzajú s bolestivými chrbticami, kĺbmi, tráviacimi či ženskými problémami, ktorých trápi únava, stres, tráviace problémy, neplodnosť a podobne. Shiatsu od nej vyhľadávajú aj budúce, či čerstvé mamičky, ľudia v rekonvalescencii po namáhavých liečbach alebo ľudia, ktorí chcú kvalitne zrelaxovať. Podľa potreby prepája shiatsu s moxovaním, baňkovaním, či reflexnou masážou chodidla, alebo s používaním esenciálnych olejov či zvukových ladičiek. V poslednej dobe sa venuje aj medicínskemu čchi-kungu, ktorého silné účinky aktivuje do liečby aj počas shiatsu. Jej ošetrenia sú sprevádzané aj radami ohľadne stravovania.

V oblasti tanca a  zdravého pohybu sa posledné roky zameriava na prepájanie čchi-kungu s tancom a o vyučovanie medicíny prostredníctvom tanca a pohybu. Zuna píše články o shiatsu, čínskej medicíne, taoistickej filozofii do rôznych periodík. Pravidelne prispieva do časopisu Vitalita príspevkami zameranými na taoistickú filozofiu v kontexte s ľudským telom. Práve jej vyšla kniha kniha TAO cesta ku zdraviu, na ktorej pracovala 3 roky.

 

 

 

Tlačová správa

3. mája 2018

Z Tatier Jožo Kubáni

Unikátny pohľad na zákulisie televíznych reportáží z tatranských končiarov

Spoveď odvážneho reportéra televízie JOJ Joža Kubániho Vám prináša Knižný kompas

Knižný kompas – Vaša cesta ku knihám

Cieľom marketingovej kampane Knižný kompas je nasmerovať viac ľudí na Slovensku k čítaniu kníh. Podľa viacerých odborných štúdií je zrejmé, že čítanie výrazne zvyšuje kvalitu života ľudí. V mnohých prieskumoch sa ukázalo, že deti, ktorých rodičia majú doma knihy a čítajú, majú veľkú šancu, že z nich vyrastú ľudia s lepším uplatnením sa v živote a v práci a s úspešnejšou budúcnosťou. Čítanie však pomáha aj seniorom, je pre nich dobrou prevenciou proti Alzheimerovej chorobe, či stareckej demencii.

Knižný kompas vydavateľstva IKAR prinesie počas jarných mesiacov v dvoch vlnách niekoľko výrazných knižných titulov a oboznámi širokú verejnosť prostredníctvom médií aj s benefitmi čítania. K jednotlivým titulom sú doplnené aj osobné odporúčania knižných odborníkov - redaktorov, prekladateľov, zamestnancov vydavateľstva, či knihomoľov. Kampaň bude viditeľná v televízii, komerčných rádiách aj vo vybraných kníhkupectvách. Podľa slov marketingového riaditeľa vydavateľského domu IKAR Michala Synaka je kampaň Knižný kompas nielen dôležitá, ale aj zdraviu prospešná. „Knižný kompas nám pripomína, že s knihami je život nielen krajší, ale aj zdravší. Tým, že čítanie pomáha redukovať stres, spomaľuje proces starnutia a dokonca pomáha predchádzať civilizačným chorobám, je takým dobrým duševným fitnessom a zároveň relaxom v tejto uponáhľanej dobe.“

O čom je kniha z Tatier Jožo Kubáni:

Reportér Jozef Kubáni napísal knižku o svojej práci v spravodajstve TV JOJ. Je to len krátky výsek z množstva hodín v teréne, v horách, nad nimi aj pod nimi. Autor chcel opísať to, čo na obrazovkách nevidno: nervy, zábavu i smútok. Vnútri nájdete veľa mien ľudí, ktorí ho v horách a o horách veľa naučili a sú preňho celebritami. Ak sa pri čítaní sem-tam zasmejete a občas zamyslíte, cieľ bude splnený a autor spokojný.

 

Ukážka z knihy Z Tatier Jožo Kubáni:

Je ráno, hlava mi ide prasknúť od premýšľania, čo by som ponúkol do večerných správ. Niekedy je to naozaj zúfalé, pretože mám pocit, že som o Tatrách vyrobil už všetko. Teraz trochu odbočím. Reportáže by sa dali rozdeliť do dvoch skupín. Prvú tvoria aktuality: niečo sa stane, vy sa o tom dozviete a vyrazíte na miesto. To sú tie známe nehody, požiare, politické škandály a podobne. Vtedy je to v podstate jednoduché, ide o rýchlosť, získanie čo najväčšieho množstva informácií z viacerých zdrojov. Reportér musí byť objektívny a nezaujatý, čo je v niektorých prípadoch naozaj ťažké, ale zároveň nevyhnutné. Ak spracúvate napríklad citlivú rodinnú tému, musíte myslieť na dosah reportáže na deti, na príbuzných, starostlivo voliť slová. Aj tak sa stane, že reportér musí čeliť vyhrážkam a neraz aj žalobám na súde. (V tom je rozdiel medzi novinárom a „novinármi“ na kadejakých internetových portáloch, ktorí nenesú takmer žiadnu zodpovednosť za obsah.) Do druhej skupiny patria reportáže s nadčasovým obsahom, v ktorých sa na nejakom príklade spracúva všeobecnejšia téma. Napríklad teraz (jeseň 2017) je témou drahé maslo. Môžete ísť za nejakou babičkou a tá vám ukáže, ako si maslo vyrobiť doma a nebyť odkázaný na to drahé z obchodu. Keďže ja pracujem v horách, väčšinou vyrábame reportáže so všeobecnejším obsahom a aktualizačným momentom sú zvyčajne podmienky v teréne, počasie alebo výstrahy zo strany horských záchranárov. Samozrejme, aj nám sa občas pritrafí, že musíme informovať o nešťastiach alebo veľkých škodách spôsobených vetrom či lavínami. Gro našej roboty však spočíva v motivovaní ľudí. Snažíme sa ukázať hory z tej krajšej stránky, oslovujem skúsených horalov, aby poradili tým menej skúseným. Snažíme sa aj o prevenciu. Uznávam, že tu máme naozaj svojský prístup. Keď hovoríme o tenkom ľade, tak sa preborím a mrznem, keď o nebezpečnej vode, padnem do nej a dám sa otrieskať o skaly, nadávam (aj škaredo) vo víchriciach. Stretol som sa aj s názorom, že je to zbytočné šaškovanie. Pripúšťam, že občas to tak môže vyzerať, ale vychádzam z predpokladu, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Ostatné už nechám na posúdenie divákom.

 

 

 

Tlačová správa

27. 4. 2018

Oheň a síra - Za dverami Trumpovej pracovne

Kuloárne informácie z pracovne najkontroverznejšieho amerického prezidenta z pera novinára Michaela Wolffa vám prináša Knižný kompas

 

Knižný kompas – Vaša cesta ku knihám

Cieľom marketingovej kampane Knižný kompas je nasmerovať viac ľudí na Slovensku k čítaniu kníh. Podľa viacerých odborných štúdií je zrejmé, že čítanie výrazne zvyšuje kvalitu života ľudí. V mnohých prieskumoch sa ukázalo, že deti, ktorých rodičia majú doma knihy a čítajú, majú veľkú šancu, že z nich vyrastú ľudia s lepším uplatnením sa v živote a v práci a s úspešnejšou budúcnosťou. Čítanie však pomáha aj seniorom, je pre nich dobrou prevenciou proti Alzheimerovej chorobe, či stareckej demencii.

Knižný kompas vydavateľstva IKAR prinesie počas jarných mesiacov v dvoch vlnách niekoľko výrazných knižných titulov a oboznámi širokú verejnosť prostredníctvom médií aj s benefitmi čítania. K jednotlivým titulom sú doplnené aj osobné odporúčania knižných odborníkov - redaktorov, prekladateľov, zamestnancov vydavateľstva, či knihomoľov. Kampaň bude viditeľná v televízii, komerčných rádiách aj vo vybraných kníhkupectvách. Podľa slov marketingového riaditeľa vydavateľského domu IKAR Michala Synaka je kampaň Knižný kompas nielen dôležitá, ale aj zdraviu prospešná. „Knižný kompas nám pripomína, že s knihami je život nielen krajší, ale aj zdravší. Tým, že čítanie pomáha redukovať stres, spomaľuje proces starnutia a dokonca pomáha predchádzať civilizačným chorobám, je takým dobrým duševným fitnessom a zároveň relaxom v tejto uponáhľanej dobe.“

 

Pikantérie zo Západného krídla:

Prvých deväť mesiacov volebného obdobia Donalda Trumpa sa nieslo v znamení búrlivých, šokujúcich a mimoriadne kontroverzných udalostí. Známy autor a novinár Michael Wolff, ktorý mal neobmedzený prístup do Západného krídla, v knihe opisuje dramatické a živelné úradovanie, odrážajúce prezidentovu osobnosť, čím odkrýva pravdu o chaose v Oválnej pracovni. Dozviete sa:

• čo si o prezidentovi Trumpovi myslí jeho štáb;
• čo priviedlo Trumpa k tvrdeniu, že ho bývalý prezident Obama odpočúva;
• prečo vyhodili šéfa FBI Jamesa Comeyho;
• prečo sa hlavný stratég Steve Bannon a Trumpov zať Jared Kushner nemohli ani cítiť;
• kto v skutočnosti riadi Trumpov úrad po tom, čo Bannona vyhodili;
• ako úspešne komunikovať s Trumpom;
• čo má Trumpov úrad spoločné s filmom Producenti.

 

Americká spoločnosť je dnes mimoriadne polarizovaná a na svedomí to má prezident Trump. Kniha Oheň a síra od Michaela Wolffa je brilantne napísaná a mimoriadne aktuálna správa o situácii v Bielom dome. Vysvetľuje, ako a prečo sa Donald Trump stal kráľom sporov a rozkolov.

 

Ukážka z knihy Oheň a síra:

Aj keď sa môže zdať, že Trumpova vláda je až programovo nepriateľská voči médiám, poskytla im viac príležitostí nahliadnuť do zákulisia moci než ktorákoľvek z predchádzajúcich vlád. Keď som začal pracovať v Bielom dome, usiloval som sa získať oficiálne povolenie na prístup, ktoré by mi umožnilo byť tichým pozorovateľom pri všetkom, čo sa udeje. Samému prezidentovi sa tento nápad pozdával. Vzhľadom na to, že každý z vplyvnejších členov štábu si od prvých dní novej vlády vymedzoval vlastný piesoček, v Bielom dome sa nenašiel nikto, kto by mi oficiálne potvrdenie na prístup mohol udeliť. Rovnako sa tam však nenašiel nikto, kto by ma dal vyhodiť. Namiesto oficiálne pozvaného reportéra som ostal tolerovaným votrelcom, a pretože som dokázal byť ticho, keď bolo treba, stal sa zo mňa ozajstný tichý pozorovateľ. Keďže mi teda nikto neurčil žiadne pravidlá a obmedzenia, nijaké pravidlá a obmedzenia sa nevzťahovali ani na to, čo som napísal.

Ukážku z knihy Oheň a síra číta Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-ohen-a-sira-michael-wolf

 

 

 

O autorovi:

Michael Wolff je americký spisovateľ, esejista a novinár. Pravidelne prispieva do novín USA Today, časopisu Hollywood Reporter a britskej verzie časopisu GQ. Je držiteľom dvoch ocenení National Magazine Awards a ocenenia Mirror Award. Napísal sedem kníh, napríklad životopis Ruperta Murdocha The Man Who Owns the News (2008) a publikáciu Burn Rate (1998), v ktorej opisuje založenie vlastnej internetovej spoločnosti. Je spoluzakladateľom spravodajskej internetovej stránky Newser a bývalým redaktorom časopisu Adweek. V januári 2018 vydal knihu Oheň a síra: Za dverami Trumpovej pracovne, v ktorej vykresľuje prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa vo veľmi nepriaznivom svetle. Upozorňuje okrem iného na chaotickú spoluprácu najvyšších úradníkov Bieleho domu a hanlivé poznámky bývalého vedúceho štábu Steva Bannona na adresu Trumpovej rodiny.

 

Tlačová správa

 

23. 4. 2018

Knižný kompas prináša ďalší zo silných titulov tejto jari od autora bestsellerov

Na vine sú hviezdy a Papierové mestá

John Green: Všade samé korytnačky

 

Knižný kompas – Vaša cesta ku knihám

Cieľom marketingovej kampane Knižný kompas je nasmerovať viac ľudí na Slovensku k čítaniu kníh. Podľa viacerých odborných štúdií je zrejmé, že čítanie výrazne zvyšuje kvalitu života ľudí. V mnohých prieskumoch sa ukázalo, že deti, ktorých rodičia majú doma knihy a čítajú, majú veľkú šancu, že z nich vyrastú ľudia s lepším uplatnením sa v živote a v práci a s úspešnejšou budúcnosťou. Čítanie však pomáha aj seniorom, je pre nich dobrou prevenciou proti Alzheimerovej chorobe, či stareckej demencii.

Knižný kompas vydavateľstva IKAR prinesie počas jarných mesiacov v dvoch vlnách niekoľko výrazných knižných titulov a oboznámi širokú verejnosť prostredníctvom médií aj s benefitmi čítania. K jednotlivým titulom sú doplnené aj osobné odporúčania knižných odborníkov - redaktorov, prekladateľov, zamestnancov vydavateľstva, či knihomoľov. Kampaň bude viditeľná v televízii, komerčných rádiách aj vo vybraných kníhkupectvách. Podľa slov marketingového riaditeľa vydavateľského domu IKAR Michala Synaka je kampaň Knižný kompas nielen dôležitá, ale aj zdraviu prospešná. „Knižný kompas nám pripomína, že s knihami je život nielen krajší, ale aj zdravší. Tým, že čítanie pomáha redukovať stres, spomaľuje proces starnutia a dokonca pomáha predchádzať civilizačným chorobám, je takým dobrým duševným fitnessom a zároveň relaxom v tejto uponáhľanej dobe.

 

Najväčší teenagerský bestseller tohto roka:

Všade samé korytnačky

Šestnásťročná Aza Holmesová nikdy nemala v úmysle riešiť záhadný prípad zmiznutia miliardára Russella Picketta. Lenže keď sa jej najlepšia kamoška Daisy Ramirezová dozvie, že v hre je odmena stotisíc dolárov, s nadšením sa vrhne do vyšetrovania. Aza sa jej rozhodne pomôcť, keďže z detstva pozná Pickettovho syna Davisa. Zoznámili sa kedysi v tábore pre deti, ktorým zomrel jeden z rodičov. Dievčatá stoja pred zásadnou otázkou: Stal sa miliardár obeťou únosu, alebo utiekol pred políciou, ktorá ho chcela obviniť z úplatkárstva?
Aza sa snaží byť dobrou dcérou, dobrou kamarátkou, dobrou študentkou a možno aj dobrou detektívkou, no pritom musí bojovať s vlastnou úzkosťou a ustavične padá do špirály obsesívno-kompulzívnych myšlienok.

 

   

 

Ukážka z knihy Všade samé korytnačky:

Po prednáške o vývoji Zeme a života na nej sa opýtal, či má niekto nejaké otázky. Akási starena v zadnom rade zdvihla ruku a povedala: ‚To všetko je veľmi pekné, pán Vedec, ale v skutočnosti je Zem plochá doska položená na pancieri obrovskej korytnačky.‘
Vedec sa rozhodol, že si s ňou trocha zažartuje. ‚Ak je to tak, na čom stojí tá obrovská korytnačka?‘ prehodil.
‚Stojí na pancieri ďalšej obrovskej korytnačky,‘ odvetila žena.
Vedca to už začínalo hnevať. ‚A na čom stojí tá korytnačka?‘ opýtal sa.
‚Vôbec mi nerozumiete, pane,‘ vyhlásila starena. ‚Svet stojí na samých korytnačkách.‘“
Zasmiala som sa. „Svet stojí na korytnačkách.“
„Svet stojí na korytnačkách, Holmesy. Snažíš sa nájsť tú najspodnejšiu korytnačku, ale tak to nefunguje.“
„Lebo svet stojí na samých korytnačkách,“ zopakovala som s pocitom podobným spirituálnemu zážitku.

 

Ukážku z knihy Všade samé korytnačky číta Zuzana Jurigová Kapráliková:

 

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-vsade-same-korytnacky-john-green

O autorovi:

John Green je úspešný americký spisovateľ, autor románov Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín (IKAR 2015), Papierové mestá (IKAR 2014, 2015), Na vine sú hviezdy (IKAR 2013, 2014), Kam zmizla Aljaška a Will Grayson, Will Grayson, ktorý napísal spolu s Davidom Levithanom. Greenove knihy získali viacero významných ocenení, boli preložené do vyše 55 jazykov a vyšli v náklade 24 miliónov výtlačkov. John je aktívny na Twitteri, kde má viac ako 5 miliónov odberateľov (https://twitter.com/johngreen). Spolu s bratom Hankom založili obľúbený videoblog s názvom The Vlogbrothers https://www.youtube.com/user/vlogbrothers. S rodinou žije v Indianapolise v štáte Indiana. johngreenbooks.com V ostatnej knihe Všade samé korytnačky s drsnou úprimnosťou rozpráva John Green svoj doteraz najosobnejší príbeh o láske, vytrvalosti a sile ozajstného priateľstva. Spisovateľ sám trpí obsesívno-kompulzívnou poruchou, o ktorá je témou práve jeho posledného románu.

 

  

 

Tlačová správa

17. 4. 2018

Vydavateľstvo IKAR štartuje kampaň na podporu čítania Knižný kompas

V rámci kampane uvedie najsilnejšie tituly tejto jari

Prvou novinkou je kniha Táne Keleovej-Vasilkovej - Mama

 

Knižný kompas – Vaša cesta ku knihám

Cieľom marketingovej kampane Knižný kompas je nasmerovať viac ľudí na Slovensku k čítaniu kníh. Podľa viacerých odborných štúdií je zrejmé, že čítanie výrazne zvyšuje kvalitu života ľudí. V mnohých prieskumoch sa ukázalo, že deti, ktorých rodičia majú doma knihy a čítajú, majú veľkú šancu, že z nich vyrastú ľudia s lepším uplatnením sa v živote a v práci a s úspešnejšou budúcnosťou. Čítanie však pomáha aj seniorom, je pre nich dobrou prevenciou proti Alzheimerovej chorobe, či stareckej demencii.

Knižný kompas vydavateľstva IKAR prinesie počas jarných mesiacov v dvoch vlnách niekoľko výrazných knižných titulov a oboznámi širokú verejnosť prostredníctvom médií aj s benefitmi čítania. K jednotlivým titulom sú doplnené aj osobné odporúčania knižných odborníkov - redaktorov, prekladateľov, zamestnancov vydavateľstva, či knihomoľov. Kampaň bude viditeľná v televízii, komerčných rádiách aj vo vybraných kníhkupectvách. Podľa slov marketingového riaditeľa vydavateľského domu IKAR Michala Synaka je kampaň Knižný kompas nielen dôležitá, ale aj zdraviu prospešná. „Knižný kompas nám pripomína, že s knihami je život nielen krajší, ale aj zdravší. Tým, že čítanie pomáha redukovať stres, spomaľuje proces starnutia a dokonca pomáha predchádzať civilizačným chorobám, je takým dobrým duševným fitnessom a zároveň relaxom v tejto uponáhľanej dobe.“

Viac o Knižnom kompase na www.kniznykompas.sk

 

Prvý z titulov, ktoré prináša Knižný kompas:

Táňa Keleová-Vasilková: Mama

Helga všetko, čo robí, robí s plným nasadením. Kolotoč jej života bol naplnený túžbou byť dobrou manželkou, mamou aj starou mamou. Podarilo sa jej to. Rodine vytvorila bezpečný prístav, naplnený láskou a pochopením. A hoci syn i dcéra sú už dávno dospelí, majú svoju rodinu a svoje deti, nič sa na tom nezmenilo. Vždy je ochotná pomôcť, vypočuť si, poradiť. Nečakala odmenu, no nerátala ani s chladom a kritikou... Ako si s tým poradí?

Čo hovorí o knihe autorka?

