banner

Média

Tlačové správy

 

Jabloňové lásky

 

O mágii jabloňových sadov, o papierových snoch a láske klíčiacej v srdciach silných a múdrych žien.

Šesť generácií žien, šesť historických období, šesť starých odrôd jabloní. Denníky týchto žien, siahajúce  viac než storočie dozadu, jej pomôžu pochopiť samu seba a objaviť svoje korene pevne vrastené do úrodnej pôdy.

 

Tridsiatnička Simona stratila všetko, čo bolo pre ňu dôležité: nečakane jej zomrela matka, vzápätí prišla o prácu a opustil ju dlhoročný milenec. Chtiac-nechtiac zbalila svoj mestský život do kufra a presťahovala sa na vidiek, do starého penziónu uprostred jabloňového sadu, v ktorom vyrastala ona, jej matka, stará mama a rad prababičiek. Podarí sa Simone vykročiť z tieňa svojej jablone? Nájde lásku, otca pre dieťa, čo sa už čoskoro vypýta na svet, a zmysluplnú prácu? Zuzana Široká o svojom najnovšom románe hovorí, že je doň votkaný genetický kód slovenských žien. Vraj sú ako jablone – pevne zakorenené v rodinných sadoch, silné a neochvejné, aby dokázali poskytnúť oporu každému, kto ich potrebuje, pritom však jemné a nežné ako lupene kvetov, a aj trochu zvodné, šťavnato-sladké ako zrelé plody.

 

ZUZANA ŠIROKÁ (1979) je typický knihomoľ. Číta, kde sa len dá, a v jej žltom dome pod lesom nenájdete miestnosť bez kníh. Dve deti, sivá mačka a dokonca aj vlastné literárne postavy ju dennodenne presviedčajú o tom, že nezabudnuteľné príbehy sa odohrávajú aj v obyčajnej kuchyni. Autorka najradšej trávi čas so svojimi deťmi na peších či bicyklových výletoch alebo na potulkách po Európe. Chutí jej káva a červené víno, má rada škandinávskych spisovateľov, cestovanie vlakom a prírodu na Gemeri. Študovala na slovenských a zahraničných univerzitách marketing a manažment turizmu. Pracuje ako marketingová manažérka v mediálnej agentúre. Vo vydavateľstve Ikar jej vyšli úpešné novely Šťastie na mňa spadlo z neba  (2013), Tiene  bieleho orgovánu (2014) a Polámané krídla (2015). 

 

Román Jabloňové lásky vychádza na 328 stranách. Maloobchodná cena 10,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

Kde si?

Čo ak človek, ktorého hľadáte, stojí hneď vedľa vás a vy o tom neviete?

Dnes je prvý deň zvyšku tvojho života.
Tess nedokáže pustiť z hlavy motto namaľované na ozdobnom tanieri, ktorý leží na poličke doma v kuchyni, ani keď je s najlepšou kamarátkou vo Florencii na posledných, priam idylických letných prázdninách. Čoskoro nastúpi na univerzitu v Londýne a nového života sa už nevie dočkať.Aj Gus je s rodičmi vo Florencii na prázdninách, sedem mesiacov po tom, ako sa ich rodinný život nečakane a tragicky zmenil. Má namierené do Londýna na štúdium medicíny a usiluje sa byť poslušným synom, hoci túži utiecť a prísť na to, kým skutočne je. A v jeden horúci letný deň sa chodníčky osemnásťročného dievčaťa a chlapca na chvíľu pretnú. Obaja sa vrátia do Anglicka a čelila budúcnosti výrazne odlišnej od toho, čo si každý z nich vysníval. Počas nasledujúcich šestnástich rokov im život a láska pripravia nejedno prekvapenie. Delí ich vzdialenosť a osud, a tak nemajú možnosť sa stretnúť. Až sa opäť jedného dňa ocitnú v nádhernej Florencii.
 

Kate Eberlenová vyrastala v mestečku sotva päťdesiat kilometrov od Londýna. Detstvo strávila ako vášnivá čitateľka vo svete príbehov a vždy túžila niekam utiecť. Je absolventkou klasických štúdií na univerzite v Oxforde, po ich ukončení vystriedala rôzne zamestnania vo vydavateľskej oblasti a v rámci humanitných vied. Absolvovala učiteľský kurz angličtiny ako cudzieho jazyka s cieľom byť čo najviac v Taliansku, do ktorého sa zamilovala a ktoré veľa ráz navštívila. Je vydatá a má jedného syna.

Román Kde si? vychádza na 464 stranách. Maloobchodná cena 14,90 €.
www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk
 

Psia duša

Všetci psi idú do neba... teda okrem tých, ktorí si ešte nesplnili poslanie tu na zemi!

Pes sa môže narodiť viackrát za sebou, aby dostal šancu zdokonaľovať sa v rozličných zručnostiach a v chápaní ľudského správania.  

Aj románový psí hrdina sa vrátil na svet viac ráz. Narodil sa ako túlavé šteniatko, ale tento život sa skončil tragicky skoro. Potom hľadá zmysel života ako neposedný zlatý retriever v náručí osemročného chlapca Ethana. Pri spoločných dobrodružstvách sa naučí, čo všetko má zvládnuť dobrý pes. Lenže aj táto životná púť hrdinského rodinného maznáčika sa raz uzavrie. Keď znovu príde na svet ako šteniatko, musí sa popasovať s náročnejšími úlohami, aby mohol byť ľuďom naďalej užitočný. Pritom stále nosí v sebe túžbu opäť stretnúť chlapca, ktorého nadovšetko miluje.

Psia duša, duchaplný, precítený aj vtipný príbeh, ponúka psí pohľad na medziľudské a ľudsko-psie vzťahy. Pripomína, že láska nikdy neumiera, skutoční priatelia nás neopustia a každé stvorenie má na svete svoju nezameniteľnú misiu.

W. Bruce  Cameron (1960) je spisovateľ, publicista a milovník psov a žije v Kalifornii. Napísal viacero kníh, no čitateľskou lahôdkou sa stal román Psia duša. Autor doň zakomponoval aj autobiografické prvky.


Román Psia duša vychádza na 264 stranách. Maloobchodná cena 9,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 

Stále som mama 

Pokračovanie  bestselleru Som mama 

Úspešná slovenská herečka, moderátorka a autorka vtipných prúžkovaných tričiek Kristína Farkašová vydala pred rokom knihu o materstve Som mama. O živote s dvojičkami, ktoré rastú a menia sa z Knedlí na Dievčatá, napísala aj druhú knihu.

Humor jej ani teraz nechýba, hoci sa často smeje pomedzi slzy a sople. Dievčatá objavujú svet a zanechávajú v ňom nezmazateľnú dvojradovú stopu. A aj keď už majú na kdečo vlastný škôlkarský názor, ich rodička im i sebe ustavične s láskou pripomína: Stále som mama!

Kristína Farkašová je herečka, moderátorka, textilná dizajnérka, spisovateľka ale v prvom rade mama, o čom sme sa mohli presvedčiť v jej knihe Som mama. Najskôr písala vtipné blogy, navrhovala tričká, starala sa o svoje dvojičky, či psicu. Zdalo sa, že na napísanie knihy nemôže mať čas, ale to by nebola Kristína.  Som mama sa stretla s mimoriadnym ohlasom u verejnosti a Kristína, napísala pokračovanie Stále som mama, keď jej dcéry začali chodiť do škôlky. „Viete aká je to paráda, večer sa zo všetkého vypísať, a všetky vyčerpávajúce chobotiny premeniť na humor? Bez kníh by som bola asi smutné trdielko niekde v kúte izby. Vďaka knihám viem, že sa dajú plniť sny, že sa dá všetko..aj chovať na verande koňa, či veriť odtrhnutému slúchadlu. Je to s tými knihami v živote ľahšie."

Román Stále som mama vychádza na 384 stranách. Maloobchodná cena 15,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 

TO

Ak si nespomenieš, neprežiješ. Ak si spomenieš, zomrieš

 

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz?

Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť?

Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.                                                                     

Stephen King (1947) vyrástol v skromných pomeroch a vďaka rozprávačskému talentu sa vypracoval na jedného z najbohatších spisovateľov sveta. Už desaťročia fascinuje čitateľov svojou nekonečnou zásobou fantázie, ale aj zdravou dávkou realizmu, vďaka ktorej ochotne uveríme všetkému, čo sa deje s jeho postavami, či je to hrozné, krásne, absurdné, alebo dojímavé. Narodil sa v Portlande, vyštudoval angličtinu a spočiatku sa živil ako stredoškolský učiteľ. V roku 1973 sa mu podarilo predať vydavateľstvu prvý román s názvom Carrie. Potom už nasledovala dlhá šnúra úspechov s knihami Podpaľačka, Mŕtva zóna, Žiarenie, Cujo, Prekliatie Salemu. Písal aj pod pseudonymom Richard Bachman (Muž na úteku, Kliatba, Drobec).