Helgu a Olda som si pri písaní veľmi obľúbila. Sú pre mňa vzorom. Manželská dvojica, ktorá ani po desaťročiach nezabudla na lásku... tak by to predsa malo byť. Svet by bol v okamihu krajší.
Moje milé čitateľky, prajem vám príjemné čítanie a ďakujem za priazeň a podporu.
Vaša Táňa Keleová-Vasilková

Ukážka z knihy Mama:

„Nevedela som,“ obhajuje sa v sekunde Helga napriek tomu, že vnútorný hlas sa ju usiluje zastaviť... Ako sa to s tebou rozpráva? Je to tvoja dcéra! Ani kamarátka by si takýto tón nemohla dovoliť.
„Jasné, že nie!“ Blanka sa evidentne nevie ovládať. „V jednom kuse sa ma vypytuješ, kedy prídeme, nariekaš, že sme spolu zriedka, ale keď od teba po pol roku niečo potrebujem, tak si môžem pískať, pretože kráľovná ide do Egypta!“
Helga zbledne ako krieda a vôbec nevníma, že Oldo stojí vo dverách a sleduje ju. Okamžite je pri nej a vytrhne jej slúchadlo z ruky.
„Ako sa to rozprávaš so svojou mamou?“ Hoci jeho hlas reže, v očiach má bolesť.
„Len som povedala, čo si myslím,“ odvrkne Blanka. „To hádam môžem.“
„Povedať a povedať je rozdiel, ak náhodou nevieš. Rozhodujúce sú spôsob a tón. A teraz musím končiť, balíme sa. Pozdravuj Eda a deti.“ Zloží slúchadlo a pozrie na Helgu. „Je naozaj naša?“
„Niekedy to neviem iste,“ pokúša sa zažartovať Helga, no hlas sa jej chveje.

Ukážku z knihy Mama číta Alfréd Swan:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-mama-tana-keleova-vasilkova

    

 

 O autorke:

Táňa Keleová-Vasilková sa narodila v Chomutove, v mestečku v severných Čechách. Od svojich štyroch rokov žije v Bratislave. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, potom pracovala vo viacerých časopisoch. Od roku 1994 sa venuje písaniu románov. Žije s manželom, tromi deťmi a bobtailom Barou striedavo na sídlisku v Devínskej Novej Vsi a v chalúpke na myjavských kopaniciach. Najobľúbenejšia a najpredávanejšia slovenská spisovateľka vydala už tridsaťjeden kníh a ich predaj dosiahol takmer jeden a pol milióna kusov. Záujem o jej príbehy neutícha ani po rokoch. Jej prvotina vyšla v náklade päťsto kusov, dnes sa z každej jej knihy predajú desaťtisíce výtlačkov. Získala množstvo ocenení a pravidelne sa zaraďuje medzi slovenské TOP autorky siete kníhkupectiev Panta Rhei. Viac sa dozviete na adrese www.tanavasilkova.sk.

Táňa Keleová-Vasilková: Mama, vydáva vydavateľstvo Ikar, 304 strán, cena 12,90 eur.

 

Odporúčanie knižného odborníka:

 

 Benefity čítania: Ako môže čítanie zlepšiť váš život?

1.       Zvyšuje inteligenciu

Detské knihy naučia malých čitateľov až o 50% viac slov než televízne či internetové programy. A v dospelom veku sa tento pomer ešte zvyšuje. Podľa štúdie Kalifornskej univerzity v Berkeley majú ľudia s výbornou slovnou zásobou lepšie výsledky nielen  v jazykových, ale aj vo všeobecných inteligenčných testoch.

 

2.     Zlepšuje pamäť a spomaľuje starnutie

Podľa štúdie publikovanej v prestížnom vedeckom časopise Neurology je pravidelné čítanie významný prostriedok, ktorý spomaľujete proces starnutia mozgu a znižuje riziko Alzheimerovej choroby a stareckej demencie.

 

3.      Robí z nás lepších ľudí

Čítanie beletrie nám ukazuje svet z pohľadu tisícov knižných hrdinov. Štúdia publikovaná v časopise Science tvrdí, že čím viac príbehov prečítate, tým lepšiu máte schopnosť vcítiť sa do emócií ľudí okolo seba.

 

4.       Redukuje stres

Podľa štúdie zo Sussexskej univerzity dokáže večerné čítanie v priebehu niekoľkých minút zredukovať váš stres až o 68%. Čítanie vám teda pomôže rýchlejšie a kvalitnejšie zaspať.

 

 

 

Na Panta Rhei Awards boli ocenení aj autori vydavateľstva Ikar

Naši autori zvíťazili v nasledujúcich kategóriách
 
Detská kniha roka 2017: Miro Jaroš: Tešíme sa na Ježiška
Debut roka 2017: Arpád Soltész: Mäso - Vtedy na východe
Slovenská spisovateľka roka 2017: Veronika Homolová Tóthová
Najpredávanejšia kniha roka 2017: Veronika HomolováTóthová, Viola Stern Fischerová: Mengeleho dievča
 
Autorom srdečne gratulujeme!
 
 

Všetkých ocenených nájdete na www.awards.sk
 
 

Tlačová správa

4. 4. 2018

Už zajtra sa môžu čitatelia tešiť na vrcholný triler od najúspešnejšieho autora severských detektívnych románov Jo Nesbøa s názvom Macbeth.

Kniha je súčasťou literárneho projektu Shakespeare 400 a vychádza spolu so svetovou premiérou v 30 svetových jazykoch. 

Nórsky kráľ detektívok Jo Nesbø vo svojej dlho očakávanej novinke Macbeth ukazuje, ako hra o moc, nenásytnosť a temné zákutia ľudskej mysle dokážu ovplyvňovať a ničiť životy iných. A samozrejme, Jo Nesbø to robí rovnako majstrovsky, ako vo svojich predchádzajúcich knihách. Ak Vám Shakespearov Macbeth spôsoboval nepríjemné mrazenie, tak pri Nesbøvej verzii vám bude tuhnúť krv v žilách.

O čom je kniha Macbeth – Zločin a zrada sa vykúpia krvou:

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je najlepší policajt, ktorý kedy viedol oddelenie tohto severského mesta. Jeho úlohou je vyčistiť mesto od korupcie a pomáhať ľuďom s drogovou závislosťou. Ale aj on má svoju temnú minulosť. Ako bývalý „feťák“ môže opäť ľahko podľahnúť drogám. Má moc, má peniaze aj rešpekt. No chce ešte viac. A neváha pre to aj zabíjať.

Lady je jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká... V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesbøa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach.

Ako hodnotí novinku Macbeth dlhoročný prekladateľ Jo Nesbøa do slovenčiny Jozef Zelizňák?

Po preložení 15 kníh od tohto autora som už nečakal, že ma môže prekvapiť. Shakespearov motív však pozdvihol Nesbøov tradičný štýl z úrovne kriminálnych románov a osobne hodnotím román Macbeth ako to najlepšie, čo som od Nesbøa čítal.

 

Aké boli reakcie škandinávskych médií na nový triler Macbeth?

Ďalší Nesbøv triumf. Macbeth je fascinujúci, komplikovaný hrdina a Nesbø dokáže prinútiť čitateľa, aby sa s hlavným protagonistom, napriek  jeho nesympatickým a deštruktívnym sklonom, dokázal stotožniť. Nesbøvo stvárnenie Macbetha je až neuveriteľne úspešné. V jednej chvíli próza funguje ako klasický, miestami dokonca humorný thriller. Na druhej strane je to horko-sladký príbeh o zlomených ľuďoch v pekelných kulisách bezvýchodiskovosti, pripútaných k sebe silou, ktorá je mocnejšia ako život.“

Adresseavisen, Nórsko

 

„Jo Nesbø + Shakespeare = čistý dynamit.

Obri sa niekedy vztýčia iba preto, aby ukázali svoju veľkosť. Presne to dokázal Nesbø svojím úžasným Macbethom!  Husársky kúsok od najúspešnejšieho nórskeho autora krimi trilerov!  Jeho príbeh je vždy strhujúci.  Nesbø píše lepšie než väčšina autorov trilerov, používa bohatý jazyk a neobyčajne presné formulácie. Portréty postáv (drsných a zraniteľných zároveň) sa rysujú už od prvej vety.  Retrospektívne úseky sú vpletené do deja tak obratne, že čitateľ nikdy nestratí niť rozprávania a zápletka je výbušná od začiatku až po poslednú stranu.“

Stavanger Aftenblad, Nórsko

 

„Svetová klasika plus Nesbø vo svojej najlepšej forme. /…/ Nesbø už zasa raz napísal brutálne dobrú knižku, čarovnú detektívku!“

Faedrelandsvennen, Nórsko

 

Výnimočný Macbeth. Jo Nesbø prerozprával Shakespearovu apokalyptickú drámu majstrovským štýlom. /…/ Čitatelia, ktorí nikdy ani len nepočuli o Shakespearovi, to budú čítať ako silný, napínavý thriller. Súčasné publikum možno nájde v jeho próze skôr odkazy na Sin City Franka Millera alebo gangsterské opusy Martina Scorseseho či Sergia Leoneho.“

Dagbladet, Nórsko

 

„Geniálna interpretácia Macbetha. /…/ Otrasný aj úchvatný príbeh, až desivo chladnokrvne poskladaný a výborne spracovaný.“

Jyllands-Posten, Dánsko

O autorovi:

Jo Nesbø, (*1960 v Oslo) je nórsky autor krimi románov. Iba v rodnom Nórsku sa predali vyše dva milióny jeho kníh, čo je pri počte 4,5 milióna obyvateľov neuveriteľné číslo. Nesbø je jeden z najpredávanejších a najoceňovanejších detektívnych autorov súčasnosti. Za svoje kriminálne romány získal množstvo literárnych ocenení. Jeho knihy vyšli v 50 jazykoch a predalo sa viac než 30 miliónov výtlačkov. Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou krimi príbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holem.

Jo Nesbø súhlasil s účasťou na literárnom projekte Shakespeare 400, v rámci ktorého vychádzajú knihy popredných súčasných spisovateľov inšpirované hrami, postavami, alebo zápletkami z diel Williama Shakespeara. Popasovať sa s legendou – to zobral Nesbø ako výzvu. Vznikol tak rozsiahly triler, ktorý mnohí už dnes považujú za jeho vrcholné dielo.

 

Medzi ďalšími účastníkmi projektu sa objavili aj veľké spisovateľské mená ako Jeanette Wintersonová, Howard Jacobson, držitelka Pulitzerovej ceny Anna Tylerová, alebo držiteľka Ceny Franza Kafku Margaret Atwoodová, o ktorej sa špekulovalo aj ako o laureátke na Nobelovu cenu.

 

Ukážka z knihy:

Svetlo lampy prenikalo do okna kancelárie na prvom poschodí, na prsty, čo smerovali k inzerátu spoločnosti MS Glamis. Hľadajú pomocníka do kuchyne. Prsty muža boli dlhé a štíhle ako klaviristove, nechty udržiavané. Hoci tvár ukrýval v tieni, a tak nebolo vidieť jeho intenzívne, modré oči, výraznú bradu, tenké, skúpe pery a nos ako agresívny zobák,  jazva, ktorá mu prechádzala ako biela kométa krížom cez celú tvár od sánky až k čelu, žiarila.

„Sú tu,“ oznámil inšpektor Duff a dúfal, že muži z drogového nezachytili neúmyselné zachvenie v jeho hlase. Počítal s tým, že Norse Riders pošlú po drogy troch, štyroch, maximálne piatich mužov. Teraz však napočítal dvanásť motoriek v kolóne, čo sa pomaly vynárala z tmy. Na posledných dvoch sedeli vždy dvaja chlapi. Štrnásť proti deviatim. A všetko nasvedčovalo tomu, že Norse Riders sú vyzbrojení ťažkými zbraňami. Aj tak to chvenie v hlase nespôsobil pomer síl. Duffovi sa práve splnilo jeho najtajnejšie želanie. Konvoj vedie on, konečne ho má na dosah.

Neukázal sa celé mesiace, no len jediný chlap nosil takú prilbu a jazdil na červenej motorke Indian Chief, ktorú chýr radil k päťdesiatim kusom, čo si newyorská polícia nechala tajne vyrobiť v roku 1965. Oceľ zahnutej pošvy pripevnenej k boku motorky sa ligotala.

 

 

Vypočujte si ukážku z knihy Macbeth v podaní Borisa Farkaša:

 

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-macbeth

 

 

 

Tlačová správa

 

27. 3. 2018 

Známa spisovateľka a glosátorka Oľga Feldeková dnes vydáva svoje

Minútové romány vo vydavateľstve Ikar.

Oľgu Feldekovú azda nikomu na Slovensku netreba predstavovať. Okrem toho, že je dlhoročnou manželkou a múzou spisovateľa Ľubomíra Feldeka je aj nezávislou tvorivou osobnosťou - spisovateľkou. Práve dnes jej vo vydavateľstve Ikar vychádza útla kniha s názvom Minútové romány. Naozaj sa dá povedať, že ide o krátke, brilantne napísané beletristické útvary, ktoré čitateľ zvládne prečítať za minútu, no má pocit, že prečítal ucelený príbeh. Oľga Feldeková je rozprávačkou podobných „minútových románov“ aj v relácii Sedem, ktorú majú diváci možnosť sledovať raz týždenne na televíznych obrazovkách. Krátke príhody nielen z jej obľúbenej Oravy ale aj z bežného života – historky, vtipné glosy, či postrehy prináša čitateľovi i divákovi s vrúcnosťou, láskou a humorom jej vlastným. Knihu dnes večer predstaví autorka v kníhkupectve Martinus v Bratislave. Minútové romány vychádzajú aj pri príležitosti narodenín Oľgy Feldekovej.

O čom je kniha Minútové romány:

Oľga Feldeková dokáže vyčariť príbeh zo zážitkov a slov. Najkrajšie sú jej historky s oravskými motívmi, ale aj ako Bratislavčanka vie rozosmiať i rozosmútiť pekným rozprávaním. V 89 „mini románoch“ sa predstaví brilantná štylistka s vycibreným citom pre prozaický i poetický detail. Naozaj, keby chcela, vedela by svoje miniatúrne príbehy rozšíriť na hrubú knihu, ale stačí takto. Človek má pri jej krátkom útvare pocit, že prečítal obsažný román.

 

 

 

 Foto na obálke knihy: Ivona Orešková

Ukážka z knihy:

OCKO PARAŠUTISTA

Môj otec pracoval, a teda aj musel bývať v Bratislave. Volal tam bývať aj mamu, prehováral ju už od svadby, aby tam šla bývať s ním, no mama bola učiteľka a ktosi jej narozprával, že v Bratislave sú veľmi zlé deti, takže nechcela o presťahovaní do Bratislavy ani počuť. A tak takmer celý svoj manželský život šťastne žili osve. Otec v Bratislave, mama na Orave. Z Bratislavy domov na Oravu prichádzal otec iba na návštevu. Dva razy pri takej návšteve splodil aj nový život. Teda mňa a môjho mladšieho brata.

Keď som bola staršia, vedela som si už zapamätať, že v Bratislave otec pracuje ako komerčný právnik. No keď som bola mladšia a keď sa ma kamarátky vypytovali, čo môj ocko v Bratislave robí, musela som si vymýšľať.

Jeden z najsilnejších zážitkov môjho detstva bol, keď slávnostne spúšťali Oravskú priehradu, vzdialenú od nášho mestečka päť kilometrov. Vtedy som videla prvý raz v živote parašutistický zoskok. Povrávalo sa, že lietadlo priletelo až z Bratislavy. Bola som vtedy presvedčená, že každý, kto žije v Bratislave, môže byť parašutista. Vtedy som kamarátkam povedala, že aj môj ocko je parašutista, ibaže skáče do inej priehrady.

Uverili mi. A možno to aj bola pravda.

O autorke:

Oľga Feldeková sa narodila sa 28. marca 1943 v Martine, vyrastala na Hornej Orave, v Tvrdošíne. Po maturite v Trstenej (1960) pokračovala vo vysokoškolskom štúdiu, medzitým (1960 – 1961) pracovala ako robotníčka v Tesle Orava v Nižnej nad Oravou. Po ukončení štúdia žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (1967) pôsobila na voľnej nohe (medzitým porodila a vychovala päť detí). Externe pracovala ako redaktorka Nového slova mladých (1978 – 1982), z príspevkov talentovaných autorov zostavila dve antológie mladej slovenskej prózy (Na večeru budú štvorlístky, Doska na kolesách). Po zániku Nového slova mladých sa stala dramaturgičkou Slovenskej filmovej tvorby (1982 – 1990), od roku 1990 je opäť na voľnej nohe.

Jej knižný debut Sťahovanie na mieste vyšiel vo vydavateľstve Smena v roku 1976, v tom istom vydavateľstve jej vyšla aj ďalšia poviedková kniha Dievča a šťastie (1979). Tretí cyklus poviedok Neodoslané listy bol pôvodne súčasťou knihy Svet je aj inde (Cyrano, 1999), všetky tri cykly kompletne vyšli pod názvom Poviedky (Ex temopore 2003), obohatené o poviedku Keď muži jubilujú. Krátke prózy a fejtóny vydala v dvoch knižkách: Niekedy spávam v okuliaroch, aby som lepšie videla na sen (Columbus 2005) a Tajomstvo Sloveniek (2006). K sedemdesiatke svojho manžela pripravila výber z jeho poézie Sedemdesiat o láske (Ikar 2006), ktorý plnohodnotne sprevádzal jej prozaický text. V roku 2013 vydala vo vydavateľstve Ikar svoj román Kým som šťastný.

 

 

 

Tlačová správa

5. 3. 2018

Zajtra vychádzajú vo vydavateľstve IKAR dve výnimočné novinky

Marec - mesiac knihy odštartujeme vo vydavateľskom dome IKAR dvoma novinkami, ktoré určite stoja za to. Prvou je nová kniha svetovej top modelky Adriany Sklenaříkovej-Karembeu: Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať TOP, v ktorej Adriana prináša svoj návod na zdravý a vyrovnaný život. Zaujímavosťou je, že Adriana Sklenaříková navštívi Bratislavu a osobne príde svoju knihu uviesť do života 15. marca o 18.00 hod. v kníhkupectve Panta Rhei na Poštovej ulici.

Druhou knižnou novinkou je zaujímavá publikácia Kde sa stretáva Boh a medicína od známeho moderného spiritualistu Neala Donalda Walsha a lekárky západnej medicíny Britt Cooperovej. Táto kniha je prvou, ktorá vychádza v našej novej edícii zameranej na ezoterickú a spirituálnu literatúru: Ajna.

O čom je kniha Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top:

Svetoznáma top modelka slovenského pôvodu Adriana Sklenaříková-Karembeu si vypracovala vlastnú metódu, ktorá jej pomáha žiť vyrovnane, šťastne a zdravo, zvládať stres a zostať štíhlou. Ako nadšená zástankyňa zdravej výživy už počas štúdia medicíny a neskôr vďaka literatúre a stretnutiam s odborníkmi získala poznatky, ktoré úspešne využíva v každodennom živote.
O Adriane však len málokto vie, že je veľmi maškrtná, neodolá dobrému vínu, miluje sladkosti, nemá rada zákazy ani obmedzenia a nie vždy mala športového ducha.
V tejto knihe prináša kľúč k pestrej a vyváženej strave, predstavuje cvičenie vhodné pre každého, prezrádza niečo o umení dobrého spánku aj dobrého zobúdzania a ponúka rozličné finty, ktorými potešíte svoje telo i dušu… Skrátka, bez akýchkoľvek módnych vplyvov a s chytľavou dávkou humoru sa s vami podelí o svoje sny, predstaví vám svoj pohľad na svet, v ktorom hľadá predovšetkým krásu, a porozpráva aj o tom, ako sa angažuje a pomáha druhým. Spoznáte ju takú, aká naozaj je, bez príkras a pretvárky. Zistíte, že aj top modelky majú slabôstky a niekedy im chýba pevná vôľa. Určite vás zaujmú jej rady, z ktorých si každý vyberie niečo pre seba.

 O autorke:

Top modelka Adriana Sklenaříková-Karembeu, tvár mnohých módnych značiek a zanietená hovorkyňa Červeného kríža, si získala srdcia fanúšikov vďaka svojej prirodzenosti a zmyslu pre humor. V súčasnosti vo Francúzsku moderuje s Michelom Cymesom veľmi populárnu televíznu reláciu Výnimočné schopnosti ľudského tela.

 

 

O čom je kniha Kde sa stretáva Boh a medicína:

Existujú v medicíne zázraky a možno ich vysvetliť z duchovného hľadiska? Môže duchovne založený človek pomýšľať na eutanáziu? Dozvie sa niečo o duši medik, keď sleduje operáciu na otvorenom srdci alebo pitvu? Existuje priesečník duchovnosti a telesnosti tam, kde tvoria jednotu?
Položme si jednoznačné otázky. Má Boh miesto v modernej západnej medicíne? Mali by byť metafyzické či duchovné princípy súčasťou prípravy budúcich lekárov? Je prvoradou úlohou lekára udržať pacienta pri živote?
Kde sa stretáva Boh a medicína je inšpiratívny konfrontačný rozhovor moderného spiritualistu Neala Donalda Walsha s lekárkou Brit Cooperovou, ktorá sa venuje klasickej západnej medicíne a zaujíma sa o oba prístupy k ľudskému životu.         

O autorovi:

NEALE DONALD WALSCH je autorom série deviatich kníh s názvom Rozhovory s Bohom, ktorých sa vo svete predalo viac ako desať miliónov výtlačkov a preložili ich do 37 jazykov. Walsch patrí medzi hlavných spisovateľov hnutia novej spirituality; napísal ďalších 28 kníh, deväť z nich sa ocitlo v zozname bestsellerov The New York Times. Svojím životom a prácou pomáha vytvárať a ďalej rozvíjať celosvetovú duchovnú renesanciu. Žije v Oregone s manželkou, americkou poetkou, Em Claire.

 

 

O edícii Ajna:

Novou značkou vydavateľského domu IKAR je značka Ajna. Pod touto značkou budú vychádzať tituly z oblasti duchovnej a spirituálnej literatúry pre milovníkov pokoja, rovnováhy a plnohodnotného života. Ajna v sanskrite označuje magické tretie oko, ktorým človek nahliada do seba a objavuje vnútornú silu, ktorá mu pomôže prekonať aj náročnejšie životné situácie. Takýmto tretím okom sú pre čitateľa aj knižky značky Ajna – motivujú, inšpirujú, radia aj podnecujú k zamysleniu. Potešia najmä čitateľov, ktorí túžia po šťastí a neustálom sebazdokonaľovaní, ktorí hľadajú pravdu v prírode a ktorých fascinujú záhady a tajomstvá medzi nebom a zemou. Ajna prinesie svetoznáme autorky a autorov, ako je Lorna Byrneová, Rhonda Byrneová alebo Neale Donald Walsh.

 

 

1. marca 2018

Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Považujeme tento bezprecedentný brutálny čin za útok na základné princípy demokracie v našom štáte a vraždu novinára veľmi citlivo vnímame ako ohrozenie slobody slova. Zároveň by sme chceli vyjadriť podporu všetkým investigatívnym novinárom, ktorí svojou prácou napriek častým útokom a vyhrážkam informujú verejnosť a pomáhajú odhaľovať závažné zločiny.

Vydavateľstvo IKAR sa pripája k vyjadreniu úprimnej sústrasti rodinám zavraždených obetí a k podpore práce investigatívnych novinárov.

 

 

 

 

27. februára 2018 

Vydavateľský dom IKAR získal aj tento rok prestížne ocenenie Slovak Business Superbrands Award

Komisia expertov Brand Council, programu Slovak Superbrands udelila vydavateľstvu IKAR cenu Slovak Business Superbrands Award 2018. Zaradili sme sa tak do skupiny elitných značiek, ktoré predstavujú vzor úspešného rozvoja a neustáleho zvyšovania hodnoty značky. Ocenenie Superbrands je potvrdením našej kvality a povzbudením pre zákazníkov pri ich každodenných rozhodnutiach.

"Opätovné víťazstvo v projekte Superbrands je ocenením dlhodobej kvalitnej práce, ktorú vo vydavateľskom dome robíme. Vydávame stovky knižných titulov ročne a pri každom z nich sa snažíme o výnimočnosť, kvalitu a to, aby si každá kniha našla svojho čitateľa. O to viac nás teší, keď je naša značka vnímaná takto pozitívne". 

Michal Synak, marketingový riaditeľ IKAR, a.s.

 O udelení Superbrands Award rozhoduje expertná skupina Business Brand Council na základe informácií poskytnutých renomovanou spoločnosťou BISNODE. Členmi Brand Councilu sú uznávaní odborníci z oblasti marketingu, komunikácie a reklamy.

 

Medzinárodný program Superbrands

Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do stredu pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je program Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.

 Viac informácii o Superbrands: www.slovaksuperbrands.com

 

 

 

 

 

 

 

16. februára 2018

Vydavateľstvo IKAR včera odovzdalo ceny svojim najúspešnejším autorom

Na Ikariáde 2017 ocenili dlhoročných etablovaných autorov, ale aj autorov

                              knižných debutov.                              

Včera v podvečerných hodinách ocenilo vydavateľstvo IKAR na svojom výročnom odovzdávaní cien - Ikariáda 2017 svojich najpredávanejších autorov. Keďže minulý rok bol pre vydavateľstvo úspešný, bolo rozdaných až 14 ocenení. Okrem Zlatej knihy, Platinovej knihy a Zlatého pera boli odovzdané aj ceny: Art Prix za výnimočný umelecký počin a Mimoriadna cena.

 

Ocenenie Zlatá kniha sa udeľuje za 15 000 predaných knižných výtlačkov. Tento rok si 4 Zlaté knihy, odniesol  Jozef Karika za svoje diela Čierny rok, Čierna hra, Strach a Nepriateľ štátu. Zlatou knihou bola ocenená aj autorka detských kníh Mária Ďuríčková In memoriam za detskú knihu Čo si hračky rozprávali. Cenu prevzala pravnučka Márie Ďuríčkovej Michaela Olugyayová.

 

Platinovou knihou, ktorá sa udeľuje za 25 000 predaných kníh, bola ocenená dlhodobo najúspešnejšia slovenská autorka Táňa Keleová-Vasilková za svoj román Priateľky. Platinovou sa je kniha stala po troch mesiacoch od vydania, čo je v prípade Táne Keleovej-Vasilkovej už takmer pravidlom. Táňa Keleová-Vasilková má za každý zo svojich 30-tich románov, ktoré vydala vo vydavateľstve IKAR, Platinovú knihu a najvyšší počet predaných kníh spomedzi slovenských autorov.

 

Rovnako ocenenie Platinová kniha získali aj Veronika Homolová Tóthová a Viola Stern Fischerová (In memoriam) za knihu Mengeleho dievča. Štvrtou platinou bol ocenený Jozef Karika za svoj mysteriózny triler Trhlina. Cenu mu odovzdal Peter Bebjak, režisér pripravovanej filmovej podoby tohto dnes už kultového trileru.

 

Zlaté pero je cenou, ktorú každoročne udeľuje literárna kritika. Minuloročným víťazom bol Ľubomír Feldek, ktorý tento rok odovzdal cenu novinárovi a spisovateľovi Arpádovi Soltészovi za jeho knižný debut  Mäso - Vtedy na východe. Odborná porota v zložení Alexander Halvoník, Zuzana Belková a Dado Nagy sa rozhodla oceniť dielo Arpáda Soltésza práve za jeho brilantné využitie skúseností investigatívneho reportéra najmä v období 90-tych rokov na východnom Slovensku a pretavenie týchto skúseností do kvalitne a pútavo spracovaného knižného diela s jedinečným jazykom.

 

Cenu Art Prix za mimoriadny umelecký prínos odovzdal akademický maliar Peter Pollág textárovi Kamilovi  Peterajovi, výtvarníkovi Martinovi Augustínovi a grafickému dizajnérovi Tomášovi Machekovi (ktorý sa odovzdávania nezúčastnil) za jedinečné dielo Texty v obrazoch I Obrazy v textoch. Práve táto publikácia z edície Luxusná knižnica môže byť považovaná za skutočné umelecké dielo.

 

Na záver večera sa odovzdala Mimoriadna cena za knihu Mengeleho dievča novinárke a autorke Veronike Homolovej Tóthovej. Zaujímavosťou je, že aj v prípade Mengeleho dievčaťa ide o knižný debut autorky. Táto kniha sa stala fenoménom na slovenskom knižnom trhu a za rok aj dva mesiace sa z nej predalo 67 000 kusov, čo sa doteraz žiadnej inej knihe slovenského autora v tak krátkom čase nepodarilo. Cenu odovzdal Igor Rintel - predseda organizácie Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike.

 

 

   

 

       

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

13. 2. 2018

Dnes vychádza Skvelý život - nová motivačná kniha od J. K. Rowlingovej.

„Nepotrebujeme mágiu, aby sme zmenili svet; všetku potrebnú moc nosíme v sebe.“

                                                                              J.K.R

Neexistuje azda známejšie meno a úspešnejšia autorka súčasnosti, ako je J. K. Rowlingová. Ale nebolo tomu tak vždy. Azda všetci vedia, že Harryho Pottera začala písať ako nezamestnaná slobodná matka, no už menej známy je fakt, že na začiatku ju odmietlo 12 vydavateľstiev. Dnes je prvou spisovateľkou, ktorej príjmy prekročili miliardu dolárov a je každoročne zaraďovaná do rebríčkov najúspešnejších ľudí na svete. Keď ju v roku 2008 oslovili, aby predniesla prejav študentom Harvardovej univerzity na ich promócii, rozhodla sa, že bude hovoriť o dvoch najdôležitejších veciach, ktoré ju v živote posunuli k úspechu. O výhodách neúspechu a o dôležitosti fantázie. Jej prejav sa stretol s veľkou odozvou, len na oficiálnom youtube kanále Harvard Magazine ho videlo viac ako 3,2 milióna ľudí.  Dnes tento jej prejav vychádza knižne aj pre slovenských čitateľov. Vydavateľstvo Ikar vydalo všetky knihy o čarodejníckom učňovi z pera J.K.R a teraz  prináša čitateľom aj jej motivačnú knihu Skvelý život.

O čom je kniha Skvelý život:

J. K. Rowlingová vo svojej knihe hovorí o svojom životnom príbehu a o mnohých zlyhaniach, ktoré ju na začiatku sprevádzali. Mať odvahu zlyhať, ako povedala, je pre skvelý život rovnako veľmi dôležité ako akékoľvek iné meradlo úspechu; predstaviť si sám seba na mieste niekoho iného – najmä niekoho menej šťastného, ako sme my – je jedinečná ľudská vlastnosť, ktorú treba za každú cenu podporovať.

Príbehy, ktoré Rowlingová mladým absolventom rozprávala, a provokatívne otázky, ktoré im položila, odvtedy inšpirovali mnohých iných, aby pouvažovali o tom, čo znamená žiť „skvelý život“. Svojimi témami neúspechu, ťažkostí, predstavivosti a inšpirácie táto kniha zostáva rovnako závažná ako pred deviatimi rokmi, keď tie slová boli vyslovené prvý raz. Keď sa odvážime riskovať a možno sa stretnúť s neúspechom, a keď ovládneme silu svojej fantázie, môžeme začať žiť menej opatrne a stať sa otvorenejšími príležitostiam, ktoré nám život môže ponúknuť. 

 

„Život je ako príbeh – nie je dôležité, aký je dlhý, ale aký je dobrý.“
Seneca

       

               

O autorke:

J. K. Rowlingová je autorkou románov o Harrym Potterovi, ktoré získali množstvo ocenení a lámu rekordy predaja. Z tejto série milovanej fanúšikmi sa na celom svete predalo vyše 500 miliónov výtlačkov, bola preložená do 80 jazykov a podľa nej nakrútili 8 filmov s obrovskou návštevnosťou. J. K. Rowlingová napísala tri sprievodné knižky, z ktorých výnos slúži na charitatívne účely: Metlobal v priebehu vekov, Fantastické zvery a ich výskyt (na pomoc organizáciám Comic Relief a Lumos) a Rozprávky barda Beedla (na pomoc Lumosu), ako aj filmový scenár inšpirovaný Fantastickými zvermi. J. K. Rowlingová spolupracovala aj na divadelnej hre Harry Potter a prekliate dieťa Prvá a druhá časť, ktorá mala premiéru v londýnskom West Ende v lete v roku 2016.

J.K. Rowlingová poskytuje podporu v mnohých prípadoch prostredníctvom svojej charitatívnej nadácie Volant. Je aj zakladateľkou a prezidentkou detskej charitatívnej organizácie Lumos, ktorá sa snaží skoncovať s inštitucionálnou starostlivosťou o deti vo svete a zabezpečiť, aby všetky vyrastali v bezpečnom prostredí s naozajstnou opaterou. Dostala mnohé ocenenia a pocty vrátane hodnosti Dôstojník rádu Britského impéria (OBE) za služby literatúre pre deti, francúzsky Rad Čestnej légie a Cenu Hansa Christiana Andersena.

 

 

Ukážka z knihy Skvelý život:

Nebudem vám tu teraz vykladať, že zažiť neúspech je zábava. Bolo to pochmúrne obdobie a netušila som, že sa z neho vykľuje rozprávková pointa, ako to odvtedy novinári nazývajú. Nedovidela som na koniec tunela a dlho bolo to povestné svetlo skôr nádejou než skutočnosťou.

Prečo vám rozprávam o výhodách neúspechu? Jednoducho preto, lebo vďaka neúspechu som vylúčila nepodstatné. Prestala som sa klamať, že som iná, a zamerala som všetku energiu na dokončenie jedinej práce, na ktorej mi záležalo. Keby sa mi podarilo niečo iné, možno by som nikdy v sebe nenašla rozhodnosť uspieť na scéne, na ktorú podľa mňa patrím. Oslobodila som sa, lebo moje najväčšie obavy sa naplnili, no stále som bola nažive, mala som zbožňovanú dcéru, starý písací stroj a veľký nápad. A tak sa skalnaté dno stalo pevným základom, na ktorom som si znova vybudovala život.

Možno ste nikdy nezažili taký neúspech ako ja, ale určitý neúspech je v živote nevyhnutný. Nie je možné, aby ste občas neuspeli, pokiaľ nežijete tak opatrne, akoby ste ani vôbec nežili – v takom prípade zlyháte úplne.

Neúspech mi priniesol vnútornú istotu, akú som vďaka spraveným skúškam nezískala. Naučil ma to, čo by som sa inak nebola dozvedela. Zistila som, že mám silnú vôľu a som disciplinovanejšia, než som tušila, zistila som aj, že mám priateľov cennejších než  drahokamy.

 

 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Vychádza dlho očakávaná novinka autora bestsellerov

Dana Browna s názvom Pôvod

Ktokoľvek ste, v čokoľvek veríte, všetko sa zmení!

Dan Brown je autorom, ktorého nikomu netreba predstavovať. Jeho knihy vyvolávajú po celom svete obrovský záujem, na jeho novinku sa vždy netrpezlivo čaká. Aj teraz tomu nie je inak. Jeho nový román Origin/Pôvod vychádza na Slovensku už tri mesiace po jeho vydaní v Spojených štátoch, v preklade Otakara Kořínka. Opäť prináša originálnu zápletku, vypointované napätie, ale aj množstvo otázok nad ktorými premýšľa takmer každý človek na svete. Vydajte sa na napínavé pátranie po tých najikonickejších miestach Barcelony a Bilbaa spoločne s charizmatickým profesorom Robertom Langdonom.

 

Navštívte Dana Browna v jeho knižnici a získajte vlastný videopodpis knihy Pôvod.  Vychutnajte si medzi prvými na Slovensku úvodnú kapitolu knihy Pôvod na www.danbrown.sk.

Videopozdrav od Dana Browna pre slovenských čitateľov nájdete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=gUlqKw4J87A

 

 

 

O čom je kniha Pôvod:

Robert Langdon, harvardský profesor symbolistiky a náboženskej ikonografie, prichádza do Guggenheimovho múzea v Bilbau. Má sa tu zúčastniť na prezentácii objavu, ktorý „navždy zmení tvár vedy“. Prezentáciu má jeho priateľ a bývalý študent Edmond Kirsch, štyridsaťročný vedec a magnát, ktorého pre jeho veľkolepé vynálezy a smelé predpovede mnohí považujú za kontroverznú osobnosť celosvetového formátu. Tento významný večer nemá byť výnimkou. Kirsch tvrdí, že zverejní svoj prelomový objav týkajúci sa základov ľudskej existencie, ktorý môže mať ďalekosiahle následky. Langdona a stovky ďalších hostí zaskočí, keď sa starostlivo pripravený večer zmení v chaos. Kirscha zavraždia, skôr než stihne oznámiť svoj objav. Langdon, ktorý sa ocitne v ohrození života, musí ujsť spolu s riaditeľkou múzea Ambrou Vidalovou. Zamieria do Barcelony a podniknú nebezpečný pokus vypátrať heslo, ktorým sa dá dostať ku Kirschovmu objavu. Protivník je však vždy o krok pred nimi. Langdon a Vidalová v úsilí vylúštiť heslo nachádzajú iba záhadné náznaky a odkazy na moderné umenie. Napokon objavia stopy vedúce k pravde, ktorá dosiaľ nebola známa a skutočne otrasie celým svetom.

Z anglického originálu Origin (Doubleday, a division of Penguin Random House LLC, New York 2017) preložil Otakar Kořínek.

 

 

Dan Brown o svojom postoji k náboženstvám pre CBS News:

Keďže vo svojej knihe Pôvod sa Dan Brown opäť zaoberá otázkou viery, náboženstva a interpretáciou pôvodu sveta z hľadiska  svetových náboženstiev,  v interview, ktoré poskytol CBS News sa ho opýtali:  
„Považujete sa za „antikatolícky“ zmýšľajúceho alebo zameraného proti náboženstvám?" 
 

"To naozaj nie.  Náboženstvo ako také zabezpečuje vo svete obrovské množstvo dobra. Súčasne však existujú frakcie v každom náboženstve, ktoré berú metafory a symboliku Písma ako fakty a držia sa ich úplne doslovne. S tým nesúhlasím.“

 

Vo svojom novom románe "Pôvod" predpovedáte akýsi odklon ľudí od  Boha, víťazstvo vedy a faktov nad náboženstvom.

 

 "História ukázala, že všetci bohovia padajú," hovorí Dan Brown. "A moja otázka znie: Nazdávame sa, že náboženstvá, ktorým veríme dnes nebudú mať rovnaký osud? "

 

Ukážka z knihy:

Kirsch prikývol. „To aj je a slovami nemožno opísať, aký som vzrušený, že sa oň teraz podelím so svetom. Bude to veľký paradigmatický posun. Nepreháňam, keď ti poviem, že môj objav bude mať dôsledky rovnakej váhy ako Kopernikova revolúcia.“
Langdon si na chvíľu myslel, že jeho priateľ žartuje, ale Edmond ostával smrteľne vážny.
Kopernik? Skromnosť nikdy nepatrila medzi Edmondove silné stránky, ale toto tvrdenie hraničilo s absurdnosťou. Mikuláš Kopernik bol otcom heliocentrického modelu – objavu, že planéty obiehajú okolo Slnka –, čo podnietilo v 16. storočí vedeckú revolúciu, ktorá nadobro vyvrátila učenie cirkvi, že ľudstvo sa nachádza v strede Božieho vesmíru. Cirkev jeho objav tri storočia odsudzovala, no škoda sa stala a svet už nebol taký istý ako predtým.
„Vidím, že si skeptický,“ povedal Edmond. „Bolo by lepšie, keby som povedal Darwin?“
Langdon sa usmial. „Vyjde to narovnako.“
„Dobre. Spýtam sa ťa teda takto – aké dve základné otázky si kladie ľudstvo odnepamäti?“
Langdon sa zamyslel. „Nuž zrejme – ako sa to všetko začalo, nie? Odkiaľ pochádzame?“
„Presne tak. A druhá otázka z toho vyplýva. Nie ,odkiaľ pochádzame‘, ale...“
„Kam smerujeme?“
„Áno! Tieto dve záhady sa nachádzajú v samom jadre ľudskej skúsenosti. Odkiaľ pochádzame? Kam smerujeme? Stvorenie ľudstva a osud ľudstva. Sú to univerzálne mystériá.“ Edmond prižmúril oči a vyčkávavo sa zadíval na Langdona. „Robert, objav, ktorý som urobil... je veľmi jasná odpoveď na obidve tieto otázky.“

 

Ukážku z knihy Pôvod číta Boris Farkaš:

soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-povod-dan-brown

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Tlačová správa

16. 1. 2018

Úspešná producentka a scenáristka televíznych seriálov Danica Hričová vydáva svoju prvú knihu vo vydavateľstve IKAR s názvom Štvrtá stena

S menom Danica Hričová sa mohli mnohí z nás stretnúť v titulkoch významných televíznych projektov ako Zita na krku, Búrlivé víno, Divoké kone, či v práve aktuálnom seriáli televízie JOJ - Vlci. Danica Hričová v nich pôsobila ako scenáristka a kreatívna producentka. Onedlho sa na obrazovky dostane nový ambiciózny televízny projekt -  seriál Hotel, na ktorom pracovala s filmovým režisérom Michalom Kollárom. Kniha Štvrtá stena je v poradí treťou knihou Danice Hričovej, no prvou, ktorá vychádza vo vydavateľstve IKAR. Autorka pracovala aj ako prekladateľka divadelných hier a filmov, preložila napríklad film Harry Potter a tajomná komnata.