Stephen King je autorom vyše päťdesiatich kníh, píše beletriu aj literatúru faktu. Jeho román 22. 11. 1963 (Ikar 2012) časopis New York Times zaradil medzi desiatku najlepších kníh roka 2011 a dostal aj ďalšie ocenenia. Pán Mercedes (Ikar 2015) získal prestížnu Cenu Edgara Alana Poea za najlepší krimiromán za rok 2015.

Stephen King má tri deti a s manželkou Tabithou žije v Maine.

 

Román To vychádza na 1056 stranách. Maloobchodná cena 22,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 
 

Hrob v horách

                Prípad, ktorý mal zostať utajený

 

Mal to byť celkom obyčajný, hoci trocha náročný výlet do hôr, ale kamarátky Karin a Maria boli na takéto túry pripravené. No tentoraz akoby sa proti nim všetko spolčilo, najprv sa vydali zlým smerom, potom sa spustil prudký dážď a pridal sa aj nepríjemný studený vietor. A to bolo do cieľa ešte veľmi ďaleko. Vtom sa Karin nebezpečne pošmykne a rúti sa dolu svahom. Ešteže sa má čoho zachytiť – bože, ale veď to nie je konár, ani palica, ona sa drží ľudskej kosti!

Privolaná polícia na mieste činu nájde nie jedno, ale hneď šesť zakopaných tiel, lepšie povedané šesť kostier, z ktorých dve určite patrili deťom. Dve dospelé osoby sa im podarí identifikovať, no identita zvyšných štyroch zostáva záhadou. A keď si vyšetrovatelia už myslia, že našli odpoveď, vynárajú sa ďalšie otázky. Stopy nikam nevedú a vyšetrovanie sa dostáva do slepej uličky. Sebastian Bergman, ktorý je súčasťou vyšetrovacieho tímu, využíva túto situáciu aj na to, aby unikol svojej expriateľke a strávil istý čas so svojou dcérou policajtkou Vanjou. Lenže na oživenie ich vzťahu je už asi neskoro. A navyše čoskoro zistí, že do prípadu je zapojený viac, ako by sám chcel...

Michael Hjorth sa narodil roku 1963 vo švédskom meste Visby. Patrí k najuznávanejším škandinávskym scenáristom a producentom a je zakladateľom produkčnej spoločnosti TreVänner.

Hans Rosenfeldt sa narodil roku 1964 v Boråse. Kým sa začal v roku 1992 venovať písaniu pre televíziu, pracoval ako chovateľ tuleňov, učiteľ a herec. Napísal scenáre k vyše dvadsiatke seriálov.

V roku 2010 debutovali prvým spoločným románom Temné tajomstvá (Ikar 2015). O rok neskôr vyšlo pokračovanie tejto knihy s názvom Učeň (Ikar 2016). Obidva romány sa stali bestsellermi vo viacerých krajinách.


Kniha Hrob v horách vychádza na 464 stranách. Maloobchodná cena 14,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 
 

Vražda s pridanou hodnotou

 

Vražda s pridanou hodnotou je kriminálny príbeh zo súčasnosti a voľne nadväzuje na autorovu prvotinu Krkavčí súd. Václav Neuer aj v tejto knihe zúročuje svoje skúsenosti z každodennej práce policajtov pri objasňovaní najzávažnejších zločinov a z fungovania podsvetia.

Má preveriť podozrenie z vraždy, ktoré priniesol kolega z ekonomickej kriminálky. K tomu ho prenasledujú zlé sny a neusporiadaný súkromný život. Hlavný inšpektor Peter Ledecký z oddelenia vrážd bratislavského riaditeľstva Policajného zboru pozná identitu možnej obete, ale nemá mŕtvolu.

Navyše, ide vôbec o vraždu? Nejde len o preventívne zmiznutie príležitostného autičkára? Takmer súbežne s prvým prípadom kdesi vybuchne terénne auto. Vo vraku nájdu hasiči telo, ktorého identitu policajti  nepoznajú... Rozbieha sa pátranie s cieľom priradiť meno k telu obete alebo nájsť telo k známemu menu. Ledecký so svojím tímom posilneným o mladého Jakuba Koreisa idú v práci až na hranu. Musia nasadiť policajného agenta do takého nepriateľského prostredia, akým je ústav na výkon väzby. Podarí sa im zistiť, či sú skutky prepojené?

Václav Neuer (1971) pracoval v rokoch 1993 – 2011 na kriminálnej polícii v Bratislave. Zaoberal sa predovšetkým závažnou násilnou trestnou činnosťou na úseku vrážd na Krajskom riaditeľstve Bratislava, neskôr závažnou organizovanou trestnou činnosťou na Prezídiu Policajného zboru. Búrlivé 90. roky prežil na oddelení vrážd a podieľal sa na dokumentovaní a objasnení desiatok skutkov. V roku 2011 zo služby na vlastnú žiadosť odišiel. Námety čerpá zo skutočných prípadov, no zámerne ich upravuje tak, že už nezodpovedajú skutočnosti. Charakterové črty postáv skombinoval tak, aby sa líšili od reálnych predlôh.

 

Román Vražda s pridanou hodnotou vychádza na 376 stranách. Maloobchodná cena 12,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 

Špiónka

Previnila sa iba tým, že bola nezávislá žena

Kto bola Mata Hari, ktorá istého sychravého dňa nastúpila do vlaku na jednej z mnohých parížskych železničných staníc a ani netušila, čo má pre ňu osud pripravené najbližšie; iba že ide do krajiny, kde sa hovorí rečou podobnou jej rodnej, preto by sa tam nemala stratiť? Koľko mala rokov? Dvadsať? Dvadsaťjeden? Nemohla mať viac ako dvadsaťdva, hoci podľa pasu, s ktorým cestovala, sa narodila 7. augusta 1876, a keď sa vlak pohol smerom do Berlína, noviny uvádzali dátum 11. júl 1914.

 Paulo Coelho so sebe vlastným  majstrovstvom vytvoril portrét o fascinujúcom a tajomnom živote jednej z najžiadanejších žien svojich čias, ktorá sa do histórie zapísala pod menom Mata Hari.Vznikol tak fiktívny príbeh o osudovej, silnej a rozporuplnej žene, ktorá by si asi nikdy nepomyslela, že sa raz zmení na legendu. Táto exotická tanečnica, ktorá šokovala a bavila publikum, sa čoskoro stala dôverníčkou a milenkou najbohatších a najvplyvnejších mužov svojich čias. Vzdialená Jáva, búrlivý secesný Paríž a Berlín v časoch 1. svetovej vojny sú miesta, kde si táto neskrotná žena bránila svoje sny o slobode a nezávislosti navzdory spoločenským predsudkom, hoci za to nakoniec draho zaplatila...

 

PAULO COELHO je považovaný za jedného z najvplyvnejších spisovateľov súčasnosti.

Narodil sa v roku 1947 v Riu de Janeiro a než sa začal venovať literatúre, pracoval ako divadelný herec a režisér, novinár a skladateľ. Veľmi skoro sa rozhodol pre spisovateľskú dráhu, pričom primárnym zdrojom inšpirácie mu bol jeho vlastný život. K jeho najúspešnejším dielam patrí Alchymista, najpredávanejšia brazílska kniha všetkých čias, ktorá sa vyše 400 týždňov držala na zozname bestsellerov novín New York Times. Z románovej tvorby tohto literárneho génia sa predalo 210 miliónov výtlačkov. Jeho diela boli preložené do 81 svetových jazykov, čím sa zaraďuje k najprekladanejším žijúcim autorom na svete.

 

Román Špiónka vychádza na 184 stranách. Maloobchodná cena 9,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 

Mengeleho dievča

 

Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.

 Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau.

Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov.

Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.

  Veronika Homolová Tóthová (1980) pracuje ako televízna a rozhlasová reportérka už viac ako sedemnásť rokov. Pred desiatimi rokmi sa začala venovať spracovávaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické alebo komunistické väzenie a prenasledovanie. Natočila viac ako 70 reportáží s touto tematikou a 15-dielny cyklus dokumentárnych filmov s názvom Neumlčaní. Za sériu reportáží získala v rokoch 2008 2012 niekoľko novinárskych ocenení. 