O čom je kniha Štvrtá stena:

Je to príbeh dvoch sestier, ktoré by sa nestretli, keby nemuseli. Lucia je herečka, ktorá si úspech predstavovala trochu inak a Dorota úspešná spisovateľka, ktorú úspech obťažuje. Smrť ich otca je spúšťačom netušených právd. Cesta na pohreb znamená niekoľko hodín v tlakovom hrnci. Ide s nimi aj Luciina malá dcérka a mama sestier, ktorá už na obe dcéry dávno rezignovala. Sled „malérov“ len odkrýva ďalšie tajomstvá, čo sa roky skrývali a dusili vo vnútorných zákutiach aj utajených snoch.

Prečo sa kniha volá Štvrtá stena?

Štvrtá stena je tá neviditeľná stena v divadle, ktorá ohraničuje javisko a hľadisko. Cez tú stenu sa neprechádza. Nestavia sa ku nej chrbtom – alebo aspoň podľa pravidiel by sa nemalo. Čo by však boli pravidlá, keby sa neporušovali? Dobré by bolo, keby tieto dve ženy tú štvrtú stenu, ktorá síce je neviditeľná ale o to mohutnejšia, konečne prelomili.

 

Autorka Danica Hričová o knihe povedala:

„Hovorí sa, píš o tom, čo poznáš.  Písala som o dvoch sestrách, hoci sestru nemám. Som jedináčik. Možno som si predstavila sestru, keby som ju mala a vtesnala do nej všetko to, čím nie som ja. Alebo možno som, len si to odmietam priznať. A tak vznikol tento trochu zvláštny vzťah, ktorý generuje konflikty a celkom „ zapeklitý“  príbeh.  A možno sú tie sestry len jeden človek, rozliaty do dvoch  - lebo veď vieme, že každý má v sebe tie dve (keby len!) stránky.

Trochu som čerpala aj zo seba. Je možné, že  sú tam tie najhoršie a aj tie najlepšie veci zo mňa. Keď som už nevedela ako ďalej, snívali sa mi zvláštne sny a tie som potom pripísala postavám. Priznávam, moje postavy to majú so mnou ťažké. Podrobujem ich totiž neľahkým veciam.“

Ukážka z knihy:

Všetko po vydaní knihy sa autorovi vymkne z rúk. Je to zvláštna forma identifikácie čitateľa s textom, keď si príbeh, ktorý vymyslím ja sama, začne žiť vlastným životom a každý, kto ho číta, sa doň profiluje, vidí svoje asociácie, ťažkosti, strašidlá a iné obludnosti. Stáva sa z toho zvláštny medzipriestor, keď je môj príbeh len vodidlom príbehu niekoho iného a keď si každý svoj svet v mojej knihe interpretuje podľa seba. Lenže posledná kniha mi naozaj dala zabrať. Bol to príbeh taký osobný a taký intímny, že mi už pri písaní jeho prvých stránok kŕč zvieral bránicu, musela som zadržiavať dych, aby som vôbec niektoré veci dokázala vypustiť von. Rozmýšľala som nad tým, čo povedala mama v aute. Že sme odprášili Rasťa. Pritom aj ona mala na tom svoj podiel. Každý mal, ako vždy vo všetkom.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

Tlačová správa

5. 12. 2017

To najlepšie z hudobno-zábavnej talk show Všetko čo mám rád

teraz vychádza v knižnej podobe

Uvedenie knihy do života a vianočný minikoncert zažijú Košičania už v stredu 6. 12.

Jedinečnú talk show TV JOJ so Štefanom Skrúcaným a Ondrejom Kandráčom Všetko čo mám rád nie je potrebné nikomu špeciálne predstavovať. Svojím vtipom a šarmom si podmanila tisíce divákov na celom Slovensku. Teraz vychádza v knižnej podobe a je skvelým vianočným darčekom pre celú rodinu. Autori Ondrej Kandráč a Števo Skrúcaný do knihy vybrali to najlepšie, čo ich úspešná show doteraz priniesla. 

O čom je kniha Všetko, čo mám rád:

Táto darčeková publikácia každému čitateľovi  poskytne skvelú atmosféru relácie spolu s množstvom fotografií a výberom tých najlepších vtipov od moderátorov a ich hostí. Súčasťou knihy je spevník s notami k piesňam, ktoré v show odzneli. Zaspievať či zahrať si tak môžete napríklad aj slovenský megahit Hej, sokoly!

Krst a minikoncert naživo v Košiciach:

Pre každého, kto sa chce dobre zabaviť, stretnúť sa s autormi naživo, vypočuť si originálny koncert Ondreja Kandráča s kapelou a zažiť predvianočnú atmosféru pripravilo vydavateľstvo IKAR spoločne s televíziou JOJ a kníhkupectvom Panta Rhei netradičný krst knihy v Košiciach.

Už túto stredu  6. 12. budú mať možnosť všetci fanúšikovia zažiť v Paláci kníh, v predajni Panta Rhei krst spojený s mini koncertom a autogramiádou. Večerom budú sprevádzať samotní autori Štefan Skrúcaný a Ondrej Kandráč. Knihu do života slávnostne uvedie o 18.00 pán Rudolf Schuster.
Po krste začne od 18.45 autogramiáda prístupná pre širokú verejnosť.

Lístky na krst a minikoncert je možné kúpiť  od 4.12 - 6. 12 v predajniach Panta Rhei – Palác kníh a Aupark Košice za výhodnú cenu 12,90 €. Lístok si pri vstupe na krst každý účastník môže vymeniť  za podpísanú knihu a slávnostný prípitok.

 

   

 

 

 

28. 11. 2017

 

Kristína Farkašová prichádza s knižnou novinkou Som nový človiečik

Je to ten najkrajší darček pre začínajúci život

O úspechu kníh spisovateľky, herečky, moderátorky, návrhárky tričiek a hlavne najznámejšej slovenskej mamy, Kristíny Farkašovej, nemožno pochybovať. Obe jej predchádzajúce knihy Som mama a Stále som mama sa zaslúžene stali bestsellermi. Teraz prichádza s treťou knižkou, ktorá je venovaná nielen mamám, či rodičom, ale aj malým človiečikom - teda deťom. Je to jedinečný „bábätkovský“ zápisník, v ktorom môžu rodičia zaznamenať pre svojho nového človiečika to najpodstatnejšie - jeho začiatok.  Kniha je opäť krásne graficky stvárnená a ilustrovaná Borisom Farkašom alias „Bobom“. Obsahuje aj písmenkové nálepky, aby si ju rodičia mohli ozdobiť menom svojho dieťatka.

 

O čom je kniha Som nový človiečik:

Je to ten najkrajší darček pre začínajúci život. Som nový človiečik je špeciálny zápisníček pre nového človiečika, z ktorého mu môžu rodičia vytvoriť naozajstnú knižku. O ňom, o nich, o krásach, kruhoch pod očami či o počte nočných vstávaní. Je to nežná, vtipná, dojímavá záležitosť, aká samotnej autorke (ktorá je, ako iste viete, mamou) chýbala na trhu. Bez gýčov a fotiek spiacich detičiek, ktoré s realitou nemajú veľa spoločného, prichádza na trh knižka, ktorá bude pre nového človiečika celoživotným bohatstvom. Autorka od rodičov nechce žiadne dlhé „vypisovačky“ ani slohové práce, takže mamy sa nemusia báť, že sa na materskej narobia ešte viac. Stačí zaškrtnúť, zakrúžkovať, kde-tu dodať slovko a všetky krásy sveta ukryť do jednej knižky v slávnostnej škatuľke, na ktorú dokonca môžu špeciálnymi nálepkami napísať meno malého človiečika.

 

   

 

 

Autorka Kristína Farkašová o knihe povedala:

„Toto je môj tretí knižkový pôrod, no tento krát ide o pôrod pre veľa malých človiečikov. Ideálne nových, ktorý potrebujú do svojho života vedieť začiatok ich príbehu. Ten si logicky kvôli maličkosti svojej maličkosti nebudú pamätať. A preto som sa v koprodukcii s rodičmi malých človiečikov rozhodla urobiť novú knižku. Keď si ju zakúpite, ako cenný darček, bude len zápisníčkom. To najcennejšie pre svojho človiečika z nej urobíte vy. Nie, nebojte sa, nikto po vás nebude chcieť dlhé litánie a slohové práce. Ako matka dobre viem, že každá sekunda voľného času je dôležitá a že môj mozoček sa po odkojení už do pôvodného stavu nikdy úplne nevrátil. Preto je knižka naozaj jednoduchá, ponúka množstvo vtipných, veselých i zúfalých možností na odškrtávanie. Je to zápisníček, aký mi na trhu chýbal. Jednoduchý, vtipný, negýčový, dojímavý a taký osobný. Darček v elegantnej krabičke, v ktorej ho môžete mať vystavený na čestnom mieste na poličke. Že nemáte nového človiečika? Nevadí, knižku si môžete vytvoriť aj spätne. Ja napríklad už dnes viem, že ju darujem svojim rodičom. Pretože aj ja chcem vedieť začiatok svojho príbehu. Milí noví človiečikovia, nech sa vám pekne číta, keď budete veľkí.“ 

O autorke:

Kristína Farkašová je vyštudovaná dramaturgička, skúsená herečka, ktorá hrala v mnohých slovenských aj českých filmoch a divadelných predstaveniach, či muzikáloch. Účinkovala aj v úspešných seriáloch ako Rodinné Tajomstvá, Ordinácia v ružovej záhrade, Rádio Fresh, Zlomok sekundy, Hod svišťom, Nevinní, či Tajné životy. Za rolu Kláry v českom filme Pouta bola nominovaná na Českého Leva za najlepší ženský výkon v hlavnej úlohe. Je zároveň úspešnou moderátorkou TV relácií - moderovala napríklad Cestoviny, Postav dom, zasaď strom, či úspešný projekt RTVS Legendy popu. Kristína sa venuje písaniu, začínala ako úspešná blogerka pod vlastnou značkou Koláčová. Svoje spisovateľské schopnosti neskôr pretavila do dvoch úspešných kníh Som mama a Stále som mama, ktoré vyšli vo vydavateľstve IKAR. Kniha Jsem máma vyšla aj na českom trhu.  Momentálne vydáva svoju novú knihu Som nový človiečik. Príležitostne sa venuje účinkovaniu v stand-upoch a samozrejme je mamou na plný úväzok - vychováva dvojičky Elu a Matildu. Pod mnohými marketingovými značkami navrhuje tričká a vytvára vtipné doplnky.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

24. 11. 2017

Jozef Banáš prichádza s humornou knihou aforizmov s ilustráciami Ivana a Dávida Popovičovcov Somár je Švajčiar.

Bestsellerového autora Jozefa Banáša čitateľom netreba predstavovať. Je jedným z mála autorov na Slovensku, ktorý má za sebou množstvo kníh a takmer všetky z nich sa stali knižnými hitmi. Po nedávnom vydaní veľkej ilustrovanej knihy tzv. „trojkódu“ - Kód 9. 1. 7. prichádza Banáš s niečím humorným, veselým a ľahkým. Kniha Somár je Švajčiar sa ľahko číta a ešte ľahšie prezerá. Je totiž ilustrovaná geniálnym výtvarníkom Ivanom Popovičom a jeho synom Dávidom a ponúka nielen zážitok myslenia, ale aj zážitok vizuálny. Ako hovorí samotný autor Jozef Banáš: Kresby sú také výstižné, až mám pocit, že neilustrujú môj text, ale ja komentujem Ivanove obrázky. Takže ak sa vám náhodou nebude chcieť čítať, stačí si poriadne pozrieť skvostné kresby.“

Ako svoju novú knihu Somár je Švajčiar predstavil samotný autor?  

„Občas sa ma kdekto pýta, prečo píšem. Raz odpoviem vážne: Preto, aby som zanechal stopu budúcim generáciám. Inokedy trocha zažartujem: Preto, lebo ma nikto nepočúva. Časom mi však došlo, že písanie je pre mňa prácou na zveľaďovaní samého seba. Tak ako by malo byť vyučovanie prácou na zveľaďovaní učiteľky, liečenie prácou na zveľaďovaní lekára, rýľovanie prácou na zveľaďovaní záhradníka. Až potom príde na rad čitateľ, žiak, pacient, konzument plodov záhradníkovej práce. Možno to znie nadnesene, ale je to tak. No kým som si to neuvedomil, nevedel som, že píšem pre radosť. Teraz to však viem. Lebo podľa státisícov čitateliek a čitateľov mojich kníh sa moja radosť z písania prenáša aj na nich. Po tých tisíckach prečítaných strán máme spolu priam rodinný vzťah.
Preto si trúfam ponúknuť návod, ako prežiť medzi ľuďmi. Sú to moje skúsenosti, úvahy, prehry, výhry, pády i vzlety, aj keď viem, že skúsenosť je neprenosná. Niektoré z nich ste už možno čítali, viem, i ja som čítal Senecu, Tolstého či Peteraja a čítam ich stále znova. Pravdu si treba pripomínať, vracať sa k nej, žiť ju. Aby nám nezovšednela ako reklama. Ak máte pocit, že píšem pravdu, mám dôvod na radosť. No aj keď si to nemyslíte, budem si vážiť váš postoj. Ako by som si mohol nevážiť napríklad postoj švajčiarskeho gazdu, ktorý pred vojakmi sfanatizovanými vojnovým nepriateľstvom zachránil život svojmu oslíkovi legendárnym výrokom „Somár je Švajčiar!“ Bodaj by sme všetci takto príkladne zachraňovali svoje somáre.

 Je pre mňa cťou, že vytvoriť túto knihu sa so mnou podujal spisovateľ, výtvarník, filmár, animátor, ilustrátor a skvelý chlapík Ivan Popovič. A pridal sa k nemu i jeho nemenej skvelý syn Dávid. Ďakujem im za to.“

 

 

O autorovi:

Jozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, manažér. V roku 2002 ho zvolili do parlamentu za liberálnu stranu ANO, v diplomacii dosiahol významné úspechy. V posledných rokoch je však Jozef Banáš predovšetkým úspešným spisovateľom, ktorý dokáže rozvíriť diskusie, zaujať svojím autorským štýlom, klásť provokatívne otázky. Literárna kritika o ňom hovorí, že naskočil do vlaku slovenskej literatúry v plnej rýchlosti. Avšak nie do vagóna, ale rovno do lokomotívy. Všetky jeho knihy publikované od roku 2006 niekoľkonásobne prekročili slovenský limit požadovaný na označenie bestseller. Pozoruhodné pritom je, že ide o romány s vážnou spoločenskou, politickou a religióznou tematikou. Patrí k najprekladanejším slovenským autorom, ktorého knihy získali množstvo ocenení.

 

Z knihy Somár je Švajčiar číta Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-somar-je-svajciar-jozef-banas

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

22. 11. 2017

Miro Jaroš sa prihovára deťom prvou rozprávkovou knižkou

Tešíme sa na Ježiška

Po fenomenálnom úspechu Mirových hudobných projektov a pesničkových knižiek pre deti prichádza aj jeho prvá rozprávková kniha ilustrovaná skvelým slovenským výtvarníkom Adriánom Machom. Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR v edícii Stonožka.

 

Miro Jaroš je jedným z hudobníkov, ktorý si dokázal doslova podmaniť svet detí. Jeho hudobná produkcia pre deti sa stretáva s obrovským ohlasom, jeho koncerty sú vypredané dlho dopredu. Mirove pesničky prinášajú to, čo ocení azda každý rodič. Ľahko sa pamätajú, spievajú a obsahujú aj isté výchovné posolstvo. Miro Jaroš však prichádza s novinkou - vianočnou knihou, ktorá by nemala chýbať pod žiadnym stromčekom. Nesie v sebe totiž silný príbeh o hľadaní toho najvzácnejšieho vianočného daru.

O čom je kniha Tešíme sa na Ježiška:

Skôr než na zem dopadnú prvé snehové vločky, skôr než si deti dajú pred Mikulášom topánočky do okna a začnú písať list  Ježiškovi, Miro Jaroš ich zoberie na cestu za najväčším vianočným darom! Ak chcete vedieť, čo to je, musíte sa začítať do rodinnej knižky "Tešíme sa na Ježiška". Prináša 10 dojímavých, vianočných príbehov plných lásky a dobrodružstiev a zavedie vás do malej dedinky v ktorej bývajú súrodenci Lujza a Max. Spolu s nimi ten najkrajší a zároveň najväčší dar Vianoc určite nájdete! Knižka prinesie jedinečné predvianočné chvíle nielen tým najmenším ale pohladí na duši celú rodinu. Príbehy v knižke sú inšpirované pesničkami z CD Mira Jaroša "Tešíme sa na Ježiška" a autorovým detstvom. Ilustrácie Adriána Macha krásne dotvárajú atmosféru zázračnej predvianočnej doby. Pred Vianocami je k dispozícii prvých 200 ks kníh aj s podpisom autora na www.bux.sk.

 

 

Miro Jaroš o svojej knihe povedal:

„Keď som minulý rok vydal CD Tešíme sa na Ježiška, trávil som veľa času medzi deťmi a rozprávali sme sa o Vianociach. Všimol som si, že len málo z nich vie o čom sú naozaj a preto som sa rozhodol, že ich zoberiem na dobrodružnú cestu, aby sme spolu objavili skutočný - najväčší dar Vianoc.

Knižku som písal na viacerých miestach. U mňa na byte, na Liptove aj v Izraeli. Potreboval som na to svoj pokoj a spomienky. Vrátil som sa do svojho detstva a spomínal. Svoj príbeh rozprávam cez súrodencov Lujzu a Maxa, ktorí bývajú v malej dedinke. Všetky situácie sa odohrávajú v mojej rodnej Tepličke nad Váhom, tí ktorí tam bývajú to ľahko spoznajú napriek tomu, že ju tam nikdy menovite nespomínam. Desať príbehov má názvy podľa pesničiek na mojom vianočnom CD. Začínajú sa jeseňou a končia vianočnými sviatkami. A samozrejme veľkým poznaním - odhalením najväčšieho vianočného daru.“

O autorovi:

Miro Jaroš vstúpil do povedomia ľudí svojou účasťou v legendárnej prvej slovenskej Superstar, kde bol súčasťou finálovej dvanástky. Zažíval vtedy obrovskú vlnu popularity. Rovnaké pocity zažíva dnes, nakoľko sa mu podarilo preniknúť do oblasti tvorby pre deti a to veľmi úspešne. Svojou hudobnou produkciou sa prihovára tisícom detí a jeho pesničky majú vždy aj určité výchovné posolstvo. Vo  vydavateľstve IKAR už vydal  7 pesničkových knižiek spojených s CD a ôsma kniha Tešíme sa na Ježiška je jeho prvou  autorskou rozprávkovou knihou.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

21. november 2017

    Súťaž Najkrajšie a najlepšie detské knihy jari, leta, jesene a zimy na Slovensku vstúpila do ďalšieho ročníka. Odborné poroty zostavené organizátormi súťaže BIBIANOU a Slovenskou sekciou IBBY ukončili hodnotenie kolekcie kníh za jar a leto 2017.

 

Z prihlásenej kolekcie (17 kníh od 9 vydavateľov) výtvarná porota vybrala najkrajšiu detskú knihu leta:

Beatrica Čulnamová: Slovenské povesti o strašidlách, ilustroval Svetozár Košický, vydavateľstvo IKAR.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

8. 11. 2017 

Vydavateľstvo IKAR prináša na Bibliotéku luxusnú publikáciu o Sixtínskej kaplnke.

Dokonalý Michelangelo, Nekonečný Leonardo, či Rodinná Biblia - jedinečné knihy, ktoré nikde inde neuvidíte a ďalších viac ako 2 000 knižných titulov.