 

Román Mengeleho dievča vychádza na 368 stranách. Maloobchodná cena 12,90€.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 

Zahoď starosti

 

Ako inak by sa mohla volať biografia Jany Kocianovej? Keď známa slovenská novinárka Marika Studeničová ako tínedžerka počula v rádiu piesne Zahoď starosti, Pár nôt či Ráno na šiestom peróne, úplne prirodzene sa jej tieto melódie dostali pod kožu. Predzvesť, že s interpretkou šlágrov Janou Kocianovou ju dnes bude spájať aj oveľa viac.

 

Marika Studeničová o práci na beletrizovanom životopise Jany Kocianovej povedala:  „Na niektoré veci musí dozrieť čas. Na niektoré veci nikdy nie je neskoro. Ani na naše stretnutie. Osud to zariadil tak, že nás spojil v čase, keď sme obe prechádzali rovnako zložitým životným obdobím. Asi to tak malo byť. Napísať knihu o tejto skvelej speváčke bol pre mňa sen, ktorý sa mi práve splnil. Odkedy Janku poznám osobnejšie, vravím, že ako umelkyňa lieta desať centimetrov nad zemou. Vidí svet s istým nadhľadom. Spolu s manželom, hudobníkom Josefom Škvařilom, mi boli príjemnými spoločníkmi pri stretnutiach v ich bratislavskom byte či na chalupe v Malých Karpatoch. Verím, že jej životopis otvorí čitateľom  dvere do trinástej komnaty Jany Kocianovej. A hoci tie dvere nie sú otvorené celkom dokorán, nájdete tu všetko, čo považuje Janka za také dôležité, aby o tom povedala aj iným. Niečo málo nechala pred svetom ukryté. Ako pravá dáma.“


 MARIKA STUDENIČOVÁ (1964) vyštudovala odbor televízna žurnalistika na FiF UK v Bratislave. Počas štúdia na vysokej škole pracovala externe v Hlavnej redakcii televíznych novín, neskôr  spolupracovala s viacerými printovými médiami a  moderovala kontaktnú televíznu reláciu. Pre túto známu novinárku sú už roky  prioritou  rozhovory s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života. Žije v Bratislave. Má tri dospelé deti, rada cestuje a spoznáva nových ľudí. Knižne vydala niekoľko beletrizovaných životopisov.  Široký ohlas čitateľov si získali jej novely Ťažko je žiť ľahko (Evitapress 2011) a Milenec (Ikar 2012). Výber z jej fejtónov vyšiel pod názvom Aj blondínky to vedia! (Ikar 2015).

 

Biografia Zahoď starosti vychádza na 232 stranách. Maloobchodná cena 10,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk

 

Úlomky spomienok

Marika Gombitová – osobná spoveď

 

Marika Gombitová je späť. Tentoraz v intímnej spovedi Úlomky spomienok. Aj keď sa na dlhšie odmlčala, jej fanúšikovia na ňu nikdy nezabudli. V autobiografii Úlomky spomienok otvorene hovorí o svojom boji, vôli nevzdať sa a nádeji. Knihu uvedieme do života na bratislavskom koncerte - Marika Gombitová a priatelia - v stredu 12. 10. o 19.00 h. na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Novinka bude v predaji priamo na mieste za uvádzaciu cenu.

 

 Prečo úlomky spomienok? Každému sa môže stať, že ho zo dňa na deň zaskočí choroba alebo zranenie a jeho rebríček hodnôt aj sám život sa v okamihu zmenia. Potom záleží na jeho vôli nevzdať sa, ale bojovať, aj keď okolie možno považuje tento boj za vopred prehratý. Stále je tu predsa nádej, a keď človek chce, dokáže zázraky. Marika Gombitová o svojej spovedi povedala: „Ľudská pamäť je zvláštna. Občas detailne uchová úplné maličkosti a inokedy vymaže hoci aj zásadné udalosti. Na to však ľudská pamäť je a my ľudia sa odlišujeme v tom, že každý má svoj uhol pohľadu. Spísaním týchto spomienok nepredkladám curriculum vitae, ale ponúkam tie udalosti zo svojho života, ktoré som si v mysli uchovala a o ktoré sa chcem s vami podeliť.“


Kniha Úlomky spomienok vychádza na 304 stranách. Maloobchodná cena 13,90 €.

www.bux.sk, www.ibux.sk,  www.ikar.sk