Ponuka programu na tohtoročnom veľtrhu Bibliotéka Pedagogika od vydavateľstva IKAR naozaj uspokojí aj toho najnáročnejšieho čitateľa a milovníka kníh. Tento rok sme pre vás pripravili možnosť prezrieť si jednu z najvzácnejších kníh, aké boli kedy na Slovensku vydané - trojzväzkovú Sixtínsku kaplnku. Okrem nej sa môžu návštevníci Bibliotéky pokochať aj ručne viazanými vzácnymi knihami o Leonardovi da Vincim a Michelangelovi, ktoré budú k dispozícii k nahliadnutiu v stánku IKAR v sekcii Luxusná knižnica. Okrem týchto bibliofilských skvostov máme pre návštevníkov pripravených viac ako 2 000 knižných titulov vrátane aktuálnych noviniek.  

 

Po prvýkrát si budú môcť návštevníci kúpiť novú knihu od kráľovnej historickej romance - Jany Pronskej Kumánska princezná. Autorka bude osobne prítomná aj na besede a autogramiáde. Okrem toho je pripravená jedinečná mafiánska trilógia od Jozefa Kariku, ktorá vychádza v špeciálnom štýlovom obale. S autorom bude tiež možné sa stretnúť počas veľtrhu - je pripravená samostatná beseda pri príležitosti vydania jeho nového románu Čierny rok.

Svoju novinku Tí, ktorí zlyhali prídu osobne predstaviť aj populárni autori severského krimi Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth. Fanúšikovia sa s nimi môžu stretnúť na diskusiách spojených s autogramiádou už 9. novembra o 18.00 h v kníhkupectve Martinus na a 10. novembra o 18.00 na pódiu Panta Rhei počas veľtrhu Bibliotéka Pedagogika v  Inchebe. 

 

Pri nákupe knižných noviniek získate darčeky:

Potešíme aj všetkých knihomoľov, ktorí si chcú pred Vianocami urobiť radosť väčšími nákupmi. Pripravili sme knižné darčeky k nákupom nad 15 eur a 25 eur. Vo štvrtok popoludní máme pre fanúšikov našich kníh pripravenú špeciálnu súťaž s FUN rádiom, v ktorej sa bude dať vyhrať množstvo kníh. Stačí iba počúvať popoludní Sajfovu show.

Všetky informácie vám radi poskytneme v stánku IKAR, všetky diskusie sa konajú na literárnom pódiu Panta Rhei. Tešíme sa na Vás v bratislavskej Incheba Expo na 25 ročníku veľtrhu Bibliotéka Pedagogika.

 

 

 

                                                                 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

26. 10. 2017

 

Všetky deti poteší nová ilustrovaná kniha z vydavateľstva IKAR podľa známeho

televízneho seriálu SNÍČEK

Kniha Sníček je nádherne ilustrovanou detskou knižkou, ideálnou na čítanie pred spaním. Pre mnohé deti už Sníček nie je neznámy, poznajú ho ako postavičku z obľúbeného seriálu detskej TV Rik. Dramaturgička televízie Branislava Hronská sa rozhodla vdýchnuť Sníčkovi aj jeho knižnú podobu. Podľa jej slov to bol ďalší logický krok, pretože deti sledujú Sníčka v televízii, pozerajú jeho príhody na DVD, počúvajú jeho pesničky na CD. „Keďže si uvedomujeme, že čítanie je pre deti dôležité, rozhodli sme sa spraviť krásne ilustrovanú knihu, aby deti mohli pri čítaní Sníčka zaspávať“, dodala Branislava Hronská. Knihu ilustroval talentovaný slovenský ilustrátor, výtvarník mnohých detských kníh na Slovensku aj v zahraničí Adrián Macho. Kniha vychádza v spolupráci TV Rik, TV JOJ a vydavateľstva IKAR.

O čom je kniha Sníček:

Sníček Hugo deťom splní, čokoľvek si vysnívajú! Vždy v noci im prináša pekné sny, ale cez deň sa nudí. Sám je ešte neposedné dieťa a chce sa zabávať. A tak si zmyslí, že súrodencov Luciu a Damiána navštívi, aj keď nespia. Nevie sa však v našom svete správať, a tak ho deti učia, čo je slušné a čo nie. Hugo im za to vysvetlí a ukáže, ako fungujú najznámejšie hodiny na svete alebo ako žijú rôzne zvieratá. Vezme ich do džungle, pod morskú hladinu, do vesmíru a tiež do svojho snového sveta, kde je možné naozaj všetko.

 

 

O autorke:

Branislava Hronská je dramaturgičkou TV Rik a autorkou niekoľkých detských knižiek. V roku 2016 pripravovala detskú knihu Ťuki a jeho dobrodružstvá  pre najmenších čitateľov a knihu nápadov na kreatívne trávenie voľného času pre staršie deti Zabi nudu. Momentálne jej vychádza kniha Sníček a už o pár týždňov vychádza voľné pokračovanie  knihy o Ťukim – Ťuki a stratený psík.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

25. 10. 2017

Severský detektív Sebastian Bergman rieši nový prípad sériovej vraždy

Práve vychádza ďalší napínavý detektívny triler od známej dvojice Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt : Tí, ktorí zlyhali.

Obľúbený detektív Sebastian Bergman musí tentoraz riešiť komplikovanú sériu vrážd známych osobností, ktoré spája zlyhanie. Každá z obetí má na krku štítok s nápisom „neprospel“ - neklamné znamenie, že zlyhala v dôležitej životnej skúške. Vrah používa rovnaký postup a vyberá si mediálne známe osobnosti. Ako si s týmto problémom Bergman poradí sa dočítate v novej knihe Micheala Hjortha a Hansa Rosenfeldta Tí, ktorí zlyhali. Obaja autori sú slovenským čitateľom dobre známi vďaka predchádzajúcim 4 románom: Nemý svedok, Hrob v horách, Učeň a Temné tajomstvá. Pracujú však aj ako televízni scenáristi - Hans Rosenfeldt je autorom kultového seriálu Most (Bron). 

 

Svoju novinku prídu títo populárni autori severského krimi predstaviť aj do Bratislavy. Fanúšikovia sa s nimi môžu stretnúť na diskusiách spojených s autogramiádou už 9. novembra o 18.00 v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici a 10. novembra o 18.00 na pódiu Panta Rhei počas veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe.

O čom je kniha Tí, ktorí zlyhali:

Prvú obeť beštiálneho vraha objavili v opustenej budove školy. Známa televízna hviezda bola priviazaná k stoličke a obrátená tvárou k stene. Na krku mala štítok s nápisom „neprospel“ a v hlave otvor po strele z jatočnej pištole. Na operadle stoličky bol pripevnený niekoľkostranový vedomostný test. Súdiac podľa počtu chybných odpovedí, obeť pravdepodobne zlyhala v najdôležitejšej skúške svojho života. Nebezpečný páchateľ je čoraz odvážnejší, obetí pribúda. Jeho modus operandi sa v podstate nemení a je zaujímavé, že ide vždy o mediálne známe a populárne osobnosti. Zdá sa, že kriminalisti z Riksmordu majú do činenia s inteligentným, no zjavne chorým človekom, ktorého ženie nenávisť k povrchným idolom súčasnej doby. Lenže dôkazy im chýbajú a stopy unikajú. Žeby kľúčom k objasneniu prípadu bola anonymná osoba, na ktorú Sebastian Bergman náhodou natrafí v chatovacej miestnosti?

 

            

 

O autoroch:

Michael Hjorth sa narodil roku 1963 vo švédskom meste Visby. Patrí k najuznávanejším škandinávskym scenáristom a producentom a je zakladateľom produkčnej spoločnosti Tre Vänner.

Hans Rosenfeldt sa narodil v roku 1964 v Borase. Predtým, ako sa v roku 1992 začal venovať písaniu pre televíziu, pracoval ako chovateľ tuleňov, učiteľ a herec. Napísal scenáre vyše dvadsiatky seriálov, medzio nimi aj kultový Most. Román Temné tajomstvá je prvý zo série príbehov o Sebastianovi Bergmanovi. Vo Švédsku prvý raz vyšiel v roku 2010 pod názvom Det Fördolda a čoskoro sa dostal na zoznam bestsellerov. Odvtedy ho vydali v dvoch desiatkach krajín a natočili podľa neho seriál.

 

 

 

 

24. október 2017 

Vychádza 30-ta kniha najúspešnejšej slovenskej autorky

Táne Keleovej-Vasilkovej vo vydavateľstve IKAR.

Nový román Priateľky teraz môžete získať vo výnimočnej edícii aj s kuchárskym zápisníkom Moje recepty

 

Najúspešnejšia slovenská autorka románov pre ženy Táňa Keleová-Vasilková vydáva svoj v poradí 30-ty román vo vydavateľskom dome IKAR a 31. román vo svojej spisovateľskej kariére. Jej knihy patria medzi najčítanejšie na Slovensku, o čom svedčí aj fakt, že ako prvá autorka dosiahla milión predaných výtlačkov.

 

O svojom novom románe Priateľky autorka povedala:

Dúfam, že budete túto knihu čítať s láskou, pretože ja som ju s láskou písala. Obľúbila som si všetky tri ženy a ťažko sa mi s nimi lúčilo. Podľa mňa sú skvelé aj so svojimi chybami. Napokon, kto z nás ich nemá? Dúfam, že moji čitatelia budú vnímať postavy v románe ako ja, že im budú rovnako blízke. Dôležité, aspoň pre mňa, je aj uvedomenie si, že každý z nás má nejaký problém. V tomto je život spravodlivý. Nadeľuje všetko... a len s naším pričinením sa niektoré veci dajú zvládnuť. A niektoré aj nie...“

 

O čom je nová kniha Táne Keleovej –Vasilkovej Priateľky?

Tri ženy – Hana, Marta, Táňa. Tri priateľky – tri osudy, ktoré spája túžba po sebanaplnení a zmysluplnom živote. Hľadajú samy seba a popritom čosi strácajú a iné zasa nachádzajú, trápia sa aj tešia, jednoducho si so sebou vláčia balíček života naplnený rôznorodou zmesou. A, samozrejme, aj plný zvratov a prekvapení. Obľúbenou postavou autorky v knihe Priateľky je okrem troch hlavných predstaviteliek aj Tánina svokra Olívia.

 

Skvelý román + kuchársky zápisník – Spája ich silné puto!

Dobrá kniha a lahodné jedlo idú vždy k sebe. A 30-tu knihu treba poriadne osláviť! Preto pri príležitosti vydania knihy Priateľky vychádza aj kuchársky zápisník Moje recepty s 30-timi receptami od Táne Keleovej-Vasilkovej. Obe knihy sa dajú kúpiť aj samostatne. Spoločne sú však dokonalým darčekom pre všetky priateľky, ktoré tiež spája silné puto. Novinku Priateľky si teraz môžete vychutnať spoločne s knižkou Moje recepty za oveľa priaznivejšiu cenu, ako keby ste si kúpili knihy samostatne.

Do kuchárskeho zápisníka Moje recepty si môžete vpisovať vlastné recepty a zároveň vyskúšať niektorý z 30-tich overených rodinných receptov z kuchyne Táne Keleovej-Vasilkovej. A samozrejme, nechýbajú citáty z jej 30-tich románov.

 

 

Ukážka z románu Priateľky:

Hana zatvorí knihu a zahľadí sa do diaľky. Pred očami sa jej rozvíja fascinujúci farebný svet, svet plný dúh, košatých starých stromov, ktorých mohutné kmene skrývajú tajomstvá, svet motýlích krídiel a víl... svet, o ktorom tak rada číta, pretože je lákavý a zároveň neuveriteľne vzdialený od skutočného života. Jej života... Cez riadky vníma všetky opisované farby, vône... a možnosti. V jej obľúbených príbehoch je možné všetko, nič neohraničuje čas, dobro víťazí nad zlom a láska je tou najmocnejšou čarodejníčkou. Jej skutočný život je oproti nim fádny a sivý. Stenčil sa na minimum. Kedysi bola svojou rolou nádherne naplnená... šťastná. Bola mamou a manželkou na plný úväzok, vychutnávala si každý deň, každý okamih, aj tie horšie, lebo mali svoj koniec a zasa sa vyčasilo, a dnes... dnes akoby neplatilo nič z toho. Iste, stále je mama aj manželka, ale... ALE. To večné ale, čo šepká o trvalom smútku a trpkej nenaplnenosti. Stálej tichej bolesti, ktorá zaplnila všetky kúty jej samej. Prevalcovala ju a občas jej nedovoľuje ani dýchať. Nevie, kedy sa jej život zmenil na bezfarebný, nespomína si presne na ten moment, tuší však, že to prichádzalo postupne a nenápadne, preto nezachytila varovné signály... a nič nezmenila. Ešte nie je neskoro, šepká hlas v jej hlave, tíško a nesmelo, no ozýva sa... aspoň sa ozýva. Naozaj nie je neskoro? spýta sa neveriacky. Naozaj, odvetí hlas pevne, bez zaváhania, hoci Hana o tom nie je presvedčená.

 

 

Z románu Priateľky číta Zuzana Jurigová - Kapráliková:

soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-priatelky-tana-keleova-vasilkova

 

 

O autorke:

Táňa Keleová-Vasilková sa venuje písaniu románov od roku 1994. Záujem o jej príbehy neutícha ani po rokoch. Jej prvotina vyšla v náklade päťsto kusov, dnes sa z každej jej knihy predajú desaťtisíce výtlačkov. Okrem iných ocenení sa pravidelne umiestňuje medzi TOP autormi v sieti kníhkupectiev Panta Rhei Awards. Každoročne patrí aj medzi najoceňovanejších autorov Ikariády a pravidelne si odnáša ocenenie Platinová kniha. 

Viac informácií na www.tanavasilkova.sk

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

17. október 2017

Nenechajte si ujsť najväčší slovenský román za posledných 50 rokov.

Vychádza veľkolepá kriminálna dráma Čierny rok – Vojna mafie

od majstra napätia Jozefa Kariku.

Majster napätia Jozef Karika nadväzuje na svoj úspešný román Čierna hra jeho voľným pokračovaním, kriminálnym románom s prvkami trileru – Čierny rok - Vojna mafie. Ide o naozaj rozsiahle dielo, ktoré vychádza na 664 stranách. Prvé poznámky k románu vznikli v roku 2010 a podľa slov autora je to zrejme tretí najrozsiahlejší román v slovenskej literatúre vôbec. Dej sa odohráva na prahu 90-tych rokov a hrdinovia románu zažívajú svoj najhorší rok života. Čierny rok je knihou, ktorú nebudete chcieť pustiť z ruky a románom, ktorý Slovensku nedovolí spať.

Autor Jozef Karika dej svojho románu opísal takto:

“ Všetci hrdinovia, či skôr antihrdinovia, zažijú najhorší rok vo svojich životoch. Ich cesta za mocou a vysnívaným rajom sa mení na strmý pád do pekla. Túžili po lepšom živote, vplyve a bohatstve, ale dostanú iba násilie, smrť a temnotu. Zažívajú teda naozaj čierny rok, ktorý sa pre nich ľahko môže stať posledným“.

O čom je Čierny rok – Vojna mafie?

Rozpolteného mafiánskeho bossa Petra Štarcha čaká najhorší rok v živote. Štarch pomáha najlepšiemu kamarátovi sprivatizovať veľkú fabriku. Lenže o miliardový majetok má záujem aj mocný a nemilosrdný oligarcha, ktorý ide cez mŕtvoly. Plachý drogový priekupník Zolo Čonka rozširuje svoje impérium a sníva o medzinárodnom biznise. Naráža na prekážky, z ktorých najväčšou môžu byť jeho vlastní bratia. Skorumpovaný úradník Alexander Vokoš rozohráva čoraz nebezpečnejšiu hru a preniká až k všemocnému premiérovi, ktorý stráca pôdu pod nohami. Pešiaci Bobo a Laba sa usilujú prežiť vo vrcholiacom šialenstve deväťdesiatych rokov, keď sú výbuchy a streľba doslova na dennom poriadku.

 

 

Ukážka z knihy:

Čierny hummer sa rútil v protismere. Chladné svetlo reflektorov pretínalo tmu, prerušovaná stredová čiara sa mihala čoraz rýchlejšie.
Peter Štarch strhol volant a zaradil robustný kolos do správneho pruhu. Zažmurkal, utrel si vlhké čelo. Prekvapilo ho, aké je ľadové.
Svet sa mu krútil pred očami, udržať sa pri vedomí nebolo ľahké. Šoférovanie päťtonového hummera po vlhkej, klzkej vozovke hraničilo so samovraždou.
To ho trápilo najmenej.
Svet sa nielen krútil, ale aj rozpadal na kusy. Vesmír praskal vo švíkoch, niektoré kusy už povolili a odleteli do neznáma.
„Prvé výsledky z volebných okrskov naznačujú, že premiérovo hnutie môže vyhrať voľby, ale bude mať veľký problém so zostavením vlády,“ mudroval v autorádiu akýsi komentátor.
Štarch si znova pretrel čelo a pozrel sa na prsty – leskli sa od potu.
„Počet voličských hlasov pre opozíciu je taký veľký, že v jej centrále sa už teraz začína oslavovať,“ vykladal zašumený hlas.
Peter sa nahol, zastonal od bolesti a vypol rádio. V ušiach mu búšilo, počul však, aký má zrýchlený dych.
Všetky dôležité kontakty, zabehnutý systém, dohodnuté projekty...
Celé impérium sa trieštilo.

Vypočujte si ukážku z knihy Čierny rok – Vojna mafie:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-cierny-rok-vojna-mafie-jozef-karika

O autorovi:

Jozef Karika patrí k najúspešnejším a najobľúbenejším slovenským spisovateľom. Píše o všetkom, čo patrí k životu – aj o tých odvrátených stranách. Práve pre svoje trilery a horory sa stal populárny, no nesnaží sa šokovať za každú cenu. Dokazujú to mnohé ocenenia vrátane nominácie na Anasoft Litera v roku 2017. Jozef Karika vyštudoval históriu a filozofiu. Pracoval ako redaktor v televízii. Zameriaval sa najmä na politické a investigatívne reportáže. Je držiteľom Ceny Béla za najlepšiu hororovú poviedku a niekoľkých ďalších novinárskych i literárnych ocenení.
Na literárnu scénu vstúpil v roku 2001 ako kmeňový autor internetových stránok G.O.M. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), neskôr vydal publikácie Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal súbor esejí pod názvom Liber 767 (2009). V roku 2010 mu vyšla kniha V tieni mafie, ktorá sa stala bestsellerom nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Aj jej voľné pokračovania – V tieni mafie II: Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) – sa zaradili medzi najpredávanejšie slovenské romány. Za romány V tieni mafie aj Čas dravcov získal ocenenie Zlatá kniha, ktoré sa udeľuje za viac než pätnásťtisíc predaných výtlačkov.

Vo vydavateľstve Ikar mu vyšiel aj dvojdielny román Na smrť a Na smrť II – Bez milosti (2012, 2013) o priateľstve a láske, ktoré sa zmenili na smrteľnú nenávisť. Nasledovali horory Strach (2014), Tma (2015), Čierna hra: Vláda mafie (2015). Z tejto knihy vznikla aj audio kniha, ktorú načítal Peter Sklár. V roku 2016 vydal mysteriózny román Trhlina, z ktorého sa za rok predalo viac ako 21.000 výtlačkov a knihu nominovali do najlepšej desiatky prestížneho ocenenia Anasoft Litera. Napokon získal Cenu čitateľov Anasoft Litera 2017.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

5. október 2017

 

Nobelovu cenu za literatúru získal Kazuo Ishiguro

V edícii ODEON mu v roku 2016 vyšla kniha Súmrak dňa.

 

Nobelovu cenu za literatúru získal za rok 2017 Angličan Kazuo Ishiguro. "Jeho romány majú veľkú emočnú silu, odhalil v nich priepasť, ktorá sa ukrýva pod naším zdanlivým spojením so svetom," zdôvodnila svoju voľbu akadémia. Ishiguro sa narodil v roku 1954 v Nagasaki, od svojich piatich rokov žije v Anglicku.

Neskrýva svoje znepokojenie nad budúcnosťou, jedným z jeho základných elementov je strach, že ľudský život stratí hodnotu - váhu bude mať len blaho celku a to, ako má vyzerať, nadiktuje väčšina. Jeho román z roku 1989 Súmrak dňa, ktorý vyšiel aj v našej edícii ODEON, získal prestížnu Man Booker Prize. Pred dvomi rokmi mu vyšiel román The Burried Giant. Jeho najúspešnejším románom, ktorý bol rovnako ako Súmrak dňa sfilmovaný, je Never let me go. Hoci sa pri písaní skôr inšpiruje minulosťou, v tomto románe siahol po žánri science fiction.

Víťaza Nobelovej ceny za literatúru vyberalo osemnásť členov akadémie, ktorí sú tajným hlasovaním nominovaní na celý život.

 

 

 

 

5. október 2017

Vychádza ďalší z krimi románov od bestsellerového autora M. J. Arlidgea

Aj horúca novinka tejto jesene nesie názov, ktorý je slovnou hračkou: Nelej olej na oheň.

Aká by to bola knižná jeseň bez dobrej detektívky? Pri novom románe z pera M. J. Arlidgea sa počas chladných dní zohrejete až príliš. Nelej olej na oheň prináša pútavý príbeh o podpaľačovi, ktorého ženie vpred priam zverská zlosť. Táto horúca novinka zrejme prinesie požiar aj do vašej knižnice. Po románoch Na koho to slovo padne, Jeden musí z kola von, či Pekne spinkaj bábika prináša M. J. Arlidge ďalší bestseller s hravým názvom, ktorý si budete pamätať ešte dlho po prečítaní.   

Vyšetrovateľka Helen Graceová ešte v živote nevidela takú spúšť. Šesť požiarov za dvadsaťštyri hodín. Dvaja mŕtvi a veľa ranených. Akoby niekto chcel celé mesto zrovnať so zemou. Na mieste činu sa nájdu stopy podpaľačstva, zdá sa, že páchateľa musí poháňať priam zverská zlosť. Helen tuší, že svoje ciele si nevybral náhodne, ale že to bol vopred premyslený útok. Jeho neovládateľná túžba po ohni mení všetko na popol. Prečo však zaútočil na deti a ich matku? Čo ho k tomu viedlo? A kto bude nasledovať? Nad mestom sa vznáša strach, polícia napriek enormnému nasadeniu tápe v tme. V uliciach sa šíri dusná atmosféra nedôvery a podozrievania. K osudovému výbuchu stačí jediná iskra…

 

 

 

O autorovi:

M. J. Arlidge je anglický spisovateľ. Jeho kariéru ovplyvnilo pätnásť rokov práce v televízii, kde sa podieľal na tvorbe obľúbených seriálov (Torn, The Little House, Undeniable a Silent Witness). Skúsenosti z televíznej brandže stoja za jeho bestsellermi Jeden musí z kola von (Ikar 2015), Na koho to slovo padne (Ikar 2016) a Pekne spinkaj, bábika (2017) s hlavnou postavou vyšetrovateľky Helen Graceovej, ktorú prostredníctvom prekladov spoznalo množstvo čitateľov vo viacerých krajinách sveta. Ďalší mrazivý triler Nelej olej na oheň pokračuje v línii napínavého čítania pre všetkých milovníkov dobrých detektívok. Autor v súčasnosti žije a pôsobí v Anglicku.

                          

 Z knihy Nelej olej na oheň číta Boris Farkaš TU:


 

xxxxxxxxx

 

 

28. september 2017

Známy investigatívny novinár Arpád Soltész debutuje so skvelým románom Mäso – Vtedy na východe

V týchto dňoch vychádza kniha o divokých „deväťdesiatych“ na ešte divokejšom východe.

Veľkým prekvapením jesene je knižný debut známeho novinára, komentátora a glosátora Arpáda Soltésza s názvom Mäso – Vtedy na východe, ktorý čitateľa  prenesie do divokých deväťdesiatych rokov na ešte divokejšom východe Slovenska. Autor vo svojej románovej prvotine využíva svoje skúsenosti zo začiatku novinárskej kariéry, ktorá sa odohrávala v drsnej ére mečiarizmu.

Publicista a bloger Juraj Kuric napísal o Soltészovi v recenzii na jeho knihu toto: „Žurnalista Soltész patril od začiatku do loveckej svorky novinárov, ktorí boli ochotní viesť súboje s establišmentom a organizovaným zločinom, pričom v 90. rokoch 20. storočia sa dalo len s veľkou námahou vnímať tieto dve mocenské štruktúry oddelene. Tí novinári, ktorí na to upozorňovali, dostávali kopance z každej strany, mnohí aj doslovne.“

(Blog na denníku N)

O čom je teda kniha Mäso – Vtedy na východe?

Koniec zlatých deväťdesiatych rokov, východ Slovenska. Je po voľbách, Mečiar skončil, Lexa je na úteku, siskári horúčkovito skartujú spisy aj svedkov. Robo Holub je dávno po smrti, Miki Černák sedí v base, Žaluďa práve zastrelili. Miki Miko, policajt s metódami gangstra, a Pali Schlesinger, novinár bez pudu sebazáchovy, sa pokúšajú robiť svoju prácu. Hľadajú pravdu. Alebo aspoň takú jej verziu, ktorá by sa dala dokázať pred súdom. Proti sebe majú tri najväčšie zločinecké skupiny svojej doby – políciu, justíciu a tajnú službu. Občas aj mafiu, ale tá aspoň hrá podľa pravidiel. Väčšinou neuspejú, no vedia, že sú vo vojne, ktorá sa nedá vyhrať, len bojovať.

O autorovi (jeho vlastnými slovami):

Narodil som sa v roku 1969 do rodiny triednej nepriateľky a emigranta. Po skončení strednej školy som emigroval aj ja, vrátil som sa po 89. roku. Po návrate som študoval tlmočníctvo a prekladateľstvo, ale našiel som si prácu v novinách a na školu som sa vykašlal.
Začínal som v lokálnych a regionálnych novinách v Košiciach (Košický večer, Korzo, Korzár), kde som sa už začal zaoberať aj zločinom, tajnými službami, privatizérmi, tunelármi, politikmi a ich vzájomnými väzbami. Od konca 90. rokov som pracoval ako investigatívny reportér pre viaceré celoslovenské denníky a týždenníky (Plus 7 dní, Moment, Pravda, Národná obroda, Live!). Nakoniec som odišiel do Bratislavy do TV JOJ, kde som začínal v publicistickej relácii Črepiny, po jej zániku som sa začal profilovať ako komentátor a glosátor. Presne na tri roky som si odskočil do Hospodárskych novín ako politický komentátor, ale po zmene vydavateľa a personálneho obsadenia vydavateľstva som sa vrátil do JOJ, kde v súčasnosti pôsobím ako politický komentátor spravodajského portálu JOJ noviny.sk. Žijem v Bratislave, s partnerkou a mizantropickým kocúrom Luciferom.

 

 

      

 

 

Z knihy Mäso – Vtedy na východe číta Vlado Kobielsky:

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-maso-vtedy-na-vychode-arpad-soltesz

 

 

 

26. september 2017

Vo vydavateľstve IKAR vychádza prvý ilustrovaný román

Jozefa Banáša Kód 9.1.7

Výnimočný slovenský autor bestsellerov Jozef Banáš prichádza s prvým ilustrovaným románom Kód 9. 1. 7.  

Jeseň býva už tradične bohatá na knižné novinky. Jeden z najpredávanejších slovenských autorov Jozef Banáš pripravil pre čitateľov zberateľský kúsok. Spojil svoje tri úspešné romány Kód 9, Kód 1 a Kód 7 do súborného ilustrovaného vydania, ktoré doplnil špeciálnymi fotografiami zo svojich ciest, mapami, poznámkami a komentármi. Vytvoril tak na Slovensku raritu - prvý ilustrovaný román, ktorému jeho jedinečnú grafickú podobu vdýchol akad. maliar Juraj Šramko.

Po výraznom úspechu kníh Kód 9, Kód 1 a Kód 7 sa čitateľovi do rúk dostáva ich súborné ilustrované vydanie. Vydanie ilustrovaného románu je na Slovensku ojedinelým počinom. Vďaka fotografiám, mapám, poznámkam, komentárom a vysvetlivkám sa môže stať čitateľ účastníkom autorovho putovania a nahliadnuť do krajín, kde sa príbehy Kódov zrodili. Navštíviť atraktívne prostredie Číny, Tibetu, Nepálu, Indie, Kašmíru, Vatikánu, Bhutánu, Sikkimu, Jeruzalema či Betlehema.
Jozef Banáš prináša v Kódoch svoju životnú filozofiu, že všetko sa riadi zákonom rovnováhy. Rovnováhu medzi mužom a ženou hľadá v Kóde 9, medzi duchom a hmotou v Kóde 1 a medzi dobrom a zlom v Kóde 7. Kód 9 je však predovšetkým o tom, ako milovať, Kód 1 o tom, ako byť dobrým človekom, a Kód 7 o tom, ako byť šťastným. Autor verí, že popri dobrodružstve budú jeho texty aj motivačným čítaním, ktoré zmení váš pohľad na život.

 Všetko o knihe nájdene špeciálnej webstránke: jozefbanas.sk/kody

             

      

 

 

O autorovi:

Jozef Banáš - Slovenský spisovateľ, politik, diplomat, top manažér. V roku 2002 ho zvolili do parlamentu za liberálnu stranu ANO, v diplomacii dosiahol významné úspechy. V posledných rokoch je však Jozef Banáš predovšetkým úspešným spisovateľom, ktorý dokáže rozvíriť diskusie, zaujať svojím autorským štýlom, klásť provokatívne otázky. Literárna kritika o ňom hovorí, že naskočil do vlaku slovenskej literatúry v plnej rýchlosti. Avšak nie do vagóna, ale rovno do lokomotívy. Všetky jeho knihy publikované od roku 2006 niekoľkonásobne prekročili slovenský limit požadovaný na označenie bestseller. Pozoruhodné pritom je, že ide o romány s vážnou spoločenskou, politickou a religióznou tematikou. Patrí k najprekladanejším slovenským autorom, ktorého knihy získali množstvo ocenení.


Populárny moderátor a novinár Marián Leško o ňom povedal: „Banášova prvá profesionálna päťročnica bola úspešnejšia ako ktorákoľvek sovietska päťročnica od čias Stalina.“ Svedčia o tom aj mnohé preklady – viaceré jeho knihy preložili do nemčiny, češtiny, poľštiny, ukrajinčiny či do jazyka hindu.

 

Aktuálne informácie na facebook profile autora: <www.facebook.com/banas.jozo.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

19. september 2017

 

Kniha Trhlina od Jozefa Kariku získala Cenu čitateľov Anasoft litera.

Mrazivý triler Trhlina vyšiel vo vydavateľstve Ikar v októbri 2016. Čitatelia si ho vybrali spomedzi desiatky finalistov 12. ročníka ceny Anasoft Litera a udelili mu najviac hlasov.

"Jozef Karika to robí veľmi presvedčivo, napätie stupňuje literárne kvalitne. Viacerí autori umeleckej literatúry by sa mohli od neho učiť," vyjadrili sa porotcovia Anasoft Litera na margo knihy Trhlina.

Trhlina vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor. Predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.

 

 

 

19. september 2017

Rebel Adam je tu znova! O rok starší a s novými príbehmi.

Jedna z najpredávanejších kníh pre teenagerov Život Adama od Petra „Petka“ Opeta sa dočkala svojho pokračovania.

Vo vydavateľstve IKAR dnes vychádza dlho očakávané pokračovanie teenagerského bestselleru Život Adama 2. Autor knihy Peter „Petko“ Opet, známy zo skupiny Polemic, sa v nej opäť inšpiroval príbehmi svojho syna – tentoraz už šiestaka Adama. Adam je zábavný, rebelský, prchký. Ako každý šiestak aj on má rád dobrodružstvo, niekedy vo svete virtuálnom, niekedy aj v realite.  Možno práve preto sa s ním vedia stotožniť deti v jeho veku. Prvý diel knihy Život Adama sa stal jednou z najpredávanejších kníh minulého roka v edícii YOLi. Veríme, že jeho čitatelia sa už tešia na „dvojku.“

A ako charakterizuje rebel Adam sám seba?

„Ahoj, som šiestak Adam. Mám jedenásť rokov, veľa záľub, dvoch súrodencov aj dvoch rodičov. Som normálny školák, ktorého zaujímajú baby, zábava, pyrotechnika, longboard, muzika aj hranie sa na počítači. Život ma baví, keď je poriadna sranda! Sranda sa však nedá skĺbiť s povinnosťami. Priznávam, občas som trochu prchký a povinnosti aj krivdu znášam ťažko. Za všetko však môžu hormóny! Učili sme sa o nich na prírodovede. Ja tomu príliš neverím, lebo som hormóny nikdy nevidel. Ale vyhovoriť sa na ne dá kvalitne.“

 

  

 

 

Ukážka z knihy:

Moje prvé slová pri zvítaní sa s rodičmi po príchode domov zneli: „Mama ja som sa dogrcal z toho hnusného Weleslawinho jedla!“

„A čuduješ sa, keď si celý týždeň pred odchodom točil len o tom, aké tam bude hnusné jedlo?“ odvetila mama.

„Ale ja som grcal len zeleninu! Jedol som pritom aj čipsy, a tie v grcke neboli. To je predsa jasný dôkaz o tom, aké hnusné jedlo nám varila!“ dodal som presvedčivejšie ako tatko, keď s najväčšou škodoradosťou zahlásil tú najprotivnejšiu vetu, ktorú poznám: „Adam, uplynula hodina, odchod od počítača!“

Skôr než sa mama zmohla na odpoveď, vychrlil som ďalšie neodkladné informácie: „Čo sme na obed nezjedli, to nám pomlela do nátierky na večeru. To je vrchol!“

„Ja to uznávam, tomu sa hovorí bezodpadové hospodárenie, je to ekologické aj ekonomické,“ oponovala mama. Jej sa to hovorí, keď varí lepšie ako Jamie Oliver a nemusela jesť to čo my.

 

O autorovi:

Autor knihy Peter „Petko“ Opet vyrástol v Novom meste nad Váhom. Diplom z vysokej školy zavesil na klinec v „kumbále“ upratovačiek vedľa auly na fakulte. Sám seba považuje za muzikanta, speváka, autora hudby a textov, realizujúcich sa hlavne v skupine Polemic. Štart spisovateľskej dráhy mu priniesol prvorodený syn Adam, hlavný hrdina kníh Život Adama a Život Adama 2 a bezodná studnica inšpirácie.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

12. september 2017

 

Andy Kraus dnes pokrstí svoj knižný debut Route 67

Jedinečný cestopis života Andyho Krausa z vydavateľstva Ikar sa vydáva na svoju cestu.

 „Vedome úprimné, podvedome spontánne, občas brutálne intímne rozprávanie. 50 rokov opätovne prežitých počas dvojtýždňovej cesty na motorke naprieč Amerikou. Všetko, čo matka ciest vydolovala z mojej hlavy cestou z Chicaga do Los Angeles. Milión impulzov, ktoré šteklili všetky moje zmysly. Úplne iný pohľad na Route 66, úplne iný pohľad na mňa. Jednoducho – cestopis môjho života“.

Andy Kraus

Route 67 nie je cestopisom, ani životopisom. Je to jedinečné premýšľanie a spomínanie zrelého muža, ktorý sa na ceste naprieč Amerikou po slávnej Route 66 zamýšľa nad vlastným životom. 50 rokov je vek, kedy je dobré dopriať si chvíľku pre seba a prevetrať si hlavu na mieste, ktoré dýcha spomienkami mnohých pútnikov na „harleyoch.“ Route 67 je kniha, ktorú budú chcieť čítať nielen muži, ale ich manželky, kamaráti, známi..... A prečo tá zmena slávneho čísla v názve? Je to hra, tak ako celá kniha je vlastne hrou s myšlienkami, spomienkami, s čitateľmi. 67 je Andyho číslo, rok jeho narodenia, rok, kedy začala jeho osobná Route 67.

 

 

 

Ukážka z knihy:

„Vždy keď naštartujem svoju motorku, prekonfiguruje sa mi DNA a začnem svet a veci v ňom vnímať v úplne iných súvislostiach. Nové genetické nastavenie môjho tela v prvom rade spôsobí, že všetky problémy sa presunú niekam do kúta a vzápätí sa cez všetky póry kože vysunú trsy receptorov, ktoré zachytávajú len tie najkrajšie obrazy, zvuky a vône okolo mňa. Počas putovania cez centrálnu nervovú sústavu sa tieto vnemy dostanú do rúk hormónom, ktoré práve absolvovali štúdium hudobnej skladby a s obrovským nadšením namiešajú mix, ktorý keď mi udrie do mozgu, dostanem ranu, ako keby som v teplom granku rozpustil LSD.
Začne sa čistenie mozgu a refresh genómu, ktorý si síce viem navodiť aj inak, ale toto je ten najjednoduchší spôsob. Navyše zaručene funguje a ten pocit trvá, kým z harleya nezosadnem, a ešte aj chvíľu potom. V tejto eufórii sa mi myšlienky skladajú inak ako „za triezva“ a dospel som k názoru, že by som sa rád podelil o to, čo sa v mojej hlave deje počas týchto výjazdov.“

 O autorovi:

Andy Kraus (1967) sa narodil  v Bojniciach, žije a tvorí v Bratislave a okolí. Je slovenský herec, humorista, scenárista a moderátor. Vyštudoval VŠMU v Bratislave, odbor herectvo. Účinkoval v rozhlasovom zábavnom programe Twister a v televíznych zábavných programoch: Uragán, Hurikán a Susedia. Andy Kraus je úspešným scenáristom a stojí za množstvom televíznych projektov a seriálov ako Panelák, Kutil s.r.o, Keby bolo keby a mnohými ďalšími. Kniha Route 67 je jeho spisovateľským debutom.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

  

7. september 2017

 

V deň svetovej premiéry vychádza aj na Slovensku 5. diel renomovanej série Millennium.

Lisbeth Salander je späť!

V novej knihe Davida Lagercrantza Muž, ktorý hľadal svoj tieň.

Kniha roka práve vychádza. 89 miliónov predaných výtlačkov kompletnej série na celom svete, z toho 6 miliónov predaných výtlačkov knihy Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti!

V deň celosvetovej premiéry vychádza vo vydavateľstve IKAR  dlho očakávaný piaty diel švédskej série Millennium s názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň. Po predchádzajúcej knihe Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti je to ďalší literárny počin významného švédskeho autora Davida Lagercrantza, ktorý bol oslovený, aby pokračoval v písaní Millennia po smrti Stiega Larssona. Pre Lagercrantza to bola nesmierna výzva, pretože práve Larsson je považovaný za autora, ktorého dielo zadefinovalo pojem „severské krimi“.

 

     

 

 

V piatej časti série Millennium s názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň ponúka David Lagercrantz čitateľom napínavý príbeh o zneužívaní štátnej moci, o problematike rodinnej cti, mafiánskej brutalite, ale aj o tieňoch minulosti, ktorých sa Lisbeth Salanderová nedokáže dodnes zbaviť. Lisbeth si odpykáva krátky trest v ženskej väznici Flodberga a za každú cenu sa snaží vyhýbať konfliktom s ostatnými väzenkyňami. Netrvá však dlho a Benito, neformálna vodkyňa medzi ženami, ju brutálne napadne. Zastala sa totiž mladej Bangladéšanky, ktorú Benito dlhodobo šikanuje vo vedľajšej cele. Vo väznici Lisbeth zakrátko navštívi jej starnúci poručník Holger Palmgren. Tvrdí, že sa mu podarilo získať dokumenty, ktoré vrhajú nové svetlo na obdobie, keď ju ako dieťa zneužívali. Lisbeth požiada svojho známeho, priateľa a novinára Mikaela Blomkvista, aby jej pomohol s pátraním po dávno zabudnutej pravde. Stopa ich privedie k Leovi Mannheimerovi, spoluvlastníkovi fondu Alfreda Ögrena, s ktorým má Lisbeth spoločného viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Prológ:

Holger Palmgren sedel na invalidnom vozíku v miestnosti pre návštevy.
„Vždy som sa ťa chcel spýtať na tvoje tetovanie. Čím je pre teba také dôležité?“
„Týka sa mojej mamy.“
„Agnety?“
„Bola som ešte malá, mohla som mať šesť rokov. Ušla som z domu.“
„Asi si už spomínam. Prišla k vám na návštevu istá žena, však? Mala na krku znamienko.“
„Akoby jej tam niekto poriadne spálil kožu.“
„Nejaký drak?“

„Toto je začiatok môjho románu s názvom Muž, ktorý hľadal svoj tieň,“ hovorí David Lagercrantz. V tejto novinke sa podľa jeho slov dozvieme, prečo si Lisbeth na svoj chrbát dala vytetovať obrovského draka. „Nemôžeme si predsa myslieť, že dievča ako ona, si na chrbát dá vytetovať draka len tak bez príčiny,“ hovorí autor a dodáva: „Záhada, ktorá sa ukrýva za Lisbethiným tetovaním ju stvorila.“

Audio ukážka:

Vypočujte si časť z knihy Muž, ktorý hľadal svoj tieň v podaní herca: Alfréda Swana.

https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-muz-ktory-hladal-svoj-tien-david-lagercrantz

O autorovi:

David Lagercrantz sa narodil v roku 1962, v súčasnosti pôsobí ako novinár a spisovateľ a žije v Štokholme. Vydal niekoľko veľmi úspešných kníh, špecializoval sa najmä na biografické knihy o významných osobnostiach – švédskych aj svetových. Lagercrantz zaznamenal výnimočný svetový úspech v roku 2011 životopisnou knihou o najlepšie platenom športovcovi s názvom Ja som Zlatan Ibrahimovič. Stala sa jednou z najúspešnejších švédskych kníh súčasnosti.  Bola nominovaná na prestížnu August Prize v roku 2012 a zaznamenala aj množstvo ďalších medzinárodných úspechov. Kniha Ja som Zlatan Ibrahimovič bola preložená do 30 svetových jazykov a predali sa z nej milióny kópií.

V lete v 2013 bol David Lagercrantz oslovený, aby napísal  pokračovanie svetoznámej trilógie Millennium Stiega Larssona. Lagercrantz sa zhostil tejto neľahkej úlohy naozaj bravúrne. Kniha Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti vyšla v auguste 2015 simultánne v 26 krajinách a bola preložená do 24 jazykov. Celkovo sa z trojdielnej série Millennium predalo 83 miliónov a bola publikovaná v 52 krajinách sveta. Zo štvrtej knihy - Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti sa predalo doteraz viac ako 6 miliónov výtlačkov.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

4. september 2017

 

Kniha Mať tak o koliesko viac zíslala ocenenie Zlatý gunár na Kremnických gagoch 2017

Bola ocenená v kategórii Literárny humor.

V rámci 37. ročníka Európského festivalu humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY 2017 bola v nedeľu 3. 9. 2017 udelená cena
ZLATÝ GUNÁR v kategórii Literárny humor Ivanovi a Dávidovi Popovičovcom za knihu MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC. Knihu s bohatým výtvarným prevedením vydalo naše vydavateľstvo IKAR. V spolupráci s RTVS bol zrealizovaný 52-dielny animovaný seriál pre deti.
Ide o najväčší animovaný projekt v dejinách slovenského animovaného filmu.

V mesiacoch júl a august prebiehala v Bibiane, Medzinárodnom
dome umenia pre deti a mládež, rovnomenná úspešná výstava MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC.

Autorom "Kolieska" srdečne blahoželáme a tešíme sa z úspechov knihy. 

  

 

 

22. august 2017

Sean McFate, Bret Witter: Tieňová vojna

Vychádza špionážny triler, ktorý sa zamýšľa nad zásadnou otázkou: Kto dnes vládne svetu?

Vo vydavateľstve IKAR, a.s. dnes vychádza brilantný špionážny triler od Seana McFata a Breta Wittera s názvom Tieňová vojna. Kniha je napísaná veľmi autentickým spôsobom, nakoľko jej autor reálne pôsobil ako elitný žoldnier vo vojenskej firme, kde velil podobným operáciám, ako je tá, ktorú opisuje v knihe Tieňová vojna. Kto teda v skutočnosti vládne svetu? Ak by sme mali parafrázovať slová z knihy Tieňová vojna – kým vlády krajín sa volia na štyri, či päť rokov, existujú mocní tohto sveta, ktorí plánujú na desiatky rokov dopredu. Otvorenou otázkou, ktorou sa zaoberá aj triler Tieňová vojna stále zostáva aj situácia na Ukrajine.

Tom Locke pracuje ako elitný žoldnier pre úspešnú vojenskú firmu Apollo Outcomes. Po návrate z misie v Líbyi mu pridelia prísne tajnú nelegálnu operáciu na Ukrajine. Má len sedem dní na to, aby zachránil rodinu známeho ukrajinského oligarchu a zrealizoval veľkolepú útočnú akciu.
Locke však netuší, že jeho ctižiadostivý a záhadný šéf Brad Winters sa zaplietol do vysokej geopolitickej hry s vplyvnými kapitálovými investormi po celom svete. Jediným chybným krokom riskujú všetko. A toho chybného kroku sa už možno dopustila Lockova stará láska, vojnová korešpondentka Alie MacFarlanová, ktorá impulzívnym konaním ohrozí ich život.
Locke tak musí vynaložiť všetky sily, aby predišiel zrade, ktorá by mohla vyústiť do katastrofy.... a nakloniť misky mocenských váh na stranu Putinovho Ruska.

 

 

O autoroch:

Sean McFate je profesorom stratégie na Národnej univerzite obrany a Fakulte zahraničných služieb Georgetownskej univerzity. Zároveň je vedeckým pracovníkom vo výskumnej inštitúcii Atlantickej rady. Slúžil ako výsadkár v 82. leteckej divízii, neskôr pracoval pre veľkú vojenskú firmu. Je autorom knihy The modern mercenary: Private armies and what they mean for world order (Moderný žoldnier: Súkromné armády a ich význam pre usporiadanie sveta). Bakalárske štúdium absolvoval na Brownovej univerzite, magisterský titul získal na Kennedyho fakulte politológie Harvardovej univerzity a doktorát na Londýnskej vysokej škole ekonómie a politických vied (LSE). S manželkou žije vo Washingtone.

Bret Witter je spoluautorom ôsmich bestsellerov, ktoré sa umiestnili v rebríčku The New York Times, vrátane Monuments Men, jeho doteraz najúspešnejšej knihy o pátraní po nacistických pokladoch. S rodinou žije v Decature v štáte Georgia.

 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

15. august 2017

 

Najlepší rok tvojho života

Vychádza kniha, ktorá vás rozosmeje, rozplače a donúti premýšľať nad svojím životom.

Vo vydavateľstve IKAR, a.s. dnes vychádza dlho očakávaná novinka – ženský román nemeckej spisovateľky Wiebke Lorenz, píšucej pod pseudonymom Charlotte Lucasová, Najlepší rok tvojho života. Je to príjemné letné čítanie, ktoré vás rozosmeje, rozplače a naučí, že život je vzácny. Kniha vychádza v jedinečnom grafickom prevedení pripomínajúcom luxusný diár. 

Vydavateľ Jonathan Grief je bohatý, znudený a nafúkaný intelektuál. Zo zlyhania svojho manželstva obviňuje bývalú manželku a z pracovných neúspechov zasa svojho otca, po ktorom prebral vydavateľstvo. Nikdy však nehľadá chybu v sebe. Ak aj mal kedysi zmysel života, dávno naň zabudol. Majiteľka detského klubu Hannah Marxová je jeho pravý opak. Vo všetkom hľadá niečo pozitívne a chce sa tešiť z každého okamihu. Choroba jej priateľa a budúceho snúbenca ostro zasiahne do jej vysnívaných predstáv. Hannah sa pokúsi svoju lásku zachrániť. V živote Hannah aj Jonathana zohrá dôležitú úlohu tajomný diár. Ako zmení ich osudy?

 

 

 

O autorke:

Autorka Wiebke Lorenz (1972) vyštudovala anglistiku a germanistiku na univerzite v Trier. Svoju prvú knihu napísala ešte počas štúdií. Žije a tvorí v Hamburgu, venuje sa najmä žurnalistike a písaniu kníh, spoločne so svojou sestrou vydala niekoľko kníh pod rôznymi pseudonymami. Spoločne s rakúskym moderátorom bola autorkou pravidelného stĺpčeka v nemeckom vydaní magazínu Cosmopolitan s názvom „Ona hovorí – On hovorí“. Pod pseudonymom Charlotte Lucasová vydala zatiaľ iba jednu knihu – Najlepší rok tvojho života, ktorá sa stretla s veľkým úspechom u čitateľov.

 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

 

8. august 2017

Koniec hliadky

Stephen King prichádza s veľkolepým zavŕšením svojej detektívnej trilógie

Kniha Koniec hliadky prináša čitateľovi jedinečné vyvrcholenie Kingovej trilógie, ktorá v sebe majstrovsky kombinuje detektívny žáner a autorove obľúbené nadprirodzené témy. Koniec hliadky je ďalší prírastok do Kingovho portfólia, v ktorom si tentoraz berie na mušku ľudskú zraniteľnosť. Krvavé vyvrcholenie príbehu ako aj celej trilógie ukazuje, že Stephen King je stále vo vrcholnej forme. Kniha poteší nielen zarytých kingofilov ale aj každého milovníka kvalitnej detektívky. Kniha Koniec hliadky je pokračovaním románov Pán Mercedes a Stratení  nájdení. Podľa slov Stephena Kinga začiatok série inšpirovala skutočná udalosť, keď žena s autom vrazila do reštaurácie McDonald´s.

Majster napätia Stephen King sa knihou Koniec hliadky lúči s postavou detektíva vo výslužbe Billa Hodgesa. Detektív Hodges dúfa, že všetky závažné životné bitky už vybojoval. Ale mýli sa. Nevyspytateľný zabijak  Brady Hartsfield  alias pán Mercedes sa po údere do hlavy, ktorým ho zneškodnila Holly Gibneyová a zabránila mu tak v masovej vražde, nadlho stal iba telom bez duše. Vďaka experimentálnej liečbe sa však vrátil z tmy a je silnejší a nebezpečnejší než predtým. Jeho chorá myseľ má schopnosť pohybovať nielen predmetmi, ale aj ľuďmi a teraz rozpútala vlnu samovrážd. Kto sa stane jeho obeťou? A kto nedobrovoľným spolupáchateľom? Koniec hliadky uzatvára veľkolepú bestsellerovú detektívnu trilógiu.

Spolu s knihou Koniec hliadky dnes vychádza aj 2. vydanie Kingovho románu TO s filmovou obálkou.

 

       

O autorovi:

Stephen King (1947) vyrástol v skromných pomeroch a vďaka rozprávačskému talentu sa vypracoval na jedného z najbohatších spisovateľov sveta. Už desaťročia fascinuje čitateľov svojou nekonečnou zásobou fantázie, ale aj zdravou dávkou realizmu, vďaka ktorej ochotne uveríme všetkému, čo sa deje s jeho postavami, či je to hrozné, krásne, absurdné, alebo dojímavé. Narodil sa v Portlande, vyštudoval angličtinu a spočiatku sa živil ako stredoškolský učiteľ. V roku 1973 sa mu podarilo predať vydavateľstvu prvý román s názvom Carrie. Potom už nasledovala dlhá šnúra úspechov s knihami Podpaľačka, Mŕtva zóna, Žiarenie, Cujo, Prekliatie Salemu. Písal aj pod pseudonymom Richard Bachman (Muž na úteku, Kliatba, Drobec). Stephen King je autorom vyše päťdesiatich kníh, píše beletriu i literatúru faktu. Časopis New York Times zaradil jeho román 22. 11. 1963 (Ikar 2012) medzi desiatku najlepších kníh roka 2011 a dostal aj ďalšie ocenenia. Pán Mercedes (Ikar 2015) získal prestížnu Cenu Edgara Alana Poea za najlepší krimiromán za rok 2015. Stratení nájdeníKoniec hliadky jeho voľným pokračovaním. Stephen King má tri deti a s manželkou Tabithou žije v Maine.

 
 
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

11. júl 2017

 

Čriepky Táne Keleovej-Vasilkovej vychádzajú po prvýkrát ako e-kniha.

Obľúbený román najpredávanejšej slovenskej spisovateľky si budú môcť čitatelia odteraz kúpiť aj v elektronickej podobe.

Autorka románov pre ženy Táňa Keleová-Vasilková nemá na Slovensku konkurenciu. Ako prvá autorka dosiahla milión predaných výtlačkov svojich kníh. Doteraz vydala 30 románov a ich predaj presiahol 1,2 milióna kusov. Oddnes bude po prvýkrát jej román prístupný aj v elektronickej verzii a čitatelia si ho budú môcť kúpiť ako e-knihu na www.ibux.sk. Román Čriepky bol pôvodne vydaný v roku 2001. Jeho druhé vydanie vyšlo v januári 2016.

 

   

 

Táňa Keleová-Vasilková nad vydávaním e-kníh dlhšie váhala. O svojej prvej e-knihe hovorí:  „Ja mám skôr rada klasické knihy, ktoré voňajú a ktoré môžem držať v ruke. Ale rozumiem súčasným trendom, a preto som si povedala prečo nie? Jedna e-kniha môže vyjsť aj mne.“

 

Táňa Keleová-Vasilková sa venuje písaniu románov od roku 1994. Záujem o jej príbehy neutícha ani po rokoch. Jej prvotina vyšla v náklade päťsto kusov, dnes sa z každej jej knihy predajú desaťtisíce výtlačkov. Okrem iných ocenení sa pravidelne umiestňuje medzi TOP autormi v sieti kníhkupectiev Panta Rhei Awards. Každoročne patrí aj medzi najoceňovanejších autorov Ikariády a pravidelne si odnáša ocenenie Platinová kniha. 

 

 

  

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

26. jún 2017

 Pred 20 rokmi vyšlo prvé vydanie Harryho Pottera

Najslávnejšia románová séria o čarodejníckom učňovi má dnes významné výročie.

O mladom čarodejníkovi Harry Potterovi dnes už zaslúžene hovoríme ako o fenoméne. Počas 20-tich rokov svojej existencie zbúral asi všetky rekordy. Fantasy príbeh z pera vtedy ešte neznámej britskej autorky Joanne Kathleen Rowlingovej uzrel svetlo sveta presne 26. júna 1997, kedy sa ho po dvanástich odmietnutiach v iných vydavateľstvách rozhodlo vydať vydavateľstvo Bloomsbury v náklade 1000 kusov.

Do roku 2007 vyšlo celkovo sedem dielov série a po celom svete sa ich predalo vyše 450 miliónov výtlačkov. Vo vydavateľstve IKAR, a.s. sa doposiaľ predalo 923 714 výtlačkov románov o Harry Potterovi. Prvú knihu vydalo vydavateľstvo IKAR v roku 2000. Z každého dielu boli publikované tri vydania a prvé dva diely série vyšli aj v špeciálnej ilustrovanej edícii. Knihy o čarodejníkovi boli preložené do 79 jazykov. Každý z dielov zachytáva jeden rok v živote Harryho Pottera. Napriek drvivému úspechu série občas zaznievali aj kritické ohlasy, najmä kvôli temnému podtónu čarodejníckych románov.

 

   

 

J. K. Rowlingová začala prvý diel románovej série písať ako nezamestnaná slobodná matka. Nápad na príbeh o čarodejníckom učňovi vraj dostala počas cesty vlakom z Manchestru do Londýna. Prvý diel ságy s obľubou písala v jednej z edinburských kaviarní, ktorá je dnes často navštevovaným miestom turistov. J. K. Rowlingová získala podľa časopisu Forbes za vydanie kníh o Potterovi takmer miliardu dolárov a stala sa prvou miliardárkou medzi spisovateľkami. Autorka bola v roku 2013 vyhlásená trinástym najvplyvnejším človekom vo Veľkej Británii. Venuje sa charite, na ktorú venovala značný finančný obnos a často komentuje súčasné spoločenské dianie.

Knihy o Harry Potterovi dnes patria medzi klasiku literatúry pre deti a mládež, čítajú ju ale aj dospelí. Záujem čitateľov ilustrujú vysoké predaje ôsmeho príbehu zo sveta Harryho Potter -  scenárov dvojdielnej divadelnej hry Harry Potter a prekliate dieťa. Kniha vyšla vlani v auguste a ihneď po vydaní sa stala bestsellerom. Toto knižné vydanie scenára prinieslo pokračovanie príbehu Harryho Pottera, jeho priateľov a rodiny.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

15. jún 2017

Prichádza dlho očakávaná novinka Lovec králikov

Taký sériový vrah tu ešte nebol!


Autorská dvojica vystupujúca pod pseudonymom Lars Kepler opäť raz dokázala, prečo patrí k tomu najlepšiemu, čo sa u nás zo severského krimi prekladá. Lovec králikov je dobre zamaskovaný a jeho psychológiu – tak ako celú príbehovú líniu – autori prepracovali do detailov. Nenechajú čitateľov ani na okamih vydýchnuť. Vražda ministra, vzostupy a pády televízneho šéfkuchára, aj tajný spolok z minulosti, ktorý musí pykať za činy, ktoré napáchal. To všetko čaká čitateľov tejto napínavej knihy, na ktorú už mnohí netrpezlivo čakali.

Konečne prichádza novinka od autorov bestsellerov Hypnotizér, Zmluva podľa Paganiniho, Svedkyňa ohňa, Uspávač, Stalker, Ihrisko. Lars Kepler a ich Lovec králikov vás vtiahne a uspokojí aj tých najväčších fanúšikov severskej detektívky. Nekompromisný komisár Joona Linna si vo väzení odpykáva trest za svojvoľný postup pri riešení predošlého prípadu. Jeho kolegyňa Saga Bauerová, komisárka švédskej bezpečnostnej služby na boj proti terorizmu, spolupracuje na vyšetrovaní vraždy švédskeho ministra zahraničia, ktorá sa udiala v Štokholme za mimoriadne kompromitujúcich okolností. Najväčším problémom polície však nie je iba hroziaci škandál, ale zistenie, že kriminalisti majú do činenia so zvláštnym typom sériového vraha. Saga Bauerová je presvedčená, že pri pátraní po ňom sa nezaobídu bez Linnových skúseností. Stredobodom strhujúceho deja sa nechtiac stáva televízna kuchárska hviezda Rex Müller, a to v čase, keď sa konečne chystá na dovolenku so synom Sammym. Pokojné týždne sa zmenia na boj o holý život. Joona Linna so Sagou Bauerovou musia spolupracovať tajne. Vedia, že vraha treba zastaviť čo najskôr, lebo hoci obetí pribúda, ešte ani zďaleka nepovedal posledné slovo. Surovo, krvavo, bez najmenších zábran, pomstychtivo a neústupne Lovec králikov kráča za svojím zvráteným cieľom. Ak sa v telefóne ozve detský hlas odriekavajúci básničku o králikoch, je čas začať sa báť o život!

 


 

Lars Kepler je pseudonym spisovateľskej dvojice, ktorú tvoria manželia Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Meno Lars si zvolili podľa autora slávnej trilógie Millennium Stiega Larssona a priezvisko podľa významného nemeckého astrológa Johannesa Keplera. Krimiromány s komisárom Joonom Linnom zaznamenali nezvyčajný čitateľský úspech. Doteraz sa predalo vo svete viac než päť miliónov výtlačkov. Lovec králikov je ich šiestym románom. Dvojica Lars Kepler opäť vytvorila hutnú a desivú atmosféru. Napätie cítite už len z toho, že ktosi kráča po nalakovaných parketách. Naskakujú vám zimomriavky a vy čakáte každú sekundu, že sa to udeje.

Kniha LOVEC KRÁLIKOV vychádza na 512 stranách. Maloobchodná cena 15,90 €.

 

xxxxxxxx

 

 

 13. jún 2017

 

Rosnička

Po Potkanovi prichádza nový letný kriminálny príbeh s napínavou zápletkou

Autor úspešnej detektívky Potkan František Kozmon posiela tentoraz svojho detektíva Mareka Wolfa do Chorvátska. Wolf musí riešiť ďalší komplikovaný prípad vraždy. Obeťou je atraktívna moderátorka počasia – rosnička. Podozrenie padne na jej priateľa, s ktorým sa pohádala a rozišla na dovolenke. Nikto však nevie, že nevinne pôsobiaca blondínka sa za hranicami dostala do iných problémov.

Detektíva Mareka Wolfa čaká náročná úloha, presvedčiť chorvátskych vyšetrovateľov, ktorí majú v rukách pátranie po vrahovi príťažlivej rosničky, že držia nesprávneho podozrivého. Autor František Kozmon sa o výbere prostredia pre svoju novú knihu vyjadril takto: „Z Rosničky som chcel príjemnú letnú kriminálku, ktorú si so sebou môžete zobrať na dovolenku. Keď som vyberal destináciu, kam pošlem hlavných hrdinov vyšetrovať prípad, Chorvátsko pre mňa bolo prvou a jednoznačnou voľbou. Sú tam moje spomienky z detstva na more, slnko a prázdniny. Myslím, že nie som jediný, komu sa dovolenka pri mori spojí práve s Chorvátskom.“

 


Autor František Kozmon (1988) pochádza z Nitry, vyštudoval masmediálnu komunikáciu v Trnave a v súčasnosti žije v Bratislave. Keď mal deväť rokov, napísal zošitovú sériu nazvanú Dobrodružní priatelia. Zachovala sa v jedinom exemplári, a aj to iba vďaka autorovým rodičom. Keď vyrástol, zúčastnil sa na viacerých poviedkových súťažiach a experimentoval s rôznymi knižnými žánrami. Zakotvil pri detektívke. Jeho debut Posledný prípad kapitána Čontoša zvíťazil v súťaži Detektívka 2014 a bodoval v čitateľskej ankete. Jeho najnovší román Rosnička je voľným pokračovaním knihy Potkan (Ikar 2016) a druhým prípadom kapitána Mareka Wolfa. Prečo si autor vyberá pre svoje knihy aj pre svojho hlavného detektíva zvieracie mená? „Keď som začal s touto sériou, chcel som, aby jednotlivé knihy mali jednoduché názvy, ktoré bude niečo spájať. Pri prvej časti voľba veľmi rýchlo padla na Potkana, potom som si všimol, ako ľahko sa hľadá paralela medzi nami a zvieratami. Nemám na mysli len prirovnania typu múdry ako sova alebo tvrdohlavý ako baran. Aj môj hlavný hrdina Marek Wolf (teda vlk) na prvý pohľad pôsobí ako samotár, no najlepšie „loví“ v svorke.“ vyjadril sa František Kozmon.

Kniha ROSNIČKA vychádza na 384 stranách. Maloobchodná cena 12,90 €.

 

 

 

xxxxxxxxxxxx

 

6. jún 2017

 Lišiak Pax

Kniha pre múdre a citlivé deti

Knižka je citlivým príbehom nerozlučného priateľstva chlapca Petra a jeho lišiaka Paxa. Oceňovaná autorka Sara Pennypackerová prináša detským čitateľom dojímavý príbeh o cene priateľstva na pozadí vojny. Podľa recenzie uverejnenej v The Guardian sú postavy v knihe opísané veľmi pútavo a realisticky.  Kniha Lišiak Pax prináša príbeh naozaj nezvyčajného spojenia medzi dieťaťom a netypickým domácim zvieratkom – lišiakom. 
 

Odkedy Peter zachránil líščie mláďa, stanú sa z neho a z lišiaka Paxa nerozluční priatelia. Lenže jedného dňa sa stane čosi nepredstaviteľné. Petrov otec narukuje do armády a prinúti Petra vypustiť lišiaka späť do divočiny. O chlapca sa má postarať jeho starý otec, žijúci päťsto kilometrov od Petrovho pôvodného domova. Pre Paxa však v novom domove miesto nie je. A tak sa chlapec – napriek zúriacej vojne – vyberie svojho lišiaka hľadať. Pax medzitým vytrvalo čaká na svojho priateľa a vydáva sa na vlastné dobrodružstvo. Oceňovaná autorka Sara Pennypackerová prináša čitateľom dojímavý príbeh pre malých aj veľkých čitateľov. Knihu z anglického originálu preložil Michal Jedinák.

 

 

 

Sara Pennypackerová je americká spisovateľka, oceňovaná autorka 20 kníh pre deti. Sama je mamou dvoch detí, ktoré medzičasom vyrástli a celý svoj život sa venuje výhradne  knihám pre detského čitateľa. Skôr, ako sa stala spisovateľkou, bola maliarkou. Preto veľkú pozornosť venuje aj vizuálnej stránke svojich kníh a ilustráciám. Jej knihy sú jedinečným vizuálnym zážitkom a tešia sa veľkej obľube.

 

Kniha Lišiak Pax vychádza v edícii Stonožka na 248 stranách. Maloobchodná cena 9,90 €.
 
 
 
5. jún 2017
 
Ikar sa stal vydavateľstvom roka

Vydavateľský dom IKAR výrazne zabodoval vo všetkých kategóriách ankety Kniha roka za rok 2016, ktorú každoročne usporadúva kníhkupectvo Martinus. Naši autori a knihy dosiahli výnimočné úspechy a obsadili prvé miesta, k čomu im srdečne gratulujeme. Ikar sa taktiež stal vydavateľstvom roka, čo je pre nás veľkou cťou a zároveň profesionálnou výzvou do ďalších rokov.

Prehľad umiestnení: 

1. miesto: Kniha roka: MENGELEHO DIEVČA

2. miesto: Kniha roka: HARRY POTTER A PREKLIATE DIEŤA    

  

 

1. miesto: Vydavateľstvo roka: IKAR

2. miesto: Slovenský autor roka: JOZEF KARIKA

1. miesto: Zahraničný autor roka: J.K.ROWLINGOVÁ

2. miesto: Zahraničný autor roka: STEPHEN KING

 Všetky informácie o ankete nájdete tu: https://www.martinus.sk/kniharoka/ 

 Veríme, že aj rok 2017 bude pre nás rovnako úspešný.

 
XXXXXXXXXXXXX
 

 
 
30. máj 2017
 
Román J. Banáša Zóna nadšenia uviedli na ruský trh

Po preklade do arabčiny je ruský preklad desiatym jazykom, v ktorom román vychádza.

Najprekladanejší slovenský román Zóna nadšenia zaznamenal ďalší medzinárodný úspech. Dielo oceňovaného autora Jozefa Banáša uviedli tento týždeň na ruský trh. Krst publikácie sa uskutočnil 30. mája pri príležitosti zhromaždenia Spoločnosti Ľudovíta Štúra na pôde Slovenského inštitútu v Moskve.
"Za prítomnosti prekladateliek Ally Maškovej a Ľudmily Širokovej uviedli knihu na ruský trh riaditeľka vydavateľstva MIK Moskva Jelena Parškova a riaditeľka vydavateľstva Ikar Valéria Malíková," potvrdil TASR Jozef Banáš.

Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula ocenil, že po dlhšom čase sa opäť na ruskom knižnom trhu objavil slovenský román. Po preklade do arabčiny (Sýria) je ruský preklad desiatym jazykom, v ktorom román Zóna nadšenia vychádza. Udalosti sa venuje aj prestížny kultúrno-spoločenský týždenník Literaturnaja gazeta pod titulkom - Osobitný ohľad na spoločnú minulosť.

Týždenník, ktorého vydávanie inicioval Puškin, zároveň avizuje uverejnenie úryvku z úspešného Banášovho románu. "Som šťastný, mať knihu v jazyku národa so svetovou literárnou tradíciou je úžasné. Naplno som si to uvedomil počas návštevy Jasnej Poľany, kde som sa poklonil pamiatke L. N. Tolstého. Recenziu románu v Literaturnoj gazete považujem za veľkú česť," uviedol pre TASR autor.

 

Krst na pôde Slovenského inštitútu: zľava Valéria Malíková, Jozef Banáš, Ľudmila Široková, Jelena Paršková a Alla Mašková.

 

xxxxxxxxxxxxxxx

 

 

30. máj 2017

HANA LASICOVÁ: PUPO A FAZUĽKA

Po viacerých úspešných tituloch  pre dospelých - Sedím si v Manchestri na kameni a je mi...?, Pravdivý príbeh lži, Diagnóza: Rodina, Slúžka, napísala Hana Lasicová milú, motivačnú knižku pre deti predškolského veku.

Nikdy som si nemyslela, že napíšem knihu pre deti. Ale doviedli ma k tomu vlastné deti, keď som začala mať pocit, že mi na trhu chýba kniha, ktorá by riešila výchovu detí nielen spôsobom, že treba všetko zjesť, že treba chodiť spať, že si treba umývať zuby, ale by sa sústredila na témy, ktoré sú podľa mňa rovnako dôležité: rozvoj osobnosti, posilnenie zdravého sebavedomia, vyrovnanie sa so stereotypmi, so šikanou a s úplne bežnými pocitmi strachu. Je to vlastne taká motivačná kniha pre deti, kde hrdinovia sú úplne normálne, občas ofučané, občas umrnčané, občas vystrašené deti. A je to okej, lebo sú všetky super a každé je niečím výnimočné,“ vysvetľuje Hana Lasicová,  prečo sa rozhodla napísať knihu pre deti.

 Pupo a Fazuľka sú úplne obyčajní škôlkari. Pupo nosí okuliare, má guľaté bruško a často sa bojí. Fazuľka je zase malá, hanblivá a rada trucuje. A predsa sú obaja skvelé deti. Ich príbehy deťom ukážu, ako sa popasovať s každodennými problémami, ako získať zdravé sebavedomie a ako sa tešiť z toho, že sme rôzni – veď práve vďaka tomu je každý z nás skvelý a jedinečný. Kniha je vhodná pre deti od štyroch rokov.


Knižka PUPO A FAZUĽKA vychádza na 120 stranách. Maloobchodná cena 8,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk 
 
 
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

23. máj 2017

Pekne spinkaj, bábika

Tu ťa nikto hľadať nebude

Skúsenosti z televíznej brandže stoja za bestsellermi spisovateľa M. J. Arlidgea Jeden musí z kola von a Na koho to slovo padne s hlavnou postavou vyšetrovateľky Helen Graceovej, ktorú prostredníctvom prekladov spoznalo množstvo čitateľov vo viacerých krajinách sveta. Ďalší mrazivý triler Pekne spinkaj, bábika pokračuje v línii napínavého čítania pre všetkých milovníkov dobrých detektívok.

 Po búrlivej noci sa Ruby prebudí na veľmi čudnom mieste – je zavretá v studenej, tmavej pivnici. Sama. Nemá ani potuchy, ako sa tam dostala. Pomaly sa jej zmocňuje panika, a to všetko je len začiatok jej desivej nočnej mory. Vtom ticho preruší nejaký hluk, kroky, únosca sa blíži... a vzápätí jej pokojným hlasom hovorí, že po nej nikto nebude pátrať, že ju už nikto nebude potrebovať. Iba on... Približne v rovnakom čase nájdu na odľahlej pláži pochované telo inej mladej ženy. Bola mŕtva celé roky, no nikto na polícii nenahlásil jej nezvestnosť. A prečo by to aj robil, keď svojej rodine celý čas posielala o sebe správy.

 


Prípadu sa ujíma inšpektorka Helen Graceová, ktorá je presvedčená, že jej protivníkom nie je nijaký amatér. Inštinkt jej hovorí, že bude mať dočinenia so sériovým vrahom, navyše inteligentným, vynachádzavým, a čo je najhoršie, veľmi trpezlivým. Kto vyhrá tieto kruté preteky s časom?

 M. J. Arlidge je anglický spisovateľ. Jeho kariéru ovplyvnilo posledných pätnásť rokov práce v televízii, kde sa podieľal na tvorbe obľúbených seriálov (Torn, The Little House, Undeniable a Silent Witness). Autor v súčasnosti žije a pôsobí v Anglicku.

 

Detektívny triler Pekne spinkaj, bábika vychádza na 384 stranách. Maloobchodná cena 13,90 €.

 
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 
 
17. máj
 

HYGGE

Tajomstvo severského života

Severské krajiny sú z hľadiska kvality života hodnotené ako najlepšie miesta na bývanie. V čom tkvie ich tajomstvo? Jedným z kľúčových faktorov je hygge. A čo presne tento výraz znamená? Prekladá sa ako pocit útulnosti a pohody, ale môže znamenať aj spriaznenosť a pohostinnosť.  Hygge je o nachádzaní potešenia v obyčajných veciach v živote, ale aj o priateľskom vzťahu s príbuznými a so známymi.

Hygge vlastne elegantne zahŕňa a vystihuje všetko, čo je v škandinávskom spôsobe života také skvelé. Kniha Hygge Tajomstvo severského života obsahuje aj 50 receptov inšpirovaných škandinávskou kuchyňou, naučí vás vychutnať pobyt pod šírym nebom a nezabúda ani na potešenie z fiky – stretnutia pri dezerte s kávou. Stačí málo a hygge sa stane súčasťou vášho života kedykoľvek a kdekoľvek.


Autorka knihy Signe Johansenová je absolventka prestížnej kuchárskej školy Leiths. Píše o jedle, skúma tajomstvá severského života a radí, ako si ich osvojiť, nech bývate kdekoľvek na svete.

Hygge Tajomstvo severského života vychádza na 208 stranách. Maloobchodná cena 14,90 €.

xxxxxxxxxxxxxx

 
 
 
 
16. máj 2017
 

MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC!
52 naozajstných príbehov, ktoré vymyslelo 20. storočie
 
O niektorých ľuďoch sa hovorí, že majú v hlave o koliesko viac. Patria k nim klauni, umelci a vynálezcovia. Nebyť ich, svet by bol smutný-neveselý a žilo by sa nám náramne ťažko. Za posledných sto rokov vzniklo toľko vynálezov ako nikdy predtým za celých tisíc rokov dozadu! Dívame sa na ne a používame ich s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Ale ony ̶ neboli!
 
Knižka Mať tak o koliesko viac! mapuje vynálezy 20. storočia, akými sú napríklad počítač, televízia, laser, xerox, či zips. Samotných objavov a vynálezov bolo v uvedenom období oveľa viac, ako ich autori zaradili do knihy. Odpoveď prečo tam nie sú je jednoduchá. Do takej útlej knižočky by sa im všetko nepomestilo. Ivan a Dávid Popovičovci sa držia faktov, ale podávajú ich s hravosťou a humorným nadhľadom. Mať tak o koliesko viac! je čítanie pre mladších aj starších čitateľov, ktoré nevychádza z módy ani v 21. storočí. V podaní Ivana a Dávida Popovičovcov knižka tiež prináša veselé obrázky o vážnych vynálezoch.
 
 
Podľa tejto knihy nakrútili Ivan a Dávid Popovičovci animovaný seriál vysielaný RTVS.
Knižka Mať tak o koliesko viac! vychádza na 224 stranách.
Maloobchodná cena 12,90 €
 
xxxxxxxxxxxx

10. máj 2017

Maková knižka

Spoznajte príbeh maku a 71 skvelých receptov

  Mak je tradičná slovenská plodina. V súčasnosti už jeho pestovanie nie je také rozšírené, ale mak zostal obľúbenou súčasťou nášho jedálneho lístka.  Dnes sa na Slovensku pestujú štyri potravinárske odrody maku: modrá, sivá, hnedá a albínsku biela, chuťovo veľmi osobitá. No chuť všetkých štyroch odrôd stojí za to.

Vyskúšajte ju v skvelých koláčoch, slaných aj sladkých, tradičných či moderných, inšpirovaných medzinárodnou kuchyňou. Zoznámte sa s makovým olejom a makovou múkou, vyrobte si makové mlieko, makové pesto alebo smoothie. Presvedčte sa, že mak nepatrí len do tradičnej štrúdle, mrežovníka, buchiet či na rezance, ale pripravíte z neho cheesecake, makrónky, panna cottu, krehké Pavlovovej tortičky s makovou šľahačkou alebo griotkové tartaletky. Nič to, ak budete mať maku plné zuby!

Autorke Márii Abrahámovej v záplave kuchárskych kníh chýbalo niečo ako maková cukráreň. Spojila sa s farmárkou Gabrielou Čechovičovou, ktorá jej postupne vyrozprávala svoj makový príbeh, podelila sa so svojimi skúsenosťami a v knihe nájdete aj niekoľko jej obľúbených receptov. A tak spoločnými silami stvorili knižku, ktorá by mala informovať, zaujať i chutiť.

 Maková knižka vychádza na 224 stranách. Maloobchodná cena 14,90 €.

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

9. máj 2017

 

Tomas World Expedition

Bláznivá cesta okolo sveta

Tento príbeh nevznikol za písacím stolom. Odohráva priamo v teréne, v jedinečných exotických krajinách. Na ceste okolo sveta dokumentuje  Tomáš Vilček  svoje dobrodružné kroky a nezabudnuteľné zážitky tak autenticky, až zabudnete, že sedíte doma a čítate knihu.  

Autor knihy Tomas World Expedition sa hneď po vysokej škole  rozhodol uskutočniť to, nad čím väčšina z nás doživotne iba premýšľa. Cestovateľská vášeň ho prinútila zbaliť si caky-paky a vyraziť na vandrovku. Irán, Afganistan, India, Bolívia, Pobrežie Slonoviny a oveľa viac. Na ceste okolo sveta zažíva nevídané dobrodružstvá a stretáva mnoho inšpiratívnych ľudí. Ocitá sa zoči-voči občianskym vojnám, teplotným extrémom, pozerá sa do tváre tej najstrašidelnejšej chudobe... Popritom stopuje tisíce kilometrov a kempuje v divočine pod miliónmi jagavých hviezd. Cestuje v čase, aby sa nadýchol čarovnej histórie a dotkol fascinujúcich kultúr. V knihe odhaľuje aj citlivé rozhovory s miestnymi, ktoré odzrkadľujú obraz jednotlivých krajín. Doplnená je množstvom zaujímavých fotografií.  

Tomáš Vilček je mladý právnik a srdcom dobrodruh, ktorý žije svoje cestovateľské sny. Má rád veľké výzvy. Preto v lete 2014, hneď po ukončení vysokej školy, vyrazil s batohom na chrbte spoznávať svet taký, aký je. O svojich dobrodružných krokoch počas jedného roku na cestách písal blogy, ktoré prerástli do tejto knihy. Kniha je doplnená množstvom zaujímavých fotografií.


Kniha  Tomas World Expedition vychádza na 408 stranách. Maloobchodná cena 17,90 €.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

 

22.marec 2017

Smäd

Harry Hole je späť

Harry Hole sa už nevenuje policajnej práci. Úplne neplánovane sa stal majiteľom baru, ale ešte predtým prednášal na vysokej škole. Konečne sa oženil s Rachel, jeho dlhoročnou láskou, ktorú opúšťal, opäť nachádzal a usadil sa. A čo je najdôležitejšie, prestal piť. V tomto príbehu sa pod obraz boží ožerie len jediný raz. Už to nie je starý dobrý Harry...teraz je to milujúci manžel a nevlastný otec. Táto idylka však netrvá dlho...

V Osle nájdu mŕtve ženské telo vo vlastnom byte obete. Na krku má stopy po železnom chrupe a z tela vycicanú krv. Vyšetrovací tím vedie Katrine Brattová. Vraždy odkazujú na prejavy vampirizmu, ktorý mnohí kriminálni psychológovia vnímajú veľmi kontroverzne. Pribúdajú ďalšie obete, ale spája ich jedno: všetky ženy boli aktívne na internetovej zoznamke. Harry Hole si už tri roky užíva pokojný rodinný život a odovzdáva svoje skúsenosti nádejným vyšetrovateľom na policajnej škole. Osud ho však prinúti vrátiť sa do hry. Vytvorí paralelný vyšetrovací tím. Jedine on vidí za brutálnymi vraždami aj iný motív. Je vrahom skutočne vampirista?

Jo Nesbø (1960) – súčasný nórsky spisovateľ, hudobník, pôvodným povolaním ekonóm a finančný analytik. Za svoje kriminálne romány získal množstvo literárnych ocenení. Patrí medzi najprekladanejších autorov súčasnosti. Jeho knihy vyšli v 50 jazykoch, predal viac než 30 miliónov výtlačkov. Vo svete aj u nás si získal čitateľov sériou krimipríbehov so svojráznym inšpektorom Harrym Holem. Smäd je jedenástou knihou s kultovým kriminalistom. Okrem ústredného motívu aj v tomto krimirománe rozohráva viaceré dejové línie. Venuje sa korupcii, túžbe po moci, rafinovaným vražedným metódam i osobnému životu vyšetrovateľov.

Vo vydavateľstve Ikar od autora vyšlo:

Séria s Harrym Holem: Netopierí muž (2014), Šváby (2015), Zrada (2008), Bohyňa pomsty (2010), Diablova hviezda (2010), Spasiteľ (2012), Snehuliak (2012), Pancierové srdce (2013), Prízraky (2013), Polícia (2014)

Samostatné krimiromány: Headhunters – Lovci mozgov (2012), Syn (2014), Krv na snehu (2015), Polnočné slnko (2015